Jadwiga Emilewicz: rok 2019 zakończymy wzrostem PKB na mocną „czwórkę”

260

Choć PKB rośnie w Polsce najwolniej od trzech lat, politycy Zjednoczonej Prawicy są pewni: będzie lepiej. Rok 2019 zakończymy wzrostem PKB na mocną „czwórkę” – powiedziała w sobotę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem to zasługa m.in. polskich firm, które zwiększają nakłady na badania i rozwój, inwestycje, ale też coraz częściej stawiają na eksport.

Minister powiedziała powyższe podczas swojego wykładu, jaki wygłosiła w ramach zakończenia Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Mimo obecnego spadku wzrostu PKB, jest ona zdania, że ostatnie cztery lata koniunktury gospodarczej Polska „wykorzystała maksymalnie, na 200 proc.”

Rekordowe PKB

Emilewicz podkreśliła, że w ubiegłym rok jako kraj mogliśmy się pochwalić rekordowym PKB, które wtedy znalazło się na poziomie aż 5,1 proc. Potem padła obietnica, że „rok 2019 zakończymy wzrostem PKB na mocną „czwórkę+”. Dodała, że to więcej niż np. Niemcy, którzy dziś łapią zadyszkę i ich PKB znalazło się na poziomie 0,7 – 0,8 proc. Dalsze słowa można już uznać za pobożne życzenie. Minister uważa, że mimo, że cały świat będzie rozwijał się wolniej, Polska powinna utrzymać wzrost o 2-3 punkty procentowe wyższy niż w strefie euro. Ryzykowna teza…

Na pochwałę doczekali się i przedsiębiorcy, którzy zdaniem Emilewicz zwiększają nakłady na badania i rozwój, inwestycje oraz stawiają na rozwój eksportu. „Są takie obszary jak np. usługi, gdzie notujemy nadwyżkę w handlu zagranicznym” – dodała.

Jak podają media, podczas wykładu polityk odniosła się też do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która ponoć cały czas jest na bieżąco „aktualizowana i realizowana”.

Zadłużenie Polski

Warto dodać, że Bank Rozrachunków Międzynarodowych właśnie przedstawił dane dla łącznie 43 krajów świata dot. zadłużenia. W ujęciu nominalnym Polska znalazła się na 27. Bejscu pod kątem największego zadłużeniem (aż 757 mld dol.), zaś w relatywnym w kontekście wielkości krajowej gospodarki na 34. (129,2 proc. PKB). Za niemal 39 proc. zadłużenia odpowiada w naszym kraju sektor publiczny, za 34 proc. – przedsiębiorstwa, z kolei gospodarstwa domowe za 27 proc. W ostatnim roku zadłużenie wzrosło u nas o 22 mld dol., ale spadło relatywnie aż o 5,4 proc. PKB.

Więcej o samym PKB przeczytacie w tym miejscu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments