Już niebawem nie zapłacimy PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

Udostępnij

Ministerstwo Finansów podało, że już 31 sierpnia wejdzie w życie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) kupna pierwszego mieszkania lub domu. Będzie ono dotyczyć transakcji na rynku wtórnym.

Koniec z podatkiem PCC od zakupu pierwszego mieszkania Podatki

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu pierwszego mieszkania będzie obowiązywać na mocy ustawy z 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Zapisy dotyczące PCC wchodzą w życie w miesiąc po ogłoszeniu, co oznacza, że zwolnienie z podatku PCC wejdzie w życie 31 sierpnia i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem.

Resort finansów wskazał, że zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest:

  • Prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
  • Prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego
  • Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego

Zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. Te osoby mogą skorzystać ze zwolnienia.

Ile dziś wynosi podatek PCC od zakupu pierwszego mieszkania?

Warto przypomnieć, że zgodnie z wciąż jeszcze obowiązującymi przepisami, kupujący na rynku wtórnym mieszkanie, musi odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości nabywanej nieruchomości. W praktyce, jeśli dziś kupimy mieszkanie warte 500 tysięcy złotych będziemy musieli zapłacić podatek PCC w wysokości 10 tysięcy PLN. podatek

Od 31 sierpnia nabywcy swojego pierwszego mieszkania – choćby za pomocą takiego produktu, jak Bezpieczny Kredyt 2 procent – będą zwolnieni z podatku PCC i w ten sposób zaoszczędzą co najmniej kilka tysięcy złotych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również