Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę kolejne sankcje na Rosję i Białoruś. Czego dotyczą? Chodzi o ograniczenie eksportu wysokich technologii dla Białorusi i blokady dla 22 firm zbrojeniowych oraz rosyjskich rafinerii.

Nowe sankcje

Blinken powiedział, że nowe sankcje mają na celu „zablokowanie zdolności do rozwoju technologii używanych do wsparcia wojny”. Zagroził też, że to nie koniec i obciążenia dla agresorów będą rosły.

Restrykcje przeciwko Białorusi dot. głównie kontroli eksportu wysokich technologii wytworzonych z użyciem amerykańskiej myśli technicznej – są to sankcje identyczne do tych, które wcześniej nałożono na Rosję. W praktyce USA chcą więc zapobiec przekazywaniu przez reżim Łukaszenki Rosji towarów objętych ograniczeniami i „znacząco zdegradować zdolność obu krajów do podtrzymania swojej agresji”. Kolejne sankcje dotknęły – co właściwie oczywiste – rosyjskich firm zbrojeniowych i to w obu krajach. Wprowadzono też restrykcje na eksport sprzętu dla rafinerii naftowych.

USA zapowiadają, że to nie koniec. Blinken ma rozmawiać o sankcjach podczas rozpoczynającej się w czwartek podróży do Europy. Odwiedzi Brukselę, Polskę, Mołdawię i trzy państwa bałtyckie. Ma też spotkać się z dyplomatami z państw NATO, UE i G7.

Z Brukseli udam się do Polski, która już teraz gości setki tysięcy ukraińskich uchodźców, a kolejne dziesiątki tysięcy przybywają każdego dnia – powiedział Blinken.

Cele cywilne

Szef amerykańskiej dyplomacji wymienił też listę celów cywilnych, które zostały zniszczone przez rosyjskie wojska. Niestety lista była długa i obejmowała od przedszkoli, przez autobusy, szkoły po szpitale. Blinken, zapytany, czy według USA Rosjanie celowo uderzają w ukraińskich cywilów, odmówił jasnej odpowiedzi. Dodał jednak, że takie działanie jest zgodne z taktyką stosowaną przez rosyjskie wojska w innych konfliktach.

– Chodzi o to, by być absolutnie brutalnym, starając się złamać obywateli danego kraju. W to wchodzi ostrzał bez względu na ofiary, a potencjalnie również celowe branie (celów cywilnych) za cel – powiedział Blinken.

Wojna na Ukrainie trwa już ponad tydzień. Nie wiadomo, kiedy konflikt zostanie zakończony.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments