Najniebezpieczniejsze zawody świata – profesje trudne i ryzykowne

360

Wielu z nas lubi od czasu do czasu poczuć prawdziwą adrenalinę. Silne emocje, element ryzyka i brawura to czynniki, dzięki którym życie staje się ciekawsze. Niektórzy jednak muszą zmagać się z tym codziennie, ze względu na… wykonany zawód. Mało tego, można nawet powiedzieć, że każdego dnia ryzykują życie, aby wykonywać swoje obowiązki. Jakie są najniebezpieczniejsze zawody świata? Ranking Top 8 pod względem średniej liczby wypadków śmiertelnych rocznie zostanie przedstawiony poniżej. Niektóre pozycje mogą być bardzo zaskakujące – 8. miejsce zajmuje:

Miejsce 8 – pracownik platformy wiertniczej Inżynier pracujący na platformie wiertniczej

Praca na platformach wiertniczych, jak powszechnie wiadomo, wiąże się ze świetnymi zarobkami. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczny jest to zawód. Nieprzewidywalna pogoda, liczne sztormy i huragany, a przy tym śliski pokład od oleju i ropy, to tylko część z wad tej pracy. Niezwykle niebezpiecznymi są również znajdujące się na platformie gazy i ropa. Wystarczy przecież jedna iskra, by doszło do tragedii.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

To jednak nie wszystko. Praca na platformie wiertniczej jest niezwykle wyczerpująca fizycznie. Pracownicy zazwyczaj nie mają ustalonych harmonogramów, pracują po kilkanaście godzin dziennie. W efekcie, każdego roku na platformach wiertniczych ginie średnio 42 pracowników.

Miejsce 7 – monter konstrukcji stalowych

Każdy pracownik na stanowisku montera konstrukcji stalowych musi koniecznie przejść bardzo rygorystyczne szkolenia z zakresu BHP. Co gorsza, ze względu na coraz większe oszczędzanie pieniędzy, coraz częściej zdarza się, że wykonują oni swoją pracę bez zabezpieczeń. Dodatkowo, pracy montera towarzyszą czynniki szkodliwe typu: hałas, wibracje powstające w wyniku stosowania różnego rodzaju sprzętu oraz zmienna temperatura powietrza towarzysząca pracy na wolnym powietrzu.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

W efekcie każdego roku ginie średnio 60 osób wykonujących ten zawód. Najczęstszą przyczyną zgonów są spadające stalowe konstrukcje lub upadki z dużej wysokości. Choćby w trakcie budowy nowojorskiego Empire State Building zginęło 5 monterów.

Miejsce 6 – spawacz podwodny

Podobnie, jak w przypadku pracownika platformy wiertniczej, największą zaletą tej pracy są gigantyczne zarobki. Jednak niebezpieczeństwo związane z tym zawodem jest wprost szokujące. Głównymi czynnikami ryzyka dla nurka są brak dostępu do naturalnego tlenu z otoczenia oraz napierające ciśnienie, które rośnie wraz z każdym opuszczanym metrem w głębiny morza lub oceanu.

Spawacz podwodny zdany jest tylko na siebie i na swojego współpracownika, z którym oczywiście nie może się rozdzielać. Każdy błąd i niedopatrzenie może doprowadzić do tragedii. Nurek pod wodą ma również utrudnione pole widzenia przez tak zwane chmury pęcherzyków powietrza. Co więcej, pod wodą zapada ciemność, która mocno utrudnia orientację w terenie i wykonywanie powierzonych zadań.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

Każdego roku w trakcie wykonywania swojej pracy ginie prawie 70 spawaczy podwodnych. Głównymi przyczynami śmierci są porażenia prądem, podwodne wybuchy czy choroba dekompresyjna.

Miejsce 5 – drwal Drwal ścinający wielkie drzewo

Bardzo popularny w Polsce zawód drwala to także ekstremalnie wymagająca i niebezpieczna praca. To zajęcie wiąże się z nadludzkim wysiłkiem fizycznym oraz nieustannym kalkulowaniem ryzyka i koncentracją. Największe zagrożenia w pracy drwala to ostre narzędzia, osuwiska i silnie nachylone zbocza, spadające gałęzie i konary (drwale nazywają je w swoim slangu “twórcami wdów”), upadające pnie, a także awarie sprzętu i złe warunki pogodowe.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

Przez cały czas pracy drwale muszą uważać aby nie zostali przygnieceni przez drzewo, nie spadli z wysokości, nie zostali porażeni prądem czy nie okaleczyli się piłą. Wiele osób z oburzeniem reaguje na ceny za usługę wycięcia niebezpiecznego drzewa przez tych pracowników. Warto spojrzeć na to z drugiej strony – podczas wykonywania swojej pracy ginie ponad 100 drwali rocznie.

Miejsce 4 – strażak Strażacy gotowi do akcji

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o tym, żeby zostać strażakiem? Praca ta kojarzyła nam się z odwagą, poświęceniem, pasją. Oglądając bajki nie przyszło nam do głowy jak bardzo potrafi ona być niebezpieczna. Strażacy w swojej pracy są narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi i radiologicznymi, a także szkodliwymi gazami. Poza tym podczas wykonywania obowiązków zawodowych mogą oni ulec porażeniu prądem, poparzeniu, przygnieceniu gruzem, upadkowi z wysokości lub utonięciu. Ponadto, ze względu na swoją odpowiedzialność strażacy są ciągle narażeni na gigantyczny stres, dlatego muszą być oni bardzo odporni psychicznie.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

W efekcie, według statystyk profesja strażaka jest jednym z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie. Okazuje się, że rocznie podczas wykonywania tej pracy ginie średnio aż 200 osób. Więcej o zawodzie strażaka przeczytasz tutaj.

Miejsce 3 – rybak rybołówstwa morskiego

Profesja rybaka rybołówstwa morskiego wiąże się z bardzo częstymi i długimi wyprawami w niebezpieczne morskie rejony. Pracownik potrafi spędzić nawet ponad rok na statku. W tym czasie ma do czynienia z potężnymi falami i ciężkim sprzętem, który podczas częstych sztormów bezwładnie rzucany jest po pokładzie. Gwałtowne burze, lodowata woda, zmienna pogoda i ryzyko groźnego sztormu to norma w tej pracy.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

Szacuje się, że 80% wypadków śmiertelnych w tym zawodzie spowodowanych jest wypadnięciem za burtę lub wyziębieniem organizmu. Warto dodać, że wielu rybaków w biedniejszych krajach – zwłaszcza w regionie Azji – pływa na łódkach, na których nikt o zdrowych zmysłach nie postawiłby stopy. W efekcie podczas wykonywania swojej pracy rocznie ginie około 230 rybaków rybołówstwa morskiego. Co ważne, ponad setkę z nich stanowią poławiacze krabów – to właśnie wyprawy w celu łowienia tych mięczaków uchodzą za szczególnie niebezpieczne.

Miejsce 2 – policjant Uzbrojeni policjanci

Ta pozycja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Praca przedstawicieli organów ścigania jest potrzebna, ale również bardzo niebezpieczna. Mając kontakt ze światem przestępczym, policjant nieustannie ryzykuje życie swoje i swoich bliskich. Strzelaniny, napady czy pościgi samochodowe to codzienność dla wielu funkcjonariuszy na całym świecie. Co więcej, w samej Polsce co roku odnotowuje się blisko 2500 napaści na funkcjonariuszy, z czego około 200 to czynne napaści, czyli zdarzenia, w których wobec policjanta użyto noża, broni palnej lub innego narzędzia, którym można odebrać życie.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

W efekcie każdego roku w czasie służby ginie średnio aż 320 policjantów na całym świecie.

Najniebezpieczniejszy zawód świata Miejsce 1 – kierowca ciężarówki Wyczerpany kierowca ciężarówki

Pierwsze miejsce zestawienia może być bardzo zaskakujące. Jednak kierowca ciężarówki nie bez powodu znalazł się na szczycie najniebezpieczniejszych zawodów świata. Codziennie na całym świecie po drogach jeździ kilkanaście milionów samochodów ciężarowych, które przewożą różnego rodzaju ładunki. Kierowca ciężarówki absolutnie jednak nie może sobie pozwolić na rutynę, ponieważ ruch drogowy to żywy i nieprzewidywalny organizm, a o wypadek przy pracy nietrudno.

Liczba wypadków śmiertelnych rocznie

W efekcie, według statystyk co roku w wyniku wypadków ginie średnio 400 kierowców ciężarówek. W kolizjach najczęściej biorą udział pracownicy powyżej 40 roku życia, a więc ci najbardziej narażeni na rutynę zawodową. Oprócz tego, głównymi przyczynami zgonów są pożary w kabinach samochodów i zawały serca kierowców.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments