Wielka Brytania kończy pandemię

0

Już 19 lipca Wielka Brytania rozpocznie ostatni etap wychodzenia z lockdownu. Oznacza to zniesienie prawie wszystkich restrykcji. Rząd będzie jednak zachęcał do noszenia maseczek i stosowania certyfikatów covidowych w niektórych sytuacjach. Powyższe potwierdził właśnie brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Wielka Brytania nie boi się już COVID-19

Javid w czasie obrad parlamentu powiedział jednak, że w dalszej części lata liczba zakażeń koronawirusem może dojść do 100 tys. dziennie. Jego zdaniem służba zdrowia wytrzyma jednak taką presję, bowiem „szczepienia stworzyły mur ochronny, który oznacza, że możemy wytrzymać letnią falę”.

– Tym, którzy pytają, dlaczego należy podjąć ten krok teraz, mówię: +jeśli nie teraz, to kiedy?+ – powiedział. – Nigdy nie będzie idealnego czasu na podjęcie tego kroku, ponieważ po prostu nie możemy wyeliminować tego wirusa – czy nam się to podoba, czy nie, koronawirus nie odejdzie – dodał.

Co zmieni się w Wielkiej Brytanii?

Od 19 lipca w Wielkiej Brytanii zniesiony będzie wymóg zasłaniania twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych, a także utrzymywania dystansu co najmniej 1 metra. Do tego nie będzie też żadnych ograniczeń co do liczby osób, które mogą się spotykać czy brać udział w wydarzeniach masowych. Rynki, które były zamrożone, w tym kluby nocne, będą mogły znów działań. Przestaje też obowiązywać zalecenie pracy z domu, jeśli ta jest możliwa.

Javid dodał, że obowiązku zasłaniania twarzy nie będzie, ale rząd zaleca noszenie maseczek w zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych, np. w transporcie publicznym. Z kolei organizatorzy imprez masowych będą zachęcani do stosowania tzw. certyfikatów covidowych.

Wcześniej premier Boris Johnson mówił jednak, że certyfikat covidowy nie będzie w ogóle nikomu potrzebny. Widać więc, że rząd lekko zmienił swoją strategię.

Przypomnijmy, że kraj miała rozpocząć ostatni etap znoszenia restrykcji 21 czerwca. Z powodu nowej fali zakażeń termin zmieniono na 19 lipca. W międzyczasie postanowiono też, że osoby w pełni zaszczepione mogą swobodnie podróżować po świecie.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto ok. 34,5 tys. nowych zakażeń COVID-19.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments