Kryzys i pandemia COVID-19 mocno mieszają na rynkach. Okazuje się, że jednym z sektorów, który najmocniej oberwał, są księgarnie. O tym, że Polacy stosunkowo mało czytają, wiemy od dawna. Niestety teraz rynek ucierpiał przez decyzje władz.

Księgarnie upadają

książkiBranża księgarska jest jedną z tych gałęzi gospodarki, która bardzo mocno straciła w pierwszym półroczu 2020.

Wiemy powyższe z raportów podsumowujących sprzedaż książek w ostatnich miesiącach. Według badań firmy Nielsen sytuacja na rynku w te wakacje była jednak lepsza niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Tyle że to wynik analiz wyników finansowych tylko 250 księgarń stacjonarnych i dwóch internetowych.

W czasie samego lockdownu dość dobrze sprzedawały się książki, którymi handlowano przez sieć. Siłą rzeczy źle radziły sobie księgarnie stacjonarne, bo te przymusowo zamknięto. Nie mogły działać, ale ich koszty stałe (np. opłata na wynajem pomieszczenia) pozostały.

W marcu Ogólnopolska Baza Księgarń działająca przy Polskiej Izbie Książki wyliczyła, że na rynku funkcjonuje dokładnie 1896 oficjalnie zarejestrowanych księgarń, z czego aż 59 proc. stanowiły placówki nie będące własnością dużych sieci. Z nowego badania dowiadujemy się, że w pierwszym półroczu 2020 z bazy wyrejestrowano aż 191 księgarń.

Najwięcej księgarń upadło w województwach: mazowieckim, małopolskim i pomorskim. Najmniej w: lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim. Ponad połowa zamknięć dotyczyła sklepów należących do trzech największych sieci księgarskich w Polsce. Z księgarskiej mapy zniknęło też 21 księgarń niezależnych.

Polacy a czytelnictwo

Jak zaś wygląda stan czytelnictwa Polaków? W 2019 roku 39 proc. Polaków twierdziło, że przeczytało przynajmniej jedną książkę. 18,4 proc. zapoznawało się z treścią od 1 do 2 książek, ale przeczytanie ponad 24 książek rocznie zadeklarowało tylko 2,6 badanych.

Książki kupuje 41 proc. z nas, pożycza od znajomych 35 proc., dostaje jako prezent 31 proc, a wypożycza z biblioteki 27 proc. Co piąty posiada własny księgozbiór, który jak widać mu wystarcza.

Na rynku wydawniczym królują zaś nadal Blanka Lipińska, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. Nadal sięgamy ponoć po klasyków – Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza.

W 2020 r. bestsellerami w Empikach są zaś jak na razie m.in. trylogia Blanki Lipińskiej „365 dni”, „Ekstradycja” Remigiusza Mroza, „Pacjenta” Alexa Michaelidesa czy „Położna z AuschwitzMagdy Knedler.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments