“Chciałem być…” Krzysztof Krawczyk – życie i twórczość polskiego Elvisa

656

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie znałaby choćby jednej piosenki Krzysztofa Krawczyka. Zbigniew Wodecki mówił o nim: “Ten chłopak urodził się do śpiewania”. Nie da się zaprzeczyć, że miał on rację. Krzysztof Krawczyk nie bał się żadnego gatunku muzycznego – tworzył pop, swing, jazz, country, rhythm & blues, soul, rock and roll, aż po dance, folk, funky, reggae czy nawet pieśni religijne. Śpiewane przez niego hity łączyły pokolenia, a swoją charyzmą i głosem przez dekady czarował polską publiczność. Niestety, uwielbiany artysta zmarł niespodziewanie 5 kwietnia tego roku. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Jak wyglądała jego kariera? Przekonamy się poniżej:

Krzysztof Krawczyk – młodość

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach. Jego rodzice byli aktorami i śpiewakami operowymi. W 1947 wraz z rodziną przeniósł się do Białegostoku, gdzie jego ojciec podjął pracę w miejscowym teatrze. W 1949 rodzina przeprowadziła się do Poznania, a jego ojciec rozpoczął pracę w Teatrze Polskim.

Krzysztof Krawczyk we wrześniu 1953 podjął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej nr 1 im. Henryka Wieniawskiego, w klasie fortepianu. W 1956 przeniósł się z rodziną do Łodzi, gdzie ojciec podjął pracę jako baryton w Teatrze Muzycznym, a matka – jako śpiewaczka operowa. Krzysztof uczył się w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego. Na gitarze nauczył się grać samodzielnie, natomiast śpiewu uczył się w liceum muzycznym. Po śmierci ojca w 1964 roku, Krzysztof został gońcem jako jedyny żywiciel rodziny, jednocześnie kontynuował naukę w szkole wieczorowej i zdał maturę.

Krzysztof Krawczyk – początki kariery

W 1963 roku, wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim, Krzysztof Krawczyk założył zespół Trubadurzy, do których w 1965 na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. Grupa, obok Czerwonych Gitar, była jednym z najbardziej popularnych polskich zespołów bigbitowych łączących elementy rocka z polską muzyką ludową. Wylansowali w tym czasie przeboje:

 • Kasia
 • Znamy się tylko z widzenia
 • Krajobrazy
 • Byłaś tu
 • Kim jesteś
 • Ej, Sobótka, Sobótka
 • Cóż wiemy o miłości
 • Przyjedź mamo na przysięgę.

W 1967 roku, po ostatecznym odejściu Jerzego Krzemińskiego do zespołu No To Co, Krawczyk wraz z Mikołajczyk i Lichtmanem udzielali się w eksperymentalnym zespole Izomorf 67. Po kilku miesiącach Krawczyk i Lichtman wrócili do Trubadurów. Wraz z zespołem występował na wielu festiwalach, w tym w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz na koncertach za granicą: w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii i Mongolii. Zdobył z nią wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę na Festiwalu w Opolu za udany debiut i najlepszą piosenkę – Przyjedź mamo na przysięgę.

Krzysztof Krawczyk – rozpoczęcie kariery solowej i lata 70.

Krzysztof Krawczyk

W 1973 roku Krzysztof Krawczyk rozpoczął karierę solową, którą zapoczątkowała płyta Byłaś mi nadzieją, nagrana z zespołem instrumentalnym Ryszarda Poznakowskiego. W 1974 nawiązał współpracę z menedżerem Andrzejem Kosmalą. W latach siedemdziesiątych występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, Zielonej Górze i Kołobrzegu oraz za granicą, w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Grecji, Belgii, Holandii, Austrii, Irlandii, a nawet w Australii, na Alasce, Jamajce i Kubie. W 1975 nagrał swoje pierwsze solowe wielkie przeboje, takie jak słynny Parostatek czy Rysunek na szkle. Zaczął wtedy także współpracę z Jerzym Milianem, który skomponował mu wiele melodii do piosenek.

W 1975 roku otrzymał tytuł Piosenkarza Roku w plebiscycie “Klubów Publicystów Estradowych” oraz wystąpił na festiwalu w Rostocku, gdzie zdobył trzecią nagrodę. Podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu otrzymał nagrodę “Złotego Pierścienia” oraz “Nagrodę Ministra Obrony Narodowej” z rąk Wojciecha Jaruzelskiego. Na początku 1976 powrócił do Trubadurów i nagrał z nimi płytę Znowu razem, która zyskała status złotej płyty. Zespół odbył trasę koncertową po Polsce, po której Krawczyk ostatecznie odszedł z grupy.

W sierpniu zdobył trzy nagrody podczas 16. festiwalu sopockiego. Jego piosenki były niezwykle popularne zarówno w radiu, jak i telewizji. W tym roku wystąpił na 18 koncertach w Sali Kongresowej w Warszawie, gromadząc na każdym z wydarzeń komplet publiczności.

W 1977 roku śpiewał poezję Siergieja Jesienina wplecioną w fabułę przedstawienia spektaklu Staroświecka komedia Arbuzowa w Teatrze Polskim w Poznaniu. W tym samym roku nagrał album z piosenkami Jesienina oraz zdobył nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii. Niedługo potem nawiązał współpracę z orkiestrą “Alex Band” Aleksandra Maliszewskiego, a następnie podpisał kontrakt z niemiecką firmą Polydor, dla której nagrał dwa single: Als wir noch Kinder waren i Auf Wiedersehen Madelaine. 4 grudnia zaprezentował premierowo piosenkę Hej, Barbara podczas “Święta Górników” w Katowicach. W 1978 nagrał kilka kolejnych słynnych dziś piosenek, w tym Jak minął dzień, Byle było tak, Pamiętam ciebie z tamtych lat, a także wygrał 26. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu dzięki piosence Pogrążona we śnie Natalia. W tym roku ukazała się również piosenka bożonarodzeniowa Na sianie, którą wykonał wraz z Ireną Jarocką i zespołem 2 plus 1.

W sierpniu 1978 wystąpił z utworem Jak minął dzień na 2. Międzynarodowym Festiwalu Interwizji. Mimo przegranej piosenka jeszcze długo cieszyła się popularnością wśród słuchaczy. Niedługo po zakończeniu festiwalu na życzenie szefa Radiokomitetu Macieja Szczepańskiego zniknął z radia i telewizji. Medialna cenzura nie wpłynęła jednak na popularność Krawczyka wśród słuchaczy, którzy nadal chętnie kupowali jego płyty, a w 1979 nagrodzili go nagrodą “Indywidualność Estradowa Roku” na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z Jarosławem Kukulskim, który skomponował dla niego piosenkę To co dał nam świat.

Krzysztof Krawczyk – emigracja do USA i sukcesy w latach 80.

Krzysztof Krawczyk

Zmęczony cenzurowaniem jego twórczości w polskich mediach w 1979 roku Krzysztof Krawczyk wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez kolejne lata koncertował m.in. po klubach w Chicago, Las Vegas i Indianapolis. Oprócz tego dorabiał, pracując jako taksówkarz, barman, czy robotnik fizyczny – układał dachówki i budował drewniane schody. Na emigracji przebywał do 1985.

Po powrocie do Polski nagrał w duecie z Bohdanem Smoleniem kilka humorystycznych piosenek, które były zupełnie odmienne od jego dotychczasowej twórczości. W telewizyjnym programie sylwestrowym, transmitowanym przez TVP1, w 1984 zaśpiewał piosenki Dobry stary rock i To jest po prostu rock and roll, które zyskały uznanie wśród publiczności. Na początku 1985 nagrał płytę Wstaje nowy dzień, a w czerwcu zdobył drugą nagrodę na 22. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu dzięki wykonaniu piosenki Nie przesadza się starych drzew. Ponadto doczekał się emisji swojej piosenki z filmu “Diabelskie szczęście” na antenie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Niedługo potem został uznany za piosenkarza roku w plebiscycie tygodnika “Panorama”.

W 1986 jego piosenki Za tobą pójdę jak na bal, To jest po prostu rock and roll, Pokochaj moje marzenia, Wstaje nowy dzień i Ostatni raz zatańczysz ze mną cieszyły się popularnością w telewizyjnych plebiscytach TVP. W tym samym roku zdobył drugie miejsce za piosenkę Ostatni raz zatańczysz ze mną w plebiscycie Polskiego Radia na „Przebój roku”. Dla telewizji nagrał recitale: “Nie przesadza się starych drzew”, “Rock and roll i okolice” oraz “Kolędy polskie” na zamku w Książu. Wystąpił także w Mundialowej Gali w katowickim “Spodku”, a w Telewizji Kraków śpiewał przeboje Elvisa Presleya w “Muzycznych wspomnieniach”. Z kolei z “Alex Bandem” w TVP1 w audycjach “Przeboje świata” oraz “Przeboje 86” wykonał utwory Dzwonię do ciebie, by ci powiedzieć, że cię kocham Stevie Wondera, Purple Rain z repertuaru Prince’a, a także Midnight Lady, autorstwa Dietera Bohlena z repertuaru Chrisa Normana.

W 1987 nagrał, wraz z zespołem Klincz, piosenkę Skandali Smak, która przez kilka miesięcy utrzymywała się w czołówce Radiowej Piosenki Tygodnia emitowanej na antenie Programu I Polskiego Radia. 28 czerwca 1988 uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu koło Buszkowa, w którym odniósł poważne obrażenia – miał pękniętą żuchwę, uszkodzone kości policzkowe, złamaną szczękę, centralne zwichnięcie stawu biodrowego i złamaną nogę.

10 lutego 1989 w Obornikach zagrał pierwszy koncert po wypadku; na estradę wszedł o lasce, pożyczonej od Ryszarda Poznakowskiego z Teatru Syrena. Zagrał przyśpiewki góralskie, piosenki zespołu No To Co, przeboje The Beatles, Elvisa Presleya, Stevie Wondera, a także utwory własne. Występem rozpoczął kolejną trasę po Polsce i świecie. Jego występy były poprzedzone reklamą prasową i telewizyjną, którą zajął się dziennikarz Jerzy Wenderlich. W tym samym roku został dobrze przyjęty przez Polonię australijską, dla której wystąpił od 22 lutego do 6 marca z koncertami w Adelajdzie, Sydney i Melbourne.

Krzysztof Krawczyk – rozwój kariery w latach 90.

Krzysztof KrawczykW 1990 roku Krzysztof Krawczyk ponownie wyemigrował do USA, gdzie wkrótce podpisał kontrakt z firmą Hallmark. Pod opieką artystyczną Davida Briggsa, nagrał w Nashville płytę “Eastern Country Album”.

Na początku 1994 przyjechał do Polski w celu promocji swojej płyty wydanej w USA. Do powrotu na stałe nakłaniała go Nina Terentiew, ówczesna szefowa TVP2, która w tym samym roku zaprosiła Krawczyka do udziału w sopockim festiwalu w charakterze gwiazdy i zaczęła go zapraszać do telewizyjnych audycji oraz emitowała jego koncerty. W tym czasie nagrał piosenkę Gdzie jest drugi taki Program 2 i wystąpił z benefisem wyemitowanym przez tę stację “30 lat minęło… Krzysztof Krawczyk i jego goście”, na którym wystąpili z nim Trubadurzy, Irena Jarocka, Bohdan Łazuka, Bohdan Smoleń, Henryk Debich, Zbigniew Kurtycz, Dorota Stalińska, Skaldowie i Tadeusz Drozda.

W 1994 wydał album “Gdy nam śpiewał Elvis Presley”, który zyskał miano platyny, a także zaśpiewał największe przeboje w specjalnym recitalu na Festiwalu w Sopocie. Niedługo potem wrócił na stałe do Polski i związał się z nurtem muzyki dance. Zaczął wtedy podbijać swoimi piosenkami listę przebojów polsatowskiego programu Disco Relax. Przez wiele miesięcy na tej liście w czołówce utrzymywało się kilka jego piosenek, w tym Zaufaj Sercu, Przez jedną chwilę zapomnienia, Arrivederci moja dziewczyno, Rysunek na szkle czy Viva Las Vegas. Dokonał w tym czasie także kolejnych nagrań płytowych z różnorodną muzyką, od country, przez rock and roll, ballady, muzykę taneczną i religijną, aż po piosenki dla dzieci.

W 1998 wraz z TVP2 z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej przygotował recital To, co dał nam los. W 1999 nagrał płytę “Polskie Tango” z przebojami Mieczysława Fogga, które jeszcze przed jej wydaniem można było usłyszeć w specjalnym programie telewizyjnym pod tym samym tytułem. Niedługo później wydany został krążek artysty w ramach “Złotej Kolekcji”. Płytę promował podczas specjalnego koncertu zorganizowanego przez Polskie Radio Trójka. Pod koniec roku wydana została składanka “Piosenki na święta”, gdzie wraz z Trubadurami, jak i samodzielnie wykonał kilka piosenek związanych z Bożym Narodzeniem.

Krzysztof Krawczyk – kariera w nowym tysiącleciu

Krzysztof KrawczykW 2000 roku Krzysztof Krawczyk wystąpił przed papieżem Janem Pawłem II podczas Pielgrzymki Narodowej na placu Świętego Piotra w Watykanie, połączonej z wręczeniem złotej płyty za nagranie Ojcu Świętemu śpiewajmy. W tym samym roku spotkał się z Goranem Bregoviciem, z którym nagrał płytę “Daj mi drugie życie”. Album, promowany był przez wielkie przeboje: Mój przyjacielu, Ojda Ojda, Gdybyś była moja i Płatna miłość. Rok 2001 zakończył występem sylwestrowym podczas koncertu w Warszawie, który wyemitowany został na żywo przez TVP2. Podczas występu zaśpiewał takie hity, jak: Zatańczysz ze mną czy Pozwól mi mocno objąć cię (tytuł oryginalny Can’t Help Falling in Love) Elvisa Presleya.

14 października 2002 roku Krawczyk wydał album “…Bo marzę i śnię”, który zyskał miano platyny. Przez wiele tygodni krążek utrzymywał się na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych płyt w Polsce. Tym razem zaprosił do współpracy młodsze pokolenie muzyków, związanych głównie ze sceną alternatywną. Producentem całego materiału i kompozytorem dwóch nagrań był Andrzej Smolik. Wśród 12 utworów znalazł się między innymi cover kompozycji Papa Was a Rolling Stone, z repertuaru amerykańskiej formacji The Temptations, a także przeboje, które królowały przez wiele miesięcy na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych oraz telewizyjnych:

 • Bo jesteś Ty
 • Mijamy
 • Chciałem być
 • Jestem Sobą.

Krzysztof Krawczyk

Na 39. festiwalu w Opolu wraz z Goranem Bregoviciem odebrał nagrodę Superjedynki za teledysk do piosenki Mój przyjacielu. W 2003 roku odebrał on na Festiwalu w Opolu kolejne dwie Superjedynki, tym razem dla: “Piosenkarza Roku” i za teledysk do Bo jesteś Ty. Jesienią tegoż roku ukazała się natomiast płyta “Gwiazdy biesiadują. Krzysztof Krawczyk po cygańsku”.

Wiosną 2004 nagrał kolejną płytę studyjną pod tytułem “To, co w życiu ważne”. Pierwszym singlem był utwór Lekarze dusz, który nagrał wraz z Muńkiem Staszczykiem. Na albumie znalazło się 12 kompozycji, w tym przebój Trudno tak (razem być nam ze sobą…), nagrany w duecie z Edytą Bartosiewicz. Singiel przez wiele miesięcy podbijał radiowe i telewizyjne listy przebojów. Wśród innych muzyków gościnnie występujących na płycie znaleźli się jeszcze: Andrzej Piaseczny, Kasia Nosowska, Andrzej Smolik, Ania Dąbrowska, Adam Nowak, Jan Borysewicz. Krążek długo był na pierwszym miejscu najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce.

W tym samym roku na festiwalu w Sopocie odbył się koncert z okazji czterdziestolecia pracy artystycznej muzyka, na którym wystąpili również: Ania Dąbrowska, Edyta Bartosiewicz, Muniek Staszczyk, Andrzej Piaseczny. Na festiwalu w Opolu otrzymał nagrodę TVP Polonia “Artysta bez granic” oraz “Muzyczną Jedynkę”. Wydana przez wydawnictwo Reader’s Digest pięciopłytowa kolekcja podsumowująca dorobek artystyczny piosenkarza zyskała miano platynowej płyty. Otrzymał także nagrodę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego oraz zdobył pierwsze miejsce na festiwalu TOPtrendy w Sopocie.

W 2005 roku Krawczyk nagrał dwie płyty z amerykańskimi piosenkami: “Mona Lisa – Amerykańskie piosenki” i “The Shadow Of Your Smile – Amerykańskie piosenki część 2”. Albumy były efektem fascynacji Louisem Armstrongiem oraz amerykańskim bluesem i jazzem. Oba krążki zdobyły status złotej płyty oraz zostały ciepło przyjęte przez krytyków muzycznych. Dotarły do drugiego miejsca na liście najlepiej sprzedawanych płyt w Polsce. W tym roku otrzymał dwa Fryderyki dla “Piosenkarza Roku” i za “Przebój Roku” (Trudno tak (razem być nam ze sobą…), z Edytą Bartosiewicz oraz “Asa Empiku” za największą liczbę sprzedanych płyt w sieci Empik. Na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romów w Ciechocinku otrzymał nagrodę “Złotego Taboru”. Otrzymał również podczas uroczystej gali emitowanej przez TVP2 statuetkę Telekamery dla najpopularniejszego artysty estradowego.

Na przełomie 2007/2008 wydawany był przez wydawnictwo Agora “Leksykon” Krzysztofa Krawczyka, który zyskał miano podwójnej platyny. Kolekcję promował specjalnie nagrany utwór Życie jak wino. 5 lipca 2008 na festiwalu TOPtrendy, wyemitowanym przez telewizję Polsat, artysta zagrał specjalny, jubileuszowy koncert, uświetniający 45-lecie jego kariery artystycznej. Wraz z nim wystąpili między innymi: Edyta Górniak, Norbi, Muniek Staszczyk, Łukasz Zagrobelny oraz Trubadurzy.

15 stycznia 2009 wziął udział w programie TVP Info “Aleja gwiazd na L-4”, prowadzonym przez doktora Macieja Świtońskiego, gdzie opowiadał o swojej arytmii serca i wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego. 20 stycznia wydał album, zatytułowany “Warto żyć”. Materiał na płytę powstawał przez kilka lat, równolegle z innymi płytami, które wcześniej ukazały się na rynku. Przy tworzeniu płyty udział wzięli: Grzech Piotrowski, Paweł “Bzim” Zarecki, Kasia Cerekwicka, bracia Golcowie, Beata Bednarz, Marcin Wawruk oraz poeta Krzysztof Szatrawski. Album zyskał miano Złotej Płyty.

Krzysztof Krawczyk

20 lutego 2010 roku zagrał, transmitowany przez TVP Gdańsk koncert w Filharmonii Bałtyckiej. W sezonie letnim wziął udział w trasie koncertowej Trubadurów z okazji 45-lecia istnienia grupy oraz wystąpił w koncercie jubileuszowym pod tytułem “Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz” wyemitowanym przez TVP Łódź. Niespełna rok później koncertował wraz z zespołem w Sali Kongresowej w Warszawie. Na przełomie października i listopada odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie, wystąpił w Chicago, Nowym Jorku, New Jersey, Memphis, czy Toronto. 20 listopada wystąpił w Wilnie z koncertem dla Polonii mieszkającej na Litwie, a sześć dni później odbył się jego dwugodzinny koncert “Krzysztof Krawczyk – największe przeboje” w Sali Kongresowej w Warszawie. Również w listopadzie ukazała się jego książka autobiograficzna pod tytułem “Życie jak wino”, którą napisał wspólnie z Andrzejem Kosmalą.

6 grudnia 2012 roku jego album “…Bo marzę i śnię” zajął 20. miejsce w plebiscycie przeprowadzonym przez RMF FM na najlepszą polską płytę pop w historii. W 2013 i 2014 Krawczyk świętował 50-lecie kariery artystycznej. Z tej racji „K&K Studio (Kosmala & Kniat)” opublikowało w częściach “Antologię Krzysztofa Krawczyka”. 31 grudnia 2013 wystąpił na skwerze Kościuszki w Gdyni podczas sylwestrowego koncertu transmitowanego przez telewizję Polsat, a podczas widowiska odebrał nagrodę za 50 lat pracy artystycznej oraz otrzymał tytuł “Króla polskiej estrady” przyznany mu przez Polsat, Radio Zet i dziennik Fakt.

21 lutego 2014 roku Radio Złote Przeboje ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze pięć piosenek piosenkarza – zwyciężył utwór Bo jesteś Ty, wygrywając ze szlagierami Jak minął dzień, Parostatek, Chciałem być czy Trudno tak (razem być nam ze sobą…). 29 marca odebrał „SuperWiktora” za całokształt kariery artystycznej podczas ceremonii rozdania Wiktorów odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie. 9 czerwca z racji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Krawczyka TVP1 wyemitowała specjalny odcinek programu Świat się kręci o nazwie “Pół wieku człowieku” z udziałem piosenkarza, jego żony Ewy i menedżera Andrzeja Kosmali oraz przyjaciół artysty, którzy towarzyszyli mu podczas jego kariery muzycznej. Podczas audycji otrzymał z rąk prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych Ryszarda Poznakowskiego statuetkę za zasługi dla polskiej muzyki oraz Krzyż Orderu Odrodzenia rock and rolla. 22 czerwca wystąpił w ramach trasy koncertowej “50 lat na scenie” w Opolu z koncertem, który przypadł dokładnie w 51. rocznicę debiutu scenicznego artysty w zespole Trubadurzy. 31 grudnia 2014 wystąpił w Gdyni podczas “Sylwestrowego rejsu przebojów” transmitowanego przez telewizję Polsat i Polsat 2, tego wieczoru odebrał “Statek króla polskiej muzyki rozrywkowej”, nagrodę przyznaną przez Polsat, RMF FM i gazetę Fakt.

25 grudnia 2015 roku w świątecznym wydaniu programu „Jaka to melodia?” otrzymał wyróżnienie “Piękniejsza Polska” za promowanie polskiej kultury w świecie i zasługi dla polskiej sceny muzycznej przyznane przez Bogdana Zdrojewskiego, gdy był ministrem kultury. 13 lutego 2016 pojawił się na prapremierze sztuki teatralnej Andrzeja Mańkowskiego “Być jak Krzysztof Krawczyk”, wystawianej w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. We wrześniu, z okazji siedemdziesiątych urodzin otrzymał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował mu “za wkład do polskiej muzyki”.

Krzysztof Krawczyk

26 września 2017 roku wystąpił wraz z Trubadurami na wielkiej gali jubileuszowej w Teatrze Wielkim w Łodzi z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Tego wieczoru Krawczyk został uhonorowany Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 świętował 55-lecie kariery muzycznej. 6 marca jego album “Wiecznie młody” został nominowany do nagrody “Fryderyk” w kategorii Album roku – muzyka korzeni. 9 czerwca wystąpił na 55. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenkami Parostatek, Byle było tak i Ostatni raz zatańczysz ze mną. Tym występem rozpoczął oficjalne obchody 55-lecia pracy artystycznej. Podczas koncertu Agata Konarska i Artur Orzech wręczyli mu statuetkę Telewizji Polskiej za całokształt pracy scenicznej. Wcześniej przebój Ostatni raz zatańczysz ze mną został wybrany przez czytelników Super Expressu jego największym hitem całej działalności muzycznej.

Ostatni rok życia artysty

Od marca 2020 roku nie opuszczał swojego domu w Grotnikach (poza kilkoma wyjazdami, na kontrole lekarskie czy do studia nagraniowego “K&K Studio” w Poznaniu), co miało związek z obawą przed zarażeniem COVID-19, a także z licznymi chorobami i wiekiem artysty. 23 października ukazał się album artysty “Horyzont”, który w tygodniu od 4 do 10 stycznia 2021 był promowany jako płyta tygodnia na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. W grudniu był bohaterem nadawanej na antenie Polskiego Radia Londyn dwugodzinnej audycji Marcina Wolniaka “Marcin śpiewa z gwiazdami”, która została w całości poświęcona życiu i karierze Krawczyka.

Krzysztof Krawczyk

25 grudnia 2020 roku Telewizja Polska premierowo wyemitowała niemal dwugodzinny film dokumentalny w reżyserii Michała Bandurskiego i Krystiana Kuczkowskiego “Krzysztof Krawczyk – całe moje życie”, opowiadający historię życia piosenkarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego kariery scenicznej, a także trudnego życia na emigracji, licznych romansów z kobietami, ciężkiego wypadku samochodowego oraz nawrócenia po latach niewiary w Boga. 18 marca 2021, decyzją Akademii Fonograficznej Związku Producentów Audio-Video, przyznana została mu statuetka “Złotego Fryderyka” za całokształt osiągnięć artystycznych.

W marcu 2021 roku Krzysztof Krawczyk był hospitalizowany wskutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Dwa dni przed śmiercią poinformował, że opuścił szpital, a stan jego zdrowia poprawił się. 5 kwietnia około godziny 12:00 zasłabł w swoim domu w Jedliczach koło Grotnik. Pomimo szybkiego przyjazdu karetki i przewiezienia go do Szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, zmarł o godzinie 15:05. Jak poinformowała Ewa Krawczyk, przyczyną śmierci jej męża nie był COVID-19, ale szereg chorób współistniejących, na które cierpiał jeszcze przed zakażeniem koronawirusem.

Wszystkie fotografie pobrano z autoryzowanej i oryginalnej strony internetowej Krzysztofa Krawczyka http://www.krzysztofkrawczyk.eu/Krzysztof_Krawczyk-nowosci.htm

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments