PKB Polski rośnie coraz wolniej

646

GUS podaje niepokojące informacje. Polski wzrost gospodarczy w trzecim kwartale spadł poniżej czterech procent. Rośnie już też tylko dzięki działaniom socjalnym rządu.

Dziś polska gospodarka rośnie w tempie 3,9 proc. To najwolniej od trzech lat. Do tego obecny wzrost opiera się już prawie wyłącznie na konsumpcji. Maleją środki obrotowe firm (w tym zapasy). W sektorze tych ostatnich można już mówić o marazmie.

GUS: przemysł zwalnia

GUS potwierdza też, że spowolnienie widać też w przemyśle. Tam tempo wzrostu jest najwolniejsze od drugiego kwartału 2017. Widać to w szczególności w budownictwie, ale też branży finansowej.

Pozytywnie na wzrost działa jeszcze tylko handel zagraniczny i wspomniany socjal. Tyle że na tym ostatnim nie da się długoterminowo zbudować dobrobytu w kraju.

Inflacja i dni wolne

Wyżej opisaną zadyszkę można tłumaczyć inflacją, ale też większą liczbą dni wolnych w 3. kwartale br.

Co o tych danych myślą ekonomiści? Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że poziom 3,9 proc. to wciąż dość wysoki wynik, ale tylko gdy porówna się go z jeszcze gorszymi liczbami, jakie widać w gospodarkach europejskich czy amerykańskich. Problem tkwi w tym, że jako Polska powinniśmy gonić Zachód, a obecnie – jak widać po nowym raporcie – biegnie się nam coraz gorzej. Do tego zadyszka np. w Niemczech musi się negatywnie odbić na naszym rynku, ponieważ obie gospodarki są ze sobą połączone.

Mimo tego pozytywnie zaskoczeni są dziś też ekonomiści Santandera, którzy wskazywali jednak, że spowolnienie widoczne było już w danych dot. produkcji przemysłowej i budowlanej, sprzedaży detalicznej i wskaźników koniunktury.

Jak na razie nie widać ze strony rządu konkretnych pomysłów, jak dodatkowo stymulować gospodarkę (poza socjalem). Co prawda w swoim expose premier Mateusz Morawiecki wspomniał o pakiecie deregulacyjnym dla biznesu i konsumentów, ale dotąd nie poznaliśmy szczegółów tego projektu i nie jest pewne, na czym mów projekt miałby się polegać. Możliwe, że poznamy szczegóły za pewien czas.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments