Ile zarabiają najlepsi tenisiści w Polsce i na świecie?

0
Roger Federer na korcie ziemnym w Rzymie

Ubiegły rok był szczególnie trudny także dla tenisistów. Z powodu pandemii koronawirusa, kalendarz turniejowy został mocno zmodyfikowany. W końcu mowa tutaj o sporcie globalnym, uzależnionym od międzynarodowych podróży. W praktyce, większość turniejów rozgrywanych od marca do sierpnia w ogóle się nie odbyła, jedynie część z nich została przesunięta na ostatnie tygodnie sezonu. W praktyce, przez te kilka miesięcy tenisiści nie rozgrywali meczów, więc nie zarabiali. Wynika to z faktu, że tenis ziemny to sport indywidualny – zawodnicy nie należą tutaj do klubów, z którymi mają podpisany kontrakt, każdy z nich jest niezależny.

O problemy finansowe nie musieli się jednak martwić najlepsi tenisiści. Tenis ziemny przyciąga wielu niezwykle bogatych sponsorów, to sport który niewątpliwie kojarzy się z klasą i prestiżem, a to wszystko mocno sprzyja budowaniu własnej marki. Z tego powodu najbardziej utytułowani w ostatnich latach tenisiści mogą liczyć na gigantyczne zarobki z kontraktów reklamowych. Teoretycznie większość z nich oparta jest na niewielkich gwarantowanych kwotach z bonusami za wyniki w turniejach i pozycję w światowym rankingu. Jednak najlepsi zdołali wynegocjować sobie wysokie kwoty gwarantowane – bez względu na osiągnięcia na korcie.

Którzy tenisiści i tenisistki zarabiają więc najwięcej? O jakich kwotach mowa? Ile z kolei wynoszą zarobki najlepszych polskich zawodników i zawodniczek? Przekonamy się poniżej:

Najlepiej zarabiający tenisiści

Miejsce 3 – Rafael Nadal

Trzecie miejsce pod względem zarobków w ubiegłym roku zajął Rafael Nadal. To hiszpański tenisista, urodzony 3 czerwca 1986 roku na Majorce. Uchodzi za jednego z trzech najwybitniejszych sportowców w historii tenisa ziemnego. Już od 20 lat imponuje swoją niesamowitą kondycją, wyjątkową walecznością i niezłomną psychiką, zwłaszcza na swoich ulubionych kortach ziemnych. Do tej pory wygrał aż 20 najbardziej prestiżowych turniejów wielkoszlemowych, w tym rozgrywane na paryskich kortach French Open absolutnie rekordowe 13 razy. Jest także mistrzem olimpijskim z 2008 roku z Pekinu (w singlu) oraz z 2016 z Rio de Janeiro (w deblu).

Warto wspomnieć tutaj również o działalności charytatywnej Rafaela Nadala. W 2007 roku Rafael Nadal na korcie w Melbourne założył fundację The Rafa Nadal Foundation, która pomaga potrzebującym dzieciom i młodzieży. Od 2010 roku rozgrywa on także pokazowe pojedynki z innymi wybitnymi tenisistami (najczęściej z Rogerem Federerem) pod hasłem Match for Africa. Zebrane w ten sposób miliony dolarów zostają przekazane potrzebującym z Afryki.

W ubiegłym roku Rafael Nadal zarobił 40 milionów dolarów. Co ciekawe, tylko 14 milionów USD z tej kwoty stanowią zarobki na korcie, a niemal dwukrotnie więcej wyniosły przychody z kontraktów reklamowych. Sponsorami Nadala są takie firmy, jak: Nike, Babolat, Armani, Richard Mille, KIA, Santander, Heliocare, Telefonica, Mapfre i Amstel Ultra. Łącznie w swojej karierze, Hiszpan na samych kortach zarobił już około 125 miliony dolarów.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Rafael Nadal jest wielbicielem jachtów. W 2019 roku zamówił on nawet ekskluzywny spersonalizowany katamaran od polskiej stoczni Sunreef Yachts. Jego cena nie została ujawniona, lecz z całą pewnością sięgnęła kilku milionów euro.

Miejsce 2 – Novak Djoković

Drugim najlepiej zarabiającym tenisistą był w ubiegłym roku Novak Djoković. To Serb, urodzony 22 maja 1987 w Belgradzie. On również uchodzi za jednego z trzech najwybitniejszych zawodników w historii tenisa ziemnego. Do tej pory zwyciężył on w 19 turniejach wielkoszlemowych. Co więcej, jako pierwszy singlista zdołał zwyciężyć w każdym turnieju z serii ATP Tour Masters 1000.

Serbski tenisista także znany jest z niesamowitej waleczności na korcie. Oprócz tego, zdarza mu się reagować bardzo emocjonalnie. Normą są więc u niego takie kontrowersyjne zachowania, jak rzucanie rakietą, rozrywanie koszulkę czy agresja wobec sędziów.

Warto wiedzieć, że Novak Djoković także posiada własną fundację charytatywną, o nazwie The Novak Djokovic Foundation. W jej ramach wspiera serbskie dzieci z biednych rodzin, umożliwiając im zdobycie wykształcenia. Często dzieli się również swoimi pieniędzmi z ubogimi i bezdomnymi, dla których otworzył nawet w Belgradzie darmową restaurację.

W ubiegłym roku Novak Djoković zarobił 44,6 miliona dolarów. Co ciekawe, tylko 12,6 milionów USD z tej kwoty stanowią zarobki na korcie. Zdecydowanie większe wynagrodzenie zawodnik zgarnia więc z kontraktów reklamowych. Sponsorami Serba są takie firmy, jak: Lacoste, Head, Seiko, Asics, Jacob’s Creek, ANZ, Ultimate Software, LEMERO i Peugeot. Co więcej, Djoković jest tenisistą, który przez całą karierę zarobił łącznie najwięcej na samych kortach – ponad 150 milionów dolarów.

Miejsce 1 – Roger Federer

Najlepiej zarabiającym tenisistą w ubiegłym roku, a nawet najlepiej zarabiającym sportowcem świata ze wszystkich dyscyplin był jednak legendarny Roger Federer. Urodził się 8 sierpnia 1981 roku w Bazylei w Szwajcarii. Obok Nadala i Djokovicia uznawany jest za najlepszego tenisistę w historii. Szwajcar ma w swoim dorobku aż 20 tytułów wielkoszlemowych, 6 w Australian Open, 1 we French Open, 8 na kortach Wimbledonu i 5 w US Open.

Roger Federer także udziela się charytatywnie. W 2003 roku założył własną fundację o Roger Federer na korcie w Melbourne nazwie Roger Federer Foundation. Szwajcarski zawodnik wspiera biedne i chore dzieci z Afryki, umożliwiając im uzyskanie wykształcenia oraz uprawianie sportu. Tenisista często bierze udział w turniejach pokazowych, z których dochód jest przeznaczany na pomoc ofiarom katastrof naturalnych.

Pod względem osiągnięć sportowych, rok 2020 nie był dla Federera udany. Zagrał on tylko w Australian Open, gdzie dotarł do półfinału, a następnie leczył kontuzję. Zarobił więc na korcie 6,3 miliona dolarów, co stanowiło jednak zaledwie 5% jego ubiegłorocznego wynagrodzenia. Jego dochód z kontraktów reklamowych w 2020 roku wyniósł aż 100 milionów dolarów. Spora część tej sumy pochodziła od japońskiej marki Uniqlo, z którą Federer popisał w 2018 roku kontrakt na 10 lat, opiewający na gwarantowaną kwotę 300 milionów dolarów, niezależnie od wyników sportowych. Co ciekawe, łącznie przez całą swoją karierę, Federer zarobił na korcie 130 milionów dolarów, tak więc niewiele więcej niż z samych umów sponsorskich w roku ubiegłym. Ponadto, majątek Szwajcara szacowany jest na 450 milionów dolarów.

Poza Uniqlo, sponsorami Federera są takie firmy, jak: Rolex, Mercedes-Benz, Credit Suisse, Jura, Moët et Chandon, Barilla, Lindt, Wilson, Netjets, Sunrise, Rimowa i On Running.

Najlepiej zarabiające tenisistki

Naomi Ōsaka

Najlepiej zarabiającą tenisistką w ubiegłym roku, a także ogólnie najlepiej zarabiającą sportsmenką na świecie była Naomi Ōsaka. To japońska tenisistka pochodzenia haitańskiego, urodzona w 16 października 1997 roku w Osace. Do tej pory ta młoda zawodniczka wygrała cztery turnieje wielkoszlemowe: dwukrotnie US Open (2018 i 2020) oraz także dwa razy Australian Open (2019 i 2021).

W ubiegłym roku, Naomi Ōsaka zarobiła na korcie tylko 3,4 miliona dolarów, lecz dokładnie dziesięciokrotnie więcej z kontraktów reklamowych. Oznacza to, że tylko Roger Federer zarobił więcej od niej na umowach sponsorskich. Łącznie w zeszłym roku zarobiła więc 37,4 miliona USD. Natomiast, w całej swojej karierze zarobiła na korcie już 20 milionów dolarów.

Naomi Ōsaka sponsorowana jest przez takie firmy, jak: Louis Vuitton, Tag Heuer, Hyperice, Mastercard, Nike, All Nippon Airways, Shiseido, BodyArmor, Nissan, Nissin Foods, Citizen, Yonex, Wowow, Sweetgreen i Workday.

Serena Williams

Drugą najlepiej zarabiającą tenisistką w roku ubiegłym, a zarazem najlepiej zarabiającą tenisistką w historii i najbardziej rozpoznawalną amerykańską sportsmenką była Serena Williams. Urodziła się 26 września 1981 roku w Saginaw, w stanie Michigan. Uważana jest za najwybitniejszą zawodniczkę w historii tenisa ziemnego. Do tej pory wygrała 23 turnieje wielkoszlemowe w singlu oraz 14 w deblu. Jest także mistrzynią olimpijską z 2012 roku z Londynu w singlu oraz trzykrotną mistrzynią olimpijską w deblu (2000, 2008, 2012).

W ubiegłym roku, Serena Williams zarobiła 36 milionów dolarów, z czego zaledwie 4 miliony USD na korcie i dokładnie 8 razy więcej z kontraktów reklamowych. Łącznie przez całą swoją karierę Serena Williams zarobiła na korcie aż 95 milionów dolarów, co daje jej niekwestionowaną pozycję liderki pod tym względem wśród kobiet.

Sponsorami Sereny Williams są takie firmy, jak: Nike, Wilson, Lincoln Motor Company, Intel, Audemars Piguet, Beats by Dre oraz Chase.

Najlepiej zarabiający tenisiści i tenisistki w Polsce

Iga Świątek

Najlepiej zarabiającą polską tenisistką jest obecnie Iga Świątek. Urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie. Do tej pory zdołała ona wygrać 3 turnieje WTA w grze pojedynczej, w tym w zeszłym roku wielkoszlemowy turniej French Open – jako pierwsza zawodniczka z polski zwyciężyła w turnieju wielkoszlemowym w singlu. Iga Świątek najwyżej klasyfikowana w rankingu WTA była w maju bieżącego roku, kiedy zajmowała 9. pozycję.

W ubiegłym roku, Iga Świątek zarobiła na korcie ponad 2,2 miliona dolarów, a łącznie do tej pory udało jej się z nagród turniejowych uzbierać ponad 3,8 miliona USD. Nie wiadomo ile Iga Świątek zarabia na kontraktach reklamowych. Wydaje się jednak, że jej wynagrodzenie z tego tytułu powinno być naprawdę wysokie, ponieważ polską tenisistkę sponsorują takie firmy, jak: Rolex, PZU, Asics, Xiaomi czy Tecnifibre.

Hubert Hurkacz

Najlepiej zarabiającym obecnie polskim tenisistą jest natomiast Hubert Hurkacz. Urodził się 11 lutego 1997 roku we Wrocławiu. Do tej pory zdołał on wygrać 3 turnieje rangi ATP – w tym prestiżowy turniej w Miami rangi ATP Tour Masters 1000 w 2021 roku. Hurkacz najwyżej sklasyfikowany w rankingu ATP był na 16. miejscu. Miało to miejsce w kwietniu bieżącego roku.

Do tej pory Hubert Hurkacz zarobił łącznie na korcie już ponad 3,1 miliona dolarów. Nie wiadomo ile Hubert Hurkacz zarabia na kontraktach reklamowych. Wiemy jednak, że jego sponsorami są Grupa Lotos oraz Yonex.

Jak z kolei wyglądał ranking najlepiej zarabiających sportowców świata ze wszystkich dyscyplin? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments