Jak wynika z nowego sondażu Kantar, gdyby wybory odbyły się teraz, wygrałoby je PiS wraz sojusznikami. Tyle że KO jest tuż za konkurentem.

KO dogania PiS

Zjednoczona Prawica może liczyć na 28 proc. głosów wyborców. Drugie miejsce należy jednak do Koalicji Obywatelskiej, na którą głos chce oddać 26 proc. ankietowanych.

Podium domyka Polska 2050 Szymona Hołowni, która jest popierana przez 11 proc. wyborców. Na kolejnych miejscach mamy Konfederację (8 proc. głosów) oraz Lewicę z 7 proc. głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska (jedyne 3 proc.), ugrupowanie Kukiz’15 z 1 proc. głosów oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów.

W porównaniu do listopada odnotowano wzrost poparcia dla Konfederacji (o 3 punkty procentowe), Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe) oraz Ruchu Polska 2050 (o 1 punkt procentowy).

Spadek odnotowały Prawo i Sprawiedliwość (o 1 punkt procentowy), PSL-Koalicja Polska (o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy).

Lewica oraz Porozumienie nie odnotowały zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Jaka frekwencja?

Aż 66 proc. ankietowanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę (chodzi o 12 grudnia). 29 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 24 proc. respondentów – 14 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników uzyskanych miesiąc wcześniej, o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować. Z kolei odsetek osób, które raczej poszłyby oddać swój głos, spadł o 2 punkty procentowe. Odsetek badanych raczej nieplanujących głosować wzrósł o 3 punkty procentowe, zaś udzielających odpowiedzi „zdecydowanie nie” odnotował spadek o 1 punkt procentowy.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-8 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej próbie 975 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=646 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach) Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments