Niemcy: gospodarka łapie zadyszkę. Polska czeka na cios

241

W naszych tekstach często wspominamy o tym, że spowolnienie gospodarcze u naszych zachodnich sąsiadów uderzy też w Polskę. Teraz okazuje się, że Niemcy faktycznie zaczynają mieć problemy. Zamówienia dla lokalnego przemysłu spadły w październiku o 5,5 proc. rok do roku. To gorzej niż przewidywali analitycy. Nasz kraj prawdopodobnie oberwie rykoszetem.

Nowe zamówienia w Niemczech spadły w październiku w porównaniu do września o 0,4 proc. To oficjalne dane krajowego urzędu statystycznego Destatis. Uwzględniają one zmiany cen, efekt sezonowy i kalendarzowy. Ekonomiści spodziewali się zaś wzrostu i o 0,3 proc.

Niemcy zaczynają mieć problemy

W skali roku spadek wynosi zaś aż 5,5-procentowy (uwzględniono ponownie efekt cenowy i kalendarzowy). We wrześniu spadek zarejestrowano zaś na poziomie 5-procent. Wyraźnie pokazuje to przegrzanie się rynku.

Spadły zamówienia z kraju o 3,2 proc., te zza granicy wzrosły o 1,5 proc. w porównaniu z wrześniem. Zamówienia rosły z kolei ze strefy euro – o 11,1 proc. w porównaniu z wrześniem, a z pozostałych krajów (w tym z Polski) spadły o 4,1 proc.

W pierwszych trzech kwartałach dostawy do Chin wzrosły o 2,7 proc. W samym wrześniu spadły już o 3,3 proc. Przekłada się to na aż 266 mln euro.

Eksperci sugerują, że to efekt wojny handlowej trwającej pomiędzy USA i Chinami. Problemy gospodarki wynikają wprost z ogólnoświatowego klimatu w handlu. Oczywiście chodzi o bariery celne.

Chińczycy kupili zaś od stycznia do września w Niemczech towary i usługi za 71 mld euro. Warto podkreślić, że Polacy za 49 mld euro, co pokazuje,  jak ważnym rynkiem dla naszych zachodnich sąsiadów jest Polska. Aż o 24 proc. zmniejszyły zakupy Indie (-306 mln euro), a o 39 proc. Zjednoczone Emiraty Arabskie (-340 mln euro).

Problemy Polski?

Pamiętajmy, że obie gospodarki – niemiecka i polska – są ze sobą połączone. Stąd jasny wniosek: jeśli zza zachodnią granicą dzieje się źle, niedobrze będzie i u nas. Widać to już teraz. Polskie PKB rośnie dziś najwolniej od 3 lat, a jest podnoszone tylko przez socjal i właśnie handel z Niemcami. Gdy tego ostatniego zabraknie – lub wyraźnie osłabnie – czekają nas chwile grozy…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments