Znamy 8 sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Sprawdź!

2508

To już właściwie pewne. W przyszłym roku czekają nas podwyżki cen prądu. Te z kolei przełożą się na skoki cen niemal wszystkich produktów i usług (muszą, bowiem cała nasza gospodarka jest oparta na energii elektrycznej). Jak przygotować się na ten scenariusz? Najlepiej zacząć od zmiany szkodliwych dla naszego portfela nawyków. Poniżej przestawiamy ci nasze pomysły na to, jak zacząć zużywać mniej prądu, a tym samym oszczędzać.

Jak żyć, jak żyć…

No właśnie, jak żyć w świecie podwyżek. Od razu uspokajamy: da się to zrobić. Mało tego, dzięki naszym poradom skok ceny energii elektrycznej nie będzie dla ciebie może tak bolesny, jak może ci się dziś wydawać. Jesteś ciekawy, jak tego dokonać. Startujemy! (Ostrzegamy jednak: po tym artykule twoje życie zmieni się nie do poznania!). 

Chcesz poznać prawdę o oszczędzaniu?

oszczędzanie prądu

Pełny garnek wody to zbytni luksus!

Tak robisz: Przypomnij sobie sytuację z ostatniej niedzieli. Gotowałeś wodę na ziemniaki. Ile wlałeś wody do garnka? Niemal pod brzegi? I do tego jeszcze wybrałeś ten największy garnek z całej kolekcji, choć warzywa zmieściłyby się do mniejszego? O nie! Właśnie straciłeś trochę forsy, która mogła zostać w twoim portfelu!

Tak rób od dzisiaj: Ok, szefie kuchni od dziś gotując cokolwiek, używaj jak najmniejszej ilości wody. Druga zasada: nie zapominaj o przykrywkach, które zmniejszają zużycie energii nawet o 15%. Kolejna porada: średnica naczynia powinna być o 2 centymetry większa od wielkości płyty grzejnej. W innym wypadku znowu zmarnujesz pieniądze, gdy możesz zużyć nawet o 20% mniej energii).

Hardcore level: jeśli chcesz ugotować warzywa lub makaron, zagotuj wodę w czajniku elektrycznym i przelej ją do garnka. Zużywa się w ten sposób nawet 20% mniej prądu niż w przypadku płyty grzejnej.

Pod koniec gotowania wyłączaj też kuchenkę. Dokończysz gotowanie wykorzystując już dostarczoną energię. Spokojnie, nie wypłynie to na jakość potrawy. Sprawdzaj też przy wymianie kuchenki, czy nowy model posiada „wskaźnik wykorzystania ciepła resztkowego”. To pomaga zaoszczędzić do 15% energii.

Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz

Zła obsługa czajnika: Pozostajemy przy gotowaniu wody. Teraz jednak przechodzimy do obsługi czajnika elektrycznego. Udowodnimy ci, że dotąd źle się nim posługiwałeś. Idziemy o spory zakład (tak, w grę mogą teraz wejść spore pieniądze!), że gotując wodę na herbatę czy kawę, wypełniałeś za każdym razem czajnik niemal po wieczko (wydedukowaliśmy to po tym, co wyprawiałeś przy gotowaniu wody na ziemniaki). W skali życia „przegotowałeś” już tak z pewnością fortunę!

Jak gotować wodę w czajniku: Zawsze należy gotować tylko taką ilość wody, jaką potrzebujesz. Gotując więcej, znowu tracisz środki. To tego dochodzi pewna higiena urządzenia. Regularnie usuwaj kamień z wnętrza czajnika. Zaoszczędzasz tym do 20% energii. Gotując wodę przy szczelnie zamkniętym wieczku możesz oszczędzić zużycie energii nawet do 35%.

Mebluj kuchnię z głową

Jak ŹLE meblować kuchnię: Jedną z największych tajemnic świata jest to, dlaczego w polskich domach lodówki bardzo często są stawiane koło źródła ciepła, jakim jest kuchenka gazowa czy elektryczna. Jak już się domyślasz, to wielki błąd!

Jak DOBRZE meblować kuchnię: Lodówka musi stać z dala od innych źródeł ciepła. To jednak tylko pierwsza rada. Ponadto nie ustawiaj jej raczej na najwyższe chłodzenie. Optymalna temperatura to od 5 do 7 stopni, zaś w zamrażalniku około -18 stopni. Każdy stopień niżej, to 5% zużycia energii więcej.

Ponadto regularnie rozmrażaj lodówkę. Szron o grubość ponad 3 milimetrów zwiększa zużycie energii o 10%. Ponadto brudne spirale z tyłu lodówki podnoszą zużycie prądu o ok. 30%

I najważniejsze: NIE WKŁADAJ DO LODÓWKI GORĄCYCH POSIŁKÓW! (Nie pytaj, skąd wiemy, że to robisz…)

Nie ma też sensu otwieranie drzwi lodówki na długo. Najlepiej otworzyć ją, szybko wyciągnąć, co potrzebujemy, i od razu ją zamknąć.

Zmywanie naczyń

Jeśli masz obrzydliwy sam w sobie nawyk wkładania do zmywarki naczyń z resztkami jedzenia, szybko się tego oducz! Poza tym uruchamiaj zmywarkę nie przy pojedynczym kubku czy talerzu, ale dopiero gdy jest już w sporym stopniu wypełniona.

Jeśli twoja zmywarka posiada program szybkiego zmywania, korzystaj z niego – oszczędza wodę i energię elektryczną.

Może jednak dopiero planujesz zakup zmywarki? Wtedy sprawdzaj, czy dany model ma na  etykiecie oznaczenie EKO lub BIO. Jeśli tak, oznacza to, że zmywarka posiada system, który oszczędzi dla ciebie 30% energii.

Robimy tanie pranie

jak oszczędzać prądPrzechodzimy do łazienki/pralni. Nie pierz wstępnie. Jeśli pralka, którą posiadasz, ma program „prania wstępnego” stosuj go rzadko. Raczej tylko do mocno zabrudzonych ubrań. Zużywa on w całym procesie aż 15-20% prądu więcej. Ponadto wsadzaj do bębna, jak najwięcej, by jak najrzadziej włączać pralkę.

Korzystaj też z opcji ekonomicznego prania. Możesz skrócić czas wirowania, a wydłużyć czas płukania? Tak, to też dobry pomysł. W ten sposób wydasz nawet 20% mniej. Kupując nową pralkę także szukasz modeli ekologicznych.

To, co każdy robi po praniu…

No może prawie każdy. Nie chcemy się tutaj czepiać osób, które są ze szkoły „nie trzeba prasować, wystarczy dobrze wytrzepać”. W kontekście oszczędności, nawet się wam to chwali…

Szkoła „prasuje wszystko, nawet skarpetki”: Tak, teraz zajmiemy się drugą częścią ludzkości. Tą, która prasuje. I to nawet skarpetki… W każdym razie prasuj jednorazowo jak największą liczbę ubrań, zamiast prasować je pojedynczo tuż przed wyjściem. Pamiętaj, że każde uruchomienie żelazka powoduje zużycie prądu. Do tego rozgrzewające się urządzenie zużywa go więcej.

Czuwające urządzenia

Jak piszący te słowa źle korzystał dotąd z komputera: Teraz czas na fragment mojej autobiografii. Właśnie pisałem kolejny artykuł na Portfel Polaka. Dokładnie ten… Nagle poczułem nieodpartą ochotę na małą przekąskę. Może do tego herbata? Jednym słowem: przerwa! Odszedłem od komputera z myślą, że powrócę do niego po 30 minutach. Urządzenie pozostawiłem w trybie „czuwania”…

Parę dni później…

Autor tekstu z koleżanką, gdy odkrył nowy sposób na oszczędzanie prądu…

No właśnie, parę dni później pisząc już ten tekst, który właśnie czytasz (swoją drogą, miło, drogi czytelniku, że tak często do nas wpadasz!), wykonałem wcześniej reaserch dot. tego, jak można oszczędzać. Choć właściwie znałem większość ze sposobów, o tym nie wiedziałem… Jeśli bowiem pracujesz przy komputerze, ale robisz sobie przerwę, nie pozostawiaj takich urządzeń elektrycznych w trybie „czuwania”. Po prostu je wyłączaj. Zużycie prądu podczas trybu czuwania jest większe aż o 45%!

Jak ładować telefon?

Kolejna – już bardziej znana – rada. Gdy skończysz ładowanie komórki, nie zostawiaj w gniazdu kabla od ładowarki. Tak samo nie podłączaj komórki do ładowarki, jeśli bateria jest jeszcze względnie pełna. To także może pomóc ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Żarówki

Kupuj też żarówki energooszczędne. To jednak połowa sukcesu. Jeśli wychodzisz z pomieszczenia na chwilę, nie wyłączaj światła. Minimalny czas jaki powinien upłynąć pomiędzy włączeniem i wyłączeniem żarówki energooszczędnej to od 1 do 2 minut. To także zasada, o której bardzo często się zapomina.

Ważny jest też optymalny dobór żarówki do pomieszczenia. Do pokoju kupuj te o większej sile, do łazienki – o mniejszej.

Oszczędzaj, bo warto!

Czy warto oszczędzać? Jasne! Tyle że właściwie dlaczego? To proste. By mniej wydawać, a więc mieć więcej pieniędzy.

W badaniach dot. nawyków ludzi zamożnych bardzo często wychodzi, że nie tylko bardzo dużo zarabiają, ale też OSZCZĘDZAJĄ. Oszczędzanie to zatem jedna z głównych umiejętności, która pomoże ci odkładać pieniądze, które potem możesz inwestować w różne aktywa. To podstawa twojego dobrobytu. Pamiętaj o tym!

Jeśli zaś znasz i inne sposoby, jak łatwo oszczędzać energię elektryczną, podziel się nimi w komentarzach na naszym profilu na Facebooku!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments