Sir Jim Ratcliffe, najbogatsza osoba w Wielkiej Brytanii, opuścił Wielką Brytanię i przeprowadził się do Monako. Powodem są podatki.

Fortuna warta 17,5 mld funtów

Ratcliffe, magnat petrochemiczny z fortuną szacowaną na 17,5 miliarda funtów, w tym tygodniu oficjalnie zmienił swoje miejsce zamieszkania z Hampshire w Zjednoczonym Królestwie na Monako.

Powód? Podatki! Szacuje się, że posunięcie to pozwoli mu zaoszczędzić aż 4 miliardy funtów w podatkach. Chodzi lokalny o przepis mówiący o tym, że osoby, które mieszkają w Monako przez co najmniej 183 dni w roku, nie płacą żadnego podatku dochodowego ani podatku od nieruchomości. Najwyższa stawka podatkowa w Wielkiej Brytanii wynosi z kolei aż 45 proc. od dochodu powyżej 150 000 GBP rocznie.

Przed wyjazdem do Monako Ratcliffe był trzecim co do wielkości podatnikiem indywidualnym w Wielkiej Brytanii, płacąc 110 milionów funtów na rzecz skarbu państwa w latach 2017-18, zgodnie z danymi do jakich dotarło Sunday Times.

Co ciekawe, jego decyzja o opuszczeniu Wielkiej Brytanii zapadła wkrótce po tym, jak otrzymał on od królowej tytuł szlachecki za swoje zasługi dot. działalności gospodarczej.

Zwolennik Brexitu

Biznesmen słynął też z tego, że nawoływał rząd swojego kraju do twardych negocjacji z UE, które miały miejscu po brexitowym referendum.

Ratcliffe stwierdzał w mediach, że UE potrzebuje dostępu do rynku Wielkiej Brytanii tak samo, jak jego ojczyzna potrzebuje dostępu do unijnych rynków.

Nigdy nie zapominajcie, że mamy przyzwoitą talię kart – mówił w tym czasie w mediach. –Mercedes nie przestanie sprzedawać samochodów w Wielkiej Brytanii. Londyn jest jednym z dwóch kluczowych centrów finansowych i to się nie zmieni – dodawał.

Według danych Bloomberga, Ratcliffe jest obecnie właścicielem 60 proc. udziałów w spółce chemicznej Ineos. Z kolei jego osobisty majątku wzrósł od początku 2019 r. o kilka mld funtów: od około 9,5 mld funtów w styczniu 2019 roku do 17,5 mld funtów obecnie.

Exodus bogaczy

Nie jest jedynym bogaczem, który wyemigrował z Wielkiej Brytanii do Monako. Inni bogaci Brytyjczycy, którzy wyprzedzili jego ruch, to np. szef Topshopu Sir Philip Green i jego żona Tina, miliarderzy Simon i David Reuben, John Hargreaves, założyciel i prezes Matalan, i kierowca Formuły 1 Lewis Hamilton.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments