KE zatwierdziła szczepionki COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat

702
Covid-19

Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o zatwierdzeniu szczepionki BioNTech/Pfizer przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat. Poinformowała o tym unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides.

KE wprowadza szczepionki dla młodszych nastolatków

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek dot. szczepienia szczepionką Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

EMA dodała, że zalecane dot. stosowania szczepionki będzie w przypadku w/w wymienionej grupy takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Specyfik ma być podawany w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

„Badanie wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej od 16 do 25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u blisko 2000 dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia.

Osoby te otrzymały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Z 1005 dzieci, które otrzymały szczepionkę, u żadnego nie wystąpił Covid-19 w porównaniu z 16 dzieci z 978, które otrzymały pozorowany zastrzyk. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu Covid-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 75 proc. do 100 proc.)”

– przekazał PAP.

Skutki uboczne

EMA podkreśla, że ze względu na ograniczoną liczbę dzieci, które objęto badaniem, nie udało się zauważyć rzadkich skutków ubocznych. Komisja dodała również, że komisja ds. Bezpieczeństwa EMA analizuje obecnie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia, które wystąpiły po szczepieniu preparatem Comirnaty, głównie u osób poniżej 30. roku życia. „Obecnie nic nie wskazuje na to, że te przypadki są spowodowane szczepionką” – podała Agencja.

Przypomnijmy, że Comirnaty to szczepionka przeciwko Covid-19. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym Covid-19. Szczepionka działa przygotowując organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

Polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj o 333 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia COVID-19. Dodano też informację o śmierci siedmiu osób chorych na COVID-19.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments