Wiemy, jak zostać milionerem. Musisz…

846

Jak zostać milionerem? Takie pytanie zadają sobie zapewne setki tysięcy (albo i więcej, bowiem kto nie chciałby mieć majątku o wartości min. 1 mln USD) osób na całym świecie. W tym tekście zastanowimy się nad tym, jak tego dokonać.

Ile w Polsce i na świecie jest milionerów?

Dziś w Polsce jest ok. 31,5 tysiąca milionerów. Z kolei raport Credit Suisse sugeruje, że milionerów i miliarderów jest na całym świecie łącznie około 36 milionów (czyli mniej niż wszystkich mieszkańców Polski). Od 2000 roku ich liczba urosła aż o 170 proc. (należy jednak też brać pod uwagę spadek wartości dolara).

Jak pod kątem majątków dzielą się najbogatsi? Większość z nich (ok. 31,3 mln) posiada równowartość od 1 do 5 milionów dolarów. Tych posiadających od 5 do 10 milionów dolarów jest już „tylko” 3 miliony i 9 tysięcy osób. Kolejna grupa – ta której wycena mieści się w przedziale 5-10 mln dol. – to już jedynie 1,5 mln ludzi.

Bogaczy, których majątki są warte więcej niż 50 mln dolarów, jest 148 tysięcy. To UHNW – z angielskiego „ultra-high net worth”- czyli osoby o bardzo wysokim poziomie wartości netto majątku. Wyżej na tej drabinie siedzą osoby, które posiadają powyżej 100 mln dol. Ich jest niemal 55 tysięcy osób. Tylko 5,7 tysiąca ludzi ma zaś powyżej pół miliarda dolarów.

Gdzie mieszka najwięcej najbogatszych?

Skoro wiemy już, ilu jest milionerów i miliarderów na świecie, warto spojrzeć na mapę i zobaczyć, gdzie mieszka ich najwięcej.

najbogatsi polacyCo nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, krajem najbogatszych ludzi na świecie są Stany Zjednoczne. Mieszka tam aż 72 tysiące osób posiadających ponad 50 mln dol. Na drugim miejscu znajdują się Chiny, czyli mocarstwo, które od dekady otwarcie rywalizuje z USA o prymat na świecie. W Państwie Środka mieszka jednak „tylko” 18,1 tys. osób z tak pokaźnym majątkiem.

Podium zamykają Niemcy z 7,2 tys. milionerami z majątkiem powyżej 50 mln dol. Na kolejnej pozycji planuje się Wielka Brytania – 4,7 tys. osób. We Francji, Australii i Kanadzie takich ludzi jest po ok. 3 tys.

Jak zostać milionerem?

Przechodzimy w końcu do kluczowego pytania. Jak zostać milionerem? Nim przejdziemy do tych rozważań, warto jednak obalić jeden mit. W powszechnej świadomości milioner to osoba upływająca w zbytku, mieszkająca w wielkiej willi z basenem, jeżdżąca najdroższym modelem BMW czy Mercedesa i ubierająca się w markowe ubrania. O jachtach, ciągłych imprezach i hedonizmie w czystej postaci nie trzeba chyba wspominać, prawda?

Taki obraz utrwalają w nas do tego filmy pokroju „Wilka z Wall Street”, które nierzadko pokazują tylko zepsucie najbogatszych i to, że zarabiają oni tak ogromne pieniądze, bo są nieuczciwi oraz oszukują ludzi.

najbogatsi polacyPrawda jest jednak o wiele bardziej trywialna, a nierzadko nudna. I właśnie o tym opowiemy w tym artykule. Przy okazji polecamy wam też książkę „Sekrety amerykańskich milionerów” Thomasa J. Stanley’a i Williama D. Danko. Obaj autorzy przestudiowali nawyki amerykańskich milionerów. Okazało się, że większość z nich żyła w tak daleki sposób od bohatera „Wilka…”, jak tylko można to sobie wyobrazić.

Żyj oszczędnie!

No właśnie, już ta zasada musi zaskoczyć wielu. Przecież po to zarabia się pierwszy milion dolarów, by szybko wydać znaczą jego część, prawda? Wtedy dopiero można realizować większość swoich marzeń: kupić najnowsze BMW, wprowadzić się do domu, o którym zawsze się marzyło (tak, tego z trzema sypialniami, dwoma basenami i salonem wielkości średniej wielkości boiska) czy parę razy w roku jeździć na egzotyczne wakacje.

Otóż, okazuje się, że milionerzy wcale tak nie żyją. Nigdy (albo prawie nigdy) nie wydają całych swoich comiesięcznych zarobków. Co miesiąc starają się coś zaoszczędzić. Pamiętaj, by samemu wyrobić w sobie taki nawyk – odkładać np. minimum 10 proc. swoich wpływów. Poza tym milionerzy starają się oszczędzać, na czym tylko się da (o tym, jak płacić mniej za prąd, przeczytacie tutaj).

Jak zostać milionerem?We wspomnianych „Sekretach…” Stanley i Danko opisują też, że ludzie zamożni najczęściej nie jeżdżą drogimi samochodami, ani nie kupują luksusowych gadżetów. W ich garażach stoją dobre, ale średniej półki pojazdy, w szafach wiszą wygodne, ale także ściągnięte ze średniej półki w sklepie ubrania. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie bogaci nie potrzebują bowiem imponować otoczeniu drogimi gadżetami. Na takie kroki decydują się osoby dopiero pretendujące do roli najbogatszych. Wygląda to trochę tak, że gdy mamy już tyle pieniędzy, o których wcześniej marzyliśmy, rzeczy, na które nas stać, nie są już tak atrakcyjne, by wydawać na nie oszczędności. Albo inaczej: zamożni ludzie, by dojść do swojego bogactwa, uczą się, jak posługiwać się pieniędzmi i gdy osiągają już pewien pułap finansowy, wiedzą, że nie warto szastać kasą na prawo i lewo.

Inwestuj, nie wydawaj

Kolejna zasada: zamiast myśleć o pieniądzach jako o „papierkach”, które mogą pomóc nam kupować nowe rzeczy (np. drogie zegarki) czy usługi (wyjazd na egzotyczną wyspę), raczej warto definiować je jako aktywa, jako coś co można dalej pomnażać. Przykład? Zamiast wydać na nowy samochód z salonu, który spowoduje, że twoje koszty życia jeszcze podskoczą (w końcu luksusowe pojazdy z logiem drogiej marki wymagają szczególnego serwisu i 10 razy droższych części zamiennych), pomyśl na co możesz przeznaczyć równowartość tych pieniędzy, za które chcesz kupić auto. Może się okazać, że jesteś w stanie za nie nabyć np. mieszkanie, które z kolei możesz wynająć i tym samym generować dla siebie dodatkowy, niemal bierny dochód.

Wydawaj pieniądze mądrze. Nie kupuj rzeczy, które sprawią, że koszty twojego życia jeszcze się podniosą (tak jak jest nierzadko z luksusowymi samochodami).

Dywersyfikuj dochody

Wilk z Wall StreetKolejny ważny element układanki. Jeśli masz dobrze prosperującą firmę lub bardzo dobrze zarabiasz na etacie, może warto szukać i innych źródeł dochodu. Wynajem mieszkań? Inwestowanie na giełdzie? Kupno kruszców czy kryptowalut? To tylko niektóre z propozycji, na co możesz wydawać pieniądze tak, by je pomnożyć.

Planuj wydatki

Milionerzy bardzo często planują swoje wydatki, prowadzą budżet domowy, w ramach którego wyliczają, ile mogą wydać np. na rozrywkę, edukacje, jedzenie, itd. Z badań wynika, że większość osób tego nie robi…

Wydawaj ponadprzeciętnie więcej na…

No właśnie, z badania Stanley’a i Danko wyszło coś jeszcze. Okazało się, że jest tylko jeden obszar życia codziennego, na który milionerzy wydają ponadprzeciętnie więcej. To edukacja ich dzieci. Oczywiście ten fakt nie spowoduje, że staniecie się milionerami. Wspominamy o tym tylko, by zobrazować wam, jak myślą te osoby, które już osiągnęły sukces. Samodzielnie inwestują w aktywa, zaś uczą swoje dzieci, że warto inwestować też w siebie, zdobywać nowe umiejętności i wiedzę.

Inne badania wskazują też na to, że milionerzy częściej od innych osób czytają książki.

Milionerem być…

Jak widać po powyższych opisach, życie milionera jest dalekie od tego, co próbują nam wmówić media i świat filmu. Oczywiście w gronie multimilionerów znajdują się także ekscentryczni celebryci (najczęściej to dzieci bogatych rodziców), wielcy biznesmeni-wizjonerzy oraz gwiazdy rocka czy hip-hopu, których życie codzienne przypomina trochę świat przedstawiony w „Wilku z Wall Street”. Jeśli jednak wierzyć badaniom, takich osób jest zdecydowanie mniej, niż osób zamożnych, które prowadzą dość skromny, jak na swoje finansowe możliwości, styl życia.

Czy milionerzy są więc nudni? Przede wszystkim warto o nich myśleć jako o ludziach, którzy doszli do dużych pieniędzy nierzadko długą, żmudną pracą, a nie osobach, którym się „poszczęściło” czy z jakimiś ponadnaturalnymi zdolnościami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments