Jak handlować akcjami? Vademecum początkującego inwestora

0
Jak handlować akcjami

Kupno i sprzedaż akcji, a także innych aktywów finansowych, praktykują miliony ludzi na całym świecie. Nie brakuje jednak też osób, które chciałyby spróbować, ale boją się skomplikowanych procedur, rejestracji i wypełniania ogromnych stert dokumentów.

Rozpoczęcie gry akcjami wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, by otworzyć sobie dostęp do świata inwestycji, choć zalecane jest najpierw poznanie panujących tam reguł, zanim wyda się pierwsze pieniądze. Nawet najlepiej przygotowani inwestorzy nie mogą zapominać także o ryzyku inwestycyjnym, które wiąże się z każdym działaniem na takim rynku.

Poznaj świat inwestycji na Kup Akcje

Przed zakupem pierwszych akcji początkujący inwestor powinien dokładnie poznać nowy świat, do którego wchodzi. Świat kupowania, sprzedawania oraz inwestowania w aktywa finansowe, rządzi się bowiem swoimi prawami. Na szczęście istnieje wiele stron i witryn internetowych, które zostały stworzone właśnie po to, by pomagać niedoświadczonym osobom.

Jedną z takich witryn jest np. Kup Akcje, gdzie znajdują się nie tylko obecne notowania wielu popularnych firm, w które można zainwestować, ale także szereg innych, przydatnych narzędzi. Mowa tu m.in. o szczegółowym omówieniu i porównaniu ofert maklerów giełdowych, prezentujących swoje usługi online czy holistycznym wyjaśnieniu zasad działania rynków inwestycyjnych. Wiedza ta bez wątpienia przyda się każdemu młodemu inwestorowi, gdy już postanowi kupić swoje pierwsze udziały.

Na Kup Akcje szczegółowo omówiona została również procedura wejścia do świata inwestycji. Na szczęście nie jest ona skomplikowana i nie wymaga od początkującego gracza szczególnego wysiłku. Na początku konieczne jest wybranie brokera oferującego najlepsze warunki swoim klientom.

Następnie przychodzi czas na rejestrację. Musi być ona zgodna z przepisami KYC, konieczne jest więc podanie swoich danych osobowych oraz przygotowanie dokumentu tożsamości. Musi on zostać zweryfikowany, gdyż kupować i sprzedawać udziały mogą wyłącznie osoby powyżej 18. roku życia. Po zaakceptowaniu dowodu lub paszportu konto zostaje utworzone, a inwestorowi pozostaje zasilić swój wirtualny „portfel” realnymi pieniędzmi. Odpowiada za to bankowość internetowa. Po przejściu tych kilku łatwych kroków możliwe jest już znalezienie odpowiednich akcji, wybranie satysfakcjonującej kwoty i potwierdzenie zakupu.

Gdzie kupić swoje pierwsze akcje?

Rejestrację u danego brokera powinno uprzedzić szczegółowe porównanie ofert różnych maklerów giełdowych. Można to zrobić samodzielnie, co jest dość czasochłonne ze względu na niełatwe zadanie wykrywania drobnych, choć niezwykle istotnych, różnic między firmami.

Można również skorzystać z gotowych zestawień i charakterystyk najpopularniejszych brokerów, które oferują niektóre strony internetowe. Podkreślone są tam najistotniejsze (z punktu widzenia inwestora) wady i zalety poszczególnych pośredników, wraz z wyjaśnieniem, jaki typ gracza może ewentualnie na danych usługach skorzystać.

Szczególnie istotne są takie kwestie jak: prowizje, opłaty czy inne zobowiązania finansowe. Mogą one mieć znaczący pływ na ewentualny zwrot z inwestycji, dlatego lepiej ich nie bagatelizować. Istotne też jest to, czy broker jest wiarygodny, a pieniądze mu przeznaczane są bezpieczne. Należałoby więc upewnić się, czy reguluje go KNF, a niezainwestowane środki chroni KDPW.

Pierwszą z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę podczas czytania ofert, jest opłata transakcyjna. Są to pieniądze pobierane przez brokera przy każdorazowym kupnie akcji przez inwestora. Zależnie od warunków, może być ona zarówno darmowa, jak i kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Często uzależniona jest np. od liczby transakcji.

Warto przyjrzeć się też opłacie za zarządzanie rachunkiem od obrotu akcjami. Czasami mogą one wiązać się z kosztami naliczanymi np. w formie procentowej lub ryczałtowej. Nie bez znaczenia są również prowizje za wypłatę środków – często zależne od sposobu wypłaty oraz waluty, które wybierze inwestor.

Tego rodzaju koszty zwykle są stosunkowo niewielkie, jednak jeśli w ofercie będzie ich kilka, to można już odczuć ich realny wpływ na stan konta. Podsumowując, swoje pierwsze akcje należałoby kupić u brokera, który oferuje jak najmniej różnego rodzaju „prowizji” lub są one najniższe z dostępnych.

Jak rozsądnie kupować i sprzedawać akcje?

Świadomy inwestor stara się nie tylko sprawnie handlować udziałami, ale także uważnie obserwować rynek, sytuację na świecie czy nastroje w branży reprezentowanej przez firmy, w które zainwestował swoje pieniądze. Choć mogłoby się wydawać, że cena akcji przedsiębiorstwa powinna rosnąć wraz z jego rozwojem, nie zawsze tak to działa w praktyce.

Często wpływ na wysokość stawek mają nagłe wydarzenia (np. wojny), decyzje największych, światowych firm (np. zerwanie lub nawiązanie jakiejś współpracy), a nawet wypowiedzi polityków czy innych znanych osób (np. potępiające lub popierające działania jakiejś spółki). Odbija się to na cenie udziałów, warto więc trzymać rękę na pulsie i uważnie obserwować rynek.

Oprócz powyższych punktów należałoby również mieć, choć podstawową wiedzę na temat sposobów kupowania i sprzedawania akcji. Kompleksowe vademecum w tym zakresie znajdziemy np. na Kup Akcje. Mówi się o dwóch sposobach taktykach:

  • Zyskach kapitałowych;
  • Dywidendzie.

Pierwsze rozwiązanie z pewnością kojarzy większość osób, opiera się bowiem na zasadzie „taniej kupić, drożej sprzedać”. W tym wariancie inwestor zarabia dzięki temu, że sprzedaje swoje akcje po cenie wyższej niż ta, za którą je nabył.

Dywidendy natomiast porównywane są czasem do odsetek, które można otrzymać po wpłaceniu pieniędzy na konto depozytowe w banku. Są to bowiem zyski, które niektóre spółki wypłacają swoim inwestorom, najczęściej dwa razy do roku. Ich wysokość zależy od tego, jaka była cena zakupionych akcji. Tej formy jednak nie praktykują wszystkie firmy – zwykle stronią od niej te mniejsze, które dopiero się rozwijają. Decydują się one często na zatrzymanie nadwyżki zysków, by w przyszłości przeznaczyć te środki na nowe inwestycje oraz własny rozwój.

Inwestycje w akcje powinny być również przemyślane i odpowiedzialne. Warto zastanowić się nad wysokością kwot, które możemy przeznaczyć na zakup akcji, bez uszczerbku dla domowego budżetu. Nie można też zapominać o ryzyku inwestycyjnym i możliwości utraty inwestowanych środków. Przed kupnem udziałów warto dobrze poznać firmę, opinie o niej oraz jej plan rozwoju. Lepiej też zdywersyfikować swoje środki, czyli lokować je w akcjach kilku spółek, najlepiej z różnych branż, by zapewnić sobie pewne zabezpieczenie na wypadek kryzysu czy niespodziewanych zdarzeń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments