Jak wygląda kurs na operatora suwnicy? Ile trwa i kosztuje?

0
Jak wygląda kurs na operatora suwnicy? Ile trwa i kosztuje?

Znalezienie dobrze płatnej pracy w obecnych czasach nie jest łatwością. Szczególnie zaś dotyczyć to będzie tych osób, które nie mogą pochwalić się dobrym wykształceniem. Z pewnością jednak warto poszerzać własną wiedzę i zdobywać nowe kwalifikacje. Świetnym pomysłem będzie zainteresowanie kursem na operatora suwnicy, które stale rośnie. Ile trwa taki kurs i jaka jest jego cena? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem szkolenia? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w poniższym wpisie.

Specjaliści pilnie poszukiwani

Analizując potrzeby współczesnego rynku, można się przekonać, że obecnie operatorzy suwnic są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Trend ten wcale nie powinien się zmieniać – stąd też warto wiedzieć, jaką wiedzę można zdobyć na profesjonalnie przeprowadzonym kursie na operatora suwnicy. Kto może przystąpić do takiego szkolenia i jakie wymagania stawia się przed operatorami urządzeń suwnicowych? O tym w dalszej części naszego artykułu.

Czym zajmuje się operator suwnicy?

Suwnice są dźwignicami wykorzystywanymi do transportowania różnorodnych towarów. W branży wyróżnić można wiele rozmaitych rodzajów tych urządzeń, w tym m.in. suwnice bramowe, pomostowe, procesowe czy suwnice z wciągarkami.  Szeroki wybór suwnic od dobrego producenta w branży, firmy Demag, znaleźć można na stronie.

Czy każdy jednak może zajmować się obsługą takich dźwignic? Oczywiście, że nie. To zadanie spoczywać będzie na wykwalifikowanych operatorach suwnic, którzy powinni zadbać o maksymalne bezpieczeństwo oraz wydajność transportowanych towarów. Do najważniejszych zadań operatora suwnicy należeć będzie nie tylko obsługa stacjonarnego lub mobilnego urządzenia czy regulacja prędkości bądź kierunku ruchu suwnicy, ale również kontrolowanie jego stanu technicznego czy przestrzeganie ograniczeń  i standardów pracy. Wiedzę z tego zakresu zdobyć można na specjalistycznych kursach na operatora suwnicy.

Kurs operatora suwnicy

Kto może zostać operatorem suwnicy?

Osobą zajmującą się obsługą różnego rodzaju dźwignic, w tym suwnic pomostowych lub suwnic z wciągnikiem linowym, nie może być każdy. Aby można było myśleć o wzięciu udziału w specjalistycznym kursie, warto sprawdzić, czy posiada się stosowne predyspozycje. Najlepszymi kandydatami na operatora suwnicy będą osoby pełnoletnie, cieszące się dobrym zdrowiem, niemające problemów ze wzrokiem, z doskonałą koordynacją ręka – oko, umiejące pracować w zespole oraz postępować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od przełożonych. Do tego ważna jest też umiejętność pracy w środowisku uznawanym za niebezpieczne. Tu przydadzą się także ponadprzeciętne umiejętności związane z nieustanną kontrolą pracy własnej oraz innych osób.

Jak wygląda kurs na operatora suwnicy?

Profesjonalnie przeprowadzone szkolenie na operatora suwnicy składać się będzie z dwóch części. Pierwsza dotyczyć będzie zagadnień teoretycznych. Uczestnik kursu zdobędzie wiedzę z zakresu budowy i rodzaju suwnic, mechanizmów sterowania dźwignicami, posiądzie umiejętność kontrolowania sprzętu przed jego użyciem oraz pozna przepisy i zasady bezwzględnie obowiązujące g na miejscu pracy. Udział w części praktycznej kursu na operatora suwnicy pozwoli kursantom uczestniczyć w obcowaniu z konkretnym typem suwnic – nauczy właściwej obsługi dźwignic oraz pozwoli na poznanie tajników konfiguracji sprzętu. Niewykluczone, że podczas zajęć praktycznych kandydaci na operatora suwnicy będą mogli obsługiwać np. suwnicę z wciągnikiem łańcuchowym lub suwnicę pomostową. Zajęcia szkoleniowe kończą się egzaminem składanym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Uczestnicy, którzy pomyślnie zdadzą egzamin, otrzymają zaświadczenie kwalifikacyjne UDT, które jest ważne 5 lub 10 lat. Czas ważności uprawnień zależy od rodzaju suwnicy. Na 5 lat przyznaje się uprawnienia do obsługi suwnicy specjalistycznej, na 10 lat zaś zdobyć można uprawnienia  do obsługi suwnicy ogólnego przeznaczenia.

operator suwnicy - kurs

Ile trwa i kosztuje kurs na operatora suwnicy?

Ogólny koszt kursu na operatora suwnicy oraz czas jego trwania może być różnorodny i najczęściej jest ustalany indywidualnie. Czas trwania kursu średnio wynosi tydzień lub dwa tygodnie. Na wysokość opłat szkoleniowych wpływ mogą mieć m.in. takie czynniki jak liczba uczestników lub miejsce szkolenia. Ceny będą więc zróżnicowane w zależności od regionu i wynieść mogą nawet do 1500 zł. Warto jednak wiedzieć, że na obecnym rynku znaleźć można szkolenia w cenie nawet 600 zł – w tym wliczone są już koszty materiałów dydaktycznych oraz przeprowadzenia egzaminu.

Koszty poniesione na szkolenie nie są jednak duże w porównaniu z wysokością zarobków, które można otrzymywać na stanowisku operatora suwnicy. Wielkość miesięcznego wynagrodzenia wynosić będzie od 2500 zł do ponad 4000 zł brutto. Średnio zaś zarobki operatora suwnicy w Polsce kształtują się na poziomie 3100 zł brutto. Zdecydowanie więcej zarobić można za granicą – w Niemczech, Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii koszt jednej godziny pracy operatora dźwignicy wynosić będzie co najmniej 65 zł netto.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments