Dzień Inwestora Indywidualnego

Kolejne obietnice wyborcze zrujnują budżet jeśli wejdą w życie! Nadchodzi katastrofa?

Udostępnij

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi padają kolejne wielkie obietnice, takie jak czternasta emerytura, 800+, darmowe leki dla dzieci i osób starszych oraz kredyt 2% lub być może nawet 0%.

Niestety, obietnice te będą stanowić wielkie obciążenie dla budżetu państwa i dla podatników. Kto za to wszystko zapłaci? Wpływ obietnic wyborczych na budżet i polską gospodarkę, w najnowszym odcinku programu „Kawa z ekspertem kredytowym” analizuje Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse.

PiS obiecuje darmowe leki. Kto za to zapłaci?

Program wprowadzający darmowe leki dla dzieci i seniorów ma kosztować budżet państwa dodatkowe 1,5 miliarda złotych rocznie. Program ten polega na tym, że oprócz osób powyżej 75. roku życia darmowe leki przysługiwać będą również osobom powyżej 65. i dzieciom do 18. roku życia.

Najwyższa Izba Kontroli już w 2019 roku skrytykowała program darmowych leków. Zwróciła ona uwagę na to, że w ustawie nie ma obowiązku określenia zasad typowania produktów do ujęcia w darmowym wykazie.

Ponadto, w innych krajach europejskich leki podstawowe lub niezbędne w terapiach chorób przewlekłych są najczęściej refundowane w 100%. W Polsce zaś najbardziej kosztowne terapie i zabiegi w ogóle nie są refundowane. Dlatego wielu ekspertów uważa, że “darmowe leki dla seniorów i najmłodszych” to tylko kolejne hasło wyborcze.

Ile będzie kosztować budżet 14. emerytura?

Rząd zapowiedział, że czternasta emerytura zostanie przyjęta na stałe. Pełną kwotę – w wysokości emerytury minimalnej obowiązującej w danym roku kalendarzowym – otrzymują osoby, których emerytura nie przekracza ustalonego progu dochodowego. Pozostali emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę lub nie dostają jej wcale.

Wypłata czternastej emerytury będzie kosztowała budżet państwa w tym roku 11,6 miliarda złotych. Z kolei w latach 2021-2022 koszt jej wypłaty wyniósł łącznie 21,4 miliarda PLN.

PiS zapowiada 800 plus od przyszłego roku!

Od stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus zostanie zwaloryzowane. Jego nowa wysokość wyniesie 800 złotych. Program budzi silne kontrowersje, odkąd tylko powstał, ponieważ nie spełnia on swojego założonego celu, czyli wzrostu dzietności w Polsce.

Co ciekawe, w Niemczech, które są znacznie bardziej bogatym państwem, rodzice dostają na dziecko mniej w relacji do zarobków, niż Polacy. Co więcej, w Polsce współczynnik dzietności wynosi 1,38 podczas gdy w Niemczech kształtuje się on na poziomie 1,53.

Do tej pory rząd wydał już 230 miliardów złotych na program 500 plus. W tym samym okresie, praktycznie z każdym rokiem rodzi się coraz mniej dzieci. W 2022 roku został nawet osiągnięty najniższy poziom urodzeń od II wojny światowej.

Czy rząd stać na program Bezpieczny Kredyt 2%?

Program Bezpieczny Kredyt 2% polega na tym, że rząd będzie z budżetu dopłacał do kredytów różnicę pomiędzy stawką 2% powiększoną o marżę banku a rynkowym oprocentowaniem, które na dziś wynosi około 8%.

Co więcej, pojawiają się również pomysły, aby to był program 0%, a nie 2%. Dla kredytobiorców byłoby to oczywiście niezwykle korzystne rozwiązanie, natomiast dla budżetu państwa stanowiłoby to gigantyczny wydatek.

Zabójczy cios dla przedsiębiorczości w Polsce!

Przedsiębiorcy muszą przygotować się na kolejny wzrost opłat związanych ze składkami ZUS. W praktyce, około 2 milionów przedsiębiorców będzie płacić 2454 złote ZUS-u, co jest efektem wzrostu płac w Polsce.

Składki na ZUS trzeba bowiem opłacać od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 60% prognozowanego średniego wynagrodzenia. Mamy tutaj zatem do czynienia z kolejnymi rekordowymi podwyżkami kosztów w obszarze prowadzenia działalności w Polsce.

Aktualne prognozy dla rynku mieszkaniowego na 2023 rok

Ceny nieruchomości wzrosły rok do roku o prawie 5%. Co więcej, popyt na kredyty mieszkaniowe obecnie się odradza. Statystyki mówią o wzroście kredytobiorców nawet o 50% miesiąc do miesiąca. W efekcie, topnieją szanse na jakiekolwiek przeceny na rynku mieszkaniowym.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również