Jako urzędnik zarobisz wkrótce więcej?

598
pieniądze na dowód osobisty

– Proponujemy reformę wynagrodzeń w administracji publicznej. Zadeklarowałem chęć rozmów na temat reformy wynagrodzeń w administracji i deklaruję chęć kontynuowania rozmów – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w czasie poniedziałkowego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego. O co konkretnie chodzi? Czy urzędnicy zaczną zarabiać więcej?

Reforma zarobków

Dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Finansów przygotowało aż 400-stronnicową analizę, która dot. wynagrodzeń w administracji publicznej. Przesłano ją partnerom społecznym resortu.

– Liczę, że na bazie tego dokumentu będziemy mogli wypracować najbardziej optymalny model – powiedział Patkowski.

Podobno celem rządu jest rozwiązanie problem braku możliwości zatrudniania najlepszych specjalistów w administracji publicznej.

– Całościowy obraz administracji publicznej nie wygląda tak źle w stosunku do sytuacji rynkowej. W 2020 r. średnie wynagrodzenie w administracji publicznej wynosiło 6 800 zł brutto w stosunku do 5 400 zł wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – przyznał jednak Patkowski.

Reforma jest potrzebna

Próba reformy ucieszyła koalicjantów PiS.

– Bardzo cieszę się z zapowiedzi reformy wynagrodzeń w sektorze publicznym, uważam to za niezbędne – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, który prowadził posiedzenie prezydium RDS.

W czasie obrad poinformowano też, że strona społeczna nie doszła do porozumienia ze stroną pracodawców w kwestii wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w roku 2022.

– Dostrzegamy problem niskich wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych, dzisiaj wspomniano pracowników sądów i prokurator. Nie wykluczamy indywidualnie kierowanych strumieni pieniędzy na podwyżki dla pracowników takich grup. Docelowo chcemy ten problem rozwiązać dzięki reformie wynagrodzeń w administracji publicznej – powiedział Patkowski.

w czasie spotkania pojawił się też temat Polskiego ładu.

– Nie uwzględniliśmy w założeniach wpływu +Polskiego ładu+, ponieważ jesteśmy nadal na etapie uzgodnień koalicyjnych – przyznał Piotr Patkowski.

Gowin dodał, że wewnątrz koalicji nie ma jeszcze porozumienia w kwestii „Polskiego ładu”.

– Nie ma na razie uzgodnień co do rozwiązań podatkowych w ramach koalicji rządowej. Przekazałem dzisiaj premierowi Mateuszowi Morawieckiemu informację, że ja sam i moje ugrupowanie odniesiemy się do tego projektu po jego opublikowaniu i zapoznaniu się ze szczegółami – powiedział Gowin.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments