Ile kosztują akademiki w Polsce?

490

koszty akademikówKoronawirus wpłynął negatywnie na bardzo wiele rynków i odcisnął piętno na praktycznie wszystkich grupach społecznych. Okazuje się, że pandemia koronawirusa bardzo utrudniła także życie studentom w miastach akademickich. A konkretnie znacząco zwiększyła jego koszty. Od października, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, będą oni mogli mieszkać tylko w pokojach jednoosobowych, a to wyraźnie zmniejszy liczbę miejsc oraz zwiększy opłaty. Ile więc aktualnie wynoszą koszty akademików w Polsce?

Koszty akademików w Warszawie

 

Największą bazą pokoi mieszkalnych dla studentów dysponuje Politechnika Warszawska. Do dyspozycji jest 9 akademików w Warszawie oraz 1 w Płocku. Mieszkańcy korzystać mogą z siłowni, sal telewizyjnych, pokoi do nauki, grać w piłkarzyki, rzutki, ping-ponga czy gdy pogoda dopisuje w koszykówkę, siatkówkę czy tenisa. Ceny za pokój wahają się od 440 do 760 złotych za miesiąc.

Taniej jest w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego dysponującej dużą liczbą miejsc dla studentów w akademikach na Ursynowie. Są one po kapitalnych remontach i wyposażone w nowe meble. Tutaj koszty wynoszą od 400 do 550 złotych za miesiąc.

Z kolei Uniwersytet Warszawski dysponuje sześcioma domami studenckimi położonymi w różnych dzielnicach, w tym w Śródmieściu, na Ochocie, Mokotowie czy Pradze. W akademikach znajdują się pralnie, pokoje do nauki czy sale telewizyjne i komputerowe. Koszty wahają się od 500 do 700 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych warszawskich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą od 400 do 600 złotych miesięcznie.

Koszty akademików w Krakowie

W Krakowie różnica w cenach jest nawet większa. Zacznijmy od Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzy akademiki zlokalizowane są w Południowej dzielnicy miasta – Prokocimiu. Czwarty budynek mieści się natomiast w ścisłym centrum. Ceny wahają się od 870 do 1000 złotych za miesiąc.

Politechnika Krakowska oferuje większą bazę pokoi. Mieszczą się one w pięciu akademikach zgrupowanych w ramach Osiedla Studenckiego. Są one otoczone terenami zielonymi, na których znajdują się boiska sportowe, korty tenisowe, ławki i grille. Ceny wahają się zaledwie od 350 do 520 złotych za miesiąc.

Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza oferuje całe miasteczko studenckie. Budynki zgrupowane są w cztery zespoły domów studenckich, a oprócz nich funkcjonuje także pięć akademików osobnych. Koszty wynoszą od 600 do 750 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych krakowskich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą od 440 do 1000 złotych miesięcznie.

Koszty akademików we Wrocławiu

We Wrocławiu mamy do czynienia z jeszcze wyższymi cenami. Zacznijmy od Uniwersytetu Wrocławskiego. Dysponuje on czterema domami studenckimi zgrupowanymi w ścisłym centrum miasta. Ceny wahają się od 792 do 1068 złotych za miesiąc.

Z kolei Politechnika Wrocławska ma w swojej ofercie aż 9 akademików rozlokowanych w czterech punktach miasta. Część z nich dysponuje własnym terenem rekreacyjnym oraz zapleczem. Koszty wahają się od 600 do 650 złotych za miesiąc.

Uniwersytet Przyrodniczy ma do swojej dyspozycji z kolei 6 akademików. Tutaj ceny są najniższe, od 460 do 660 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych wrocławskich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą od 600 do 750 złotych miesięcznie.

Koszty akademików w Poznaniu

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu dysponuje sześcioma domami studenckimi znajdującymi się w różnych punktach miasta. Łączy je fakt, iż każdy z nich jest doskonale skomunikowany z wydziałami uczelni oraz centrum Poznania. Ceny wynoszą od 420 do 600 złotych za miesiąc.

Politechnika Poznańska również posiada sześć domów studenckich, położonych bezpośrednio przy kampusie uczelni. Ceny wahają się od 370 do 680 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych poznańskich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą od 350 do 750 złotych miesięcznie.

Koszty akademików w Łodzi

Uniwersytet Łódzki zapewnia studentom 10 akademików zlokalizowanych w obrębie Osiedla Akademickiego Lumumbowo. Umiejscowione jest ono w urokliwym miejscu otoczonym drzewami i nieco przypomina park. Na jego terenie znajduje się cała niezbędna infrastruktura, w której skład wchodzą: stołówka, biblioteka, punkty spożywcze, poczta, bank i bankomat, kioski oraz punkty ksero. Ceny wahają się od 470 do 640 złotych za miesiąc.

Politechnika Łódzka natomiast zapewnia studentom 9 akademików, które również zgrupowane są w osiedle. W tym przypadku ceny są jeszcze niższe, wynoszą od 380 do 400 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych łódzkich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą od 270 do 990 złotych miesięcznie.

Koszty akademików w Gdańsku

Uniwersytet Gdański oferuje swoim studentom zakwaterowanie w 9 akademikach rozmieszczonych w różnych lokalizacjach Gdańska i Sopotu. Ceny wynoszą od 440 do 580 złotych za miesiąc.

Z kolei Politechnika Gdańska oferuje aż 12 akademików rozlokowanych na trzech osiedlach: Traugutta, Wyspiańskiego i Brzeźnie. Ceny wahają się od 370 do 470 złotych za miesiąc.

Dużą bazą pokoi mieszkalnych wyróżnia się również Gdański Uniwersytet Medyczny. W tym przypadku kampus studenckiego miesteczka znajduje się bezpośrednio przy uczelni. W tym przypadku koszty są wyższe i wahają się od 520 do 1140 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych gdańskich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą od 450 do 570 złotych miesięcznie.

Koszty akademików w Katowicach

Uniwersytet Śląski posiada aż 10 akademików znajdujących się w trzech dzielnicach Katowic: Ligota, Sosnowiec i Cieszyn. Ceny wynoszą od 390 do 460 złotych za miesiąc.

Z kolei Śląski Uniwersytet Medyczny ma do zaoferowania cztery akademiki. Do dyspozycji studentów w nich jest pokój cichej nauki, sala telewizyjna, pralnia, suszarnia i kuchnia. Ceny wahają się od 350 do 810 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych katowickich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą od 500 do 600 złotych miesięcznie.

Koszty akademików w Lublinie

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oferuje swoim studentom aż 9 akademików. Ich ceny wahają się od 370 do 700 złotych za miesiąc.

Z kolei Uniwersytet Medyczny posiada 4 domy studenckie. Tworzą one miasteczko położone w bliskiej odległości od głównych budynków uczelni. Koszty wynoszą od 530 do 650 złotych za miesiąc.

Uniwersytet Przyrodniczy natomiast oferuje 5 domów studenckich. 3 położone są w ścisłym centrum, a dwa na uboczu miasta. Ceny wahają się od 420 do 720 złotych za miesiąc.

Katolicki Uniwersytet Lubelski również dysponuje pięcioma domami studenckimi, z których cztery zlokalizowane są w różnych częściach miasta, a jeden nawet w Stalowej Woli. Ceny wahają się od 360 do 700 złotych za miesiąc.

Studenci pozostałych lubelskich uczelni za mieszkanie w swoim akademiku zapłacą około 500 złotych miesięcznie.

A ile kosztują akademiki za granicą?

Zacznijmy od najbliższego kraju, w którym na dodatek uczelnie wyższe, tak jak w Polsce, są darmowe. W Niemczech koszty akademików zaczynają się od 250 euro za miesiąc. Problem tkwi w ich bardzo ograniczonej ilości – tylko 10% studentów udaje się zdobyć w nich miejsce.

Podobnie sytuacja wygląda w Danii, za studia się nie płaci, lecz ceny akademików rozpoczynają się od 300 euro za miesiąc.

We Francji studia to już znacznie wyższy wydatek. Są oczywiście płatne, a akademik to również większy wydatek. Ceny pokoi zaczynają się od 600 euro za miesiąc.

Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii. Studia to duży wydatek, akademik również. Ceny pokoi zaczynają się od 450 funtów za miesiąc. Wyjątkiem jest Londyn, gdzie minimalny koszt to 550 GBP miesięcznie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments