Kiedy najlepiej kupić mieszkanie deweloperskie?

0
Kiedy najlepiej kupić mieszkanie deweloperskie?

Rozważając zakup mieszkania z rynku pierwotnego, kupujący często zastanawiają się, czy można wskazać najlepszy moment na transakcję z deweloperem. Wielu z nich okresowo organizuje korzystne promocje, pod warunkiem, że w danym czasie znajdzie nabywców. Lepiej zatem kupić mieszkania na etapie inwestycyjnym czy już po wybudowaniu bloku?

Transakcja na etapie inwestycyjnym

Faza inwestycyjna obejmuje wiele formalności – zdobycie pozwolenia na budowę, a w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, także decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy. Z punktu widzenia potencjalnego kupującego ten etap jest mało spektakularny, ponieważ poza przygotowaniem placu budowy i ewentualnym rozpoczęciem prac gruntowych, na pierwszy rzut oka niewiele się dzieje.

Ogromną zaletą kupna mieszkania we wstępnej fazie prac jest duży wybór lokali mieszkaniowych. Często inwestycja nie zdążyła jeszcze przyciągnąć wystarczająco dużo uwagi, dlatego deweloper zachęca potencjalnych kupujących, kusząc ich promocjami i rabatami. Na tym etapie nie można przekonać kupujących walorami osiedla, którego fizycznie przecież jeszcze nie ma, dlatego upusty potrafią sięgnąć nawet kilkunastu procent i najczęściej są udzielane na kilkadziesiąt pierwszych lokali tak, aby „rozkręcić inwestycję”.

Wadą takiego rozwiązania jest kupowanie przysłowiowego „kota w worku”.

Zakup mieszkania na koniec inwestycji

Alternatywnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup lokalu na ostatnim etapie procesu inwestycyjnego.

To doskonały moment, jeżeli planujemy oddać mieszkanie w wynajem, ponieważ nie musimy czekać już długo na zakończenie budowy, a co za tym idzie – możemy szybciej zabrać się za wykończenie mieszkania i szukać najemców. Co więcej, wkład finansowy szybko zaczyna się zwracać.

Na tym etapie promocje również pojawiają się często z uwagi na mniejszy wybór mieszkań i brak możliwości negocjacji szczegółów wykończenia wnętrz. Lokale, które pozostają do kupna, często posiadają nietypowe rozłożenie pomieszczeń i są mniej ustawne. Wszystko to przekłada się na mniejsze zainteresowanie ze strony kupujących, zwłaszcza tych, którzy planują w lokalu zamieszkać, a nie go wynająć.

Czy w tym wszystkim jest miejsce na negocjacje?

Jeżeli planujemy negocjować z deweloperem cenę mieszkania, najlepiej wybrać do tego początek inwestycji, kiedy właściwa część robót nie została jeszcze rozpoczęta. To jest właściwy moment, aby rozmawiać o ewentualnych zmianach w projekcie. Kiedy materiały zostaną zakupione, nie będziemy mieli już wpływu na rozmieszczenie ścianek działowych, rodzaj zamontowanych parapetów, grzejników czy armatury oraz innych elementów wykończenia wnętrz.

Jeżeli szukasz korzystnie usytuowanych, nowoczesnych osiedli w centrum Warszawy, zapoznaj się z ofertą dewelopera Dantex. Na stronie https://www.dantex.pl/ znajdziesz aktualną ofertę, obejmującą zarówno lokale mieszkaniowe, jak i usługowe w wysokim standardzie. Firma Dantex to ponad 25 lat tradycji i doświadczenia, doskonała znajomość stołecznego rynku nieruchomości oraz gwarancja starannie zrealizowanej inwestycji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments