Dzień Inwestora Indywidualnego

Światowe firmy opuszczają rynek rosyjski

Udostępnij

Sankcje na Rosję nie są już nakładane wyłącznie przez rządy. Z każdym dniem coraz więcej wielkich światowych koncernów decyduje się na takie działania, jednocześnie wycofując swój biznes z Rosji. Jakie znane wszystkim firmy zdecydowały się wesprzeć Ukrainę i zbojkotować rosyjski rynek w odwecie za przeprowadzenie zbrodniczej inwazji? Zacznijmy od największego amerykańskiego giganta technologicznego:

Apple wyłącza rosyjski Apple Store i wstrzymuje sprzedaż produktów w Rosji Logo Apple

Apple postanowiła zareagować na trwającą inwazję Rosji na Ukrainę. W jaki sposób? Otóż firma wyłączyła rosyjski Apple Store. Użytkownicy zainteresowani zakupem iPhone’a czy Macbooka w Rosji nie mogą więc już skorzystać w tym celu z oficjalnego sklepu internetowego.

Apple nie posiada oficjalnych salonów Apple Store w Rosji, więc fizyczna sieć dystrybucji urządzeń firmy przez resellerów nie zostanie momentalnie sparaliżowana. Jednak bez dostaw z zewnątrz, zapasy urządzeń Apple w sklepach z całą pewnością szybko się skończą.

Russia Today i Sputnik znikają z App Store, Apple Pay nie działa

To jednak nie koniec działań firmy. Apple wstrzymało także eksport środków do Rosji związanych z reklamą oraz wprowadziło zmiany w App Store. Z oferty zniknęły aplikacje Russia Today oraz Sputnik, które szerzą rosyjską propagandę. Firma poinformowała także o wyłączeniu informacji o natężeniu ruchu w Mapach Apple. W Rosji już wcześniej przestało działać również Apple Pay, co było wynikiem sankcji nałożonych na banki.

Prośba wicepremiera Ukrainy do Apple

Decyzja Apple zapadła jakiś tydzień po tym, jak ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow napisał do szefa Apple prośbę o zaprzestanie sprzedaży urządzeń tej marki w Rosji. Urzędnik chciał także, aby firma zablokowała dostęp do rynku aplikacji App Store dla wszystkich rosyjskich użytkowników. Ta druga prośba nie została na ten moment zrealizowana.

Koncerny naftowe wycofują się z Rosji

Zaczęło się od BP BP

Największe firmy naftowe, które do tej pory mocno współpracowały z Rosją, także porzuciły ten rynek, a co więcej, momentalnie wstrzymały swoje inwestycje na terenie tego kraju. Jako pierwszy decyzję o rezygnacji ze współpracy z Rosją podjął koncern BP (British Petroleum). Oficjalnie poinformowano, że Brytyjczycy pozbędą się wszystkich udziałów rosyjskiego koncernu Rosnieft. BP do tej pory posiadało ich 19,75 proc. Ponadto w trybie natychmiastowym z zarządu Rosnieftu odeszli obecny i były dyrektor generalny BP Bernard Looney i Bob Dudley.

Equinor porzuca Rosję

Podobną decyzję podjął norweski koncern paliwowy Equinor. Firma była w Rosji obecna od ponad 30 lat, a w 2012 roku rozpoczęła współpracę z Rosnieftem. Od 2014 plany były nieco ograniczone ze względu na sankcje nałożone na Rosję za przejęcie Krymu. Equinor kupił jednak w 2020 roku udziały w syberyjskim projekcie Rosnieftu za 550 milionów dolarów. Rosyjska firma należy w 67% do norweskiego rządu, ale teraz Equinor w pełni opuścił Rosję, a także rozpoczął proces wychodzenia z tych przedsięwzięć.

Shell także rezygnuje Dystrybutor Shell

Kolejnym koncernem paliwowym wycofującym się z Rosji jest Shell, który ogłosił odejście od wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem i z inwestycji w Nord Stream 2 – który zresztą ogłosiło upadłość, o czym można przeczytać tutaj. Brytyjsko-holenderski koncern porzucił także projekt rozbudowy terminala LNG Sachalin 2, w którym ma 27,5% udziałów. Projekt ten jest zarządzany przez Gazprom.

Shell zrezygnował również z projektów Salym i Gydan, które są realizowane na Syberii. Ich drugim udziałowcem jest Gazprom Neft. Firma otwarcie przyznała, że rezygnacje z tych projektów doprowadzą do gigantycznych strat. Pod koniec 2021 roku firma posiadała bowiem około 3 miliardy dolarów w aktywach w Rosji.

ExxonMobil również się wycofał

Na bliźniacze działania zdecydował się koncern ExxonMobil. We wtorek, 1 marca zapowiedział on, że wycofa się z rosyjskich operacji naftowo-gazowych o wartości ponad 4 miliardów dolarów i zawiesi nowe inwestycje w wyniku inwazji Moskwy na Ukrainę. Decyzja ta spowoduje, że Exxon wycofa się z zarządzania dużymi zakładami wydobywczymi ropy i gazu na wyspie Sachalin na Dalekim Wschodzie Rosji.

Giganci branży motoryzacyjnej wycofują się z Rosji

Nokian przeniosło produkcję

Najszybciej na inwazję Rosji na Ukrainę zareagował producent opon Nokian. Firma poinformowała 25 lutego, że przenosi produkcję niektórych produktów z Rosji do rodzimej Finlandii oraz Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek 28 lutego Nokian wycofał również swój plan finansowy na nadchodzący rok w związku z wojną. Producent, uzasadniając swoją decyzję, stwierdził, że wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do dużej niepewności związanej z funkcjonowaniem rosyjskiego systemu finansowego oraz kursem rosyjskiego rubla.

Daimler zawiesił działalność

Następnie Daimler Truck – największy producent ciężarówek na świecie, ogłosił zawieszenie działalności w Rosji. Koncern ten od 12 lat blisko współpracował z rosyjskim Kamazem – posiada on nawet 15% udziałów w tej firmie. Produkcja w Rosji odbywała się na zasadzie CKD, co oznacza, że tamtejszy zakład otrzymywał gotowe zestawy do samodzielnego montażu. Gotowe zestawy zawierające 2800 części trafiały do Rosjan. W 2019 roku zainwestowano 200 milionów euro, by kabiny mogły powstawać na miejscu.

BMW wstrzymało produkcję BMW serii 5 w wersji sportowej

We wtorek koncern BMW także poinformował, że wstrzymuje produkcję w Kaliningradzie, którą koncern prowadzi we współpracy z rosyjskim producentem Awtotor, która w zakładzie w Obwodzie Kaliningradzkim montowała auta z przesłanych części.

Volvo również porzuciło Rosję

Również Volvo zapowiedziało wstrzymanie dostaw pojazdów do Rosji. W zeszłym roku samych tylko aut osobowych Szwedzi wysłali do Rosji w liczbie 9 tysięcy. Z kolei Volvo Trucks wstrzymało także produkcję ciężarówek. Trzeba dodać, że Volvo Group na rosyjskim rynku sprzedawało aż około 3% swojej światowej produkcji.

Działania innych koncernów motoryzacyjnych

Na wstrzymanie wszelkich dostaw pojazdów do Rosji zdecydowały się także takie firmy jak General Motors czy Jaguar Land Rover. Z kolei na całkowite wstrzymanie swojej działalności w Rosji zdecydował się koncern Ford Motor Company.

Boeing i Airbus porzucają Rosję Samolot Airbus

Sankcje na Rosję nakładają także firmy z branży lotniczej. Airbus zawiesił usługi wsparcia dla rosyjskich linii lotniczych, a także dostawy części zamiennych do tego kraju. Ponadto, Centrum Inżynieryjne Airbusa w Rosji wstrzymało wszystkie swoje operacje dla Airbusa w związku z sankcjami.

Ograniczenia w rosyjskich operacjach w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz nałożonymi na agresora sankcjami ogłosił również amerykański Boeing. Gigant lotniczy z siedzibą w Chicago w USA zawiesił dostawy części, obsługę i wsparcie techniczne dla rosyjskich linii lotniczych. W przytaczanym przez Reutersa uzasadnieniu decyzji Boeing wskazał, że skutki sankcji nałożonych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę odbijają się na światowym przemyśle lotniczym.

Z powodu sankcji rosyjskie linie lotnicze nie dostaną zamówionych u zachodnich producentów samolotów. Airbus i Boeing miały im w najbliższych miesiącach dostarczyć 62 maszyny.

Rosja bez filmów Disneya, Warner Bros. i Sony Pictures w kinach

Disney zareagował pierwszy Disney

Z branży filmowej, jako pierwszy zareagował Disney. Gigant zapowiedział, że do rosyjskich kin nie trafi wyprodukowana przez jego wytwórnię Pixar Animation Studios animacja dla dzieci pod tytułem “To nie wypada”. Przyszłe decyzje biznesowe będą natomiast podejmowane w oparciu o rozwój sytuacji. Disney dodał również, że w związku ze skalą kryzysu uchodźczego w Ukrainie, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, żeby zapewnić pilną pomoc i inne wsparcie humanitarne.

Rosjanie nie obejrzą nowego Batmana

WarnerMedia, do którego należy wytwórnia Warner Bros. przekazał, że wstrzymuje on wprowadzenie na ekrany rosyjskich kin filmu „The Batman”, który na całym świecie będzie miał premierę 4 marca. Według branżowych szacunków ma to być najlepiej zarabiający tytuł tego roku. Koncern przekazał również, że będzie dalej obserwował sytuację, czekając na szybkie, pokojowe rozwiązanie tej tragedii.

Sony Pictures Entertainment również bez premier w Rosji

Z kolei Sony Pictures Entertainment zapowiedziało, że wstrzymuje wszystkie swoje premiery kinowe w Rosji, w tym filmu „Morbius”.

Inne wielkie firmy, które nałożyły sankcje na Rosję Kontenerowiec Maersk

We wtorek, 1 marca swoje sankcje wobec Rosji ogłosił duński gigant logistyczny – koncern Maersk, który jest globalnym potentatem morskiego transportu kontenerów. Firma ogłosiła, że zawiesza bezterminowo dostarczanie towarów do rosyjskich portów. Wyjątek zrobiono jedynie dla żywności, leków oraz pomocy humanitarnej. Maersk korzystał dotąd z bałtyckich portów w Sankt Petersburgu oraz Kaliningradzie, do czarnomorskiego portu w Noworosyjsku, a także portów Władywostok i Wostocznyj na wschodnim wybrzeżu Rosji.

Także inna duńska znana firma – producent okien Velux zawiesił wszystkie swoje operacje w Rosji i na Białorusi. Nie będzie on już przyjmować ani realizować zamówień na terenie tych krajów. Grupa podkreśliła, że systemy informatyczne zostały zamknięte, wszystkie transakcje finansowe zostały zawieszone, a wszyscy pracownicy w tych krajach zostali odesłani do domów.

Warto dodać, że najsłynniejsi operatorzy płatności – Visa i Mastercard również nałożyli sankcje na Rosję, o czym można przeczytać tutaj.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również