Ile Polacy wydają na zabawki dla dzieci?

ile wydajemy na zabawki dla dzieci

Wychowanie dziecka to nie prosta sprawa. Jednak rodzice dla uśmiechu na twarzy swojego dziecka zrobią wszystko. Nic więc dziwnego, że Polacy tak chętnie kupują zabawki dla swoich pociech. Ile na nie wydają? Gdzie i kiedy zabawki kupujemy najczęściej?

Koszty utrzymania dziecka są wysokie

W Polsce od jakiegoś czasu możemy zauważyć wiele działań polityki prorodzinnej. Najbardziej znanym programem jest oczywiście 500 plus na każde dziecko. Ma na celu wspieranie rodziców i ich dzieci. Jednak to nie wszystko. Duże rodziny mogą liczyć na zniżki w ramach programu Karty Dużej Rodziny. Między innymi zakładają zniżki na stacjach benzynowych, w wielu sklepach, a także dodatkowe promocje w transporcie publicznym. Ponadto dla kobiet uruchomiono program Mama 4 Plus, ale mogą z niego skorzystać także mężczyźni. O większości z nich już pisaliśmy:

ile wydajemy na zabawki dla dzieciMimo najróżniejszego wsparcia ze strony państwa rodzice muszą liczyć się z naprawdę sporymi kosztami utrzymania dziecka. Jeszcze przed przyjściem dziecka na świat konieczne jest zrobienie wyprawki dla niemowlaka, którego koszt obecnie to około 9 tys. zł. Jednak w pewnych sytuacjach może wyjść znacznie drożej. Wszystko zależy od tego, na jakie produkty zdecydują się rodzice. Poza tym wiele kobiet woli rodzić w prywatnych klinikach lub dopłacić do własnej sali w szpitalu, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Prościej mówiąc, zanim dziecko pojawi się na świecie, rodzice muszą sporo zainwestować.

Z czasem wydatków jest coraz więcej. Centrum im. Adama Smitha oszacowało miesięczne koszty utrzymania dziecka w zależności od tego, w jakim jest wieku. W 2021 roku wychowanie jednego niemowlaka kosztowało miesięcznie 1010 zł, nastolatka 1500 zł, a studenta 2200 zł. Kwoty te są szacunkowe i z powodów inflacji aktualnie mogą być znacznie większe. Warto też pamiętać, że poza podstawowymi potrzebami Polki i Polacy lubią kupować swoim pociechom zabawki. Na jakie decydują się najczęściej? Zdecydowanie najbardziej popularne są zabawki edukacyjne.

Poza podstawowymi potrzebami Polacy kupują też sporo zabawek

Kiedy pojawia się dziecko, na początek myślimy o zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb. W przypadku poszczególnych dzieci może wyglądać to różnie. Wydatki możemy podzielić na:

  • wydatki indywidualne związane z dzieckiem — żywność, ubrania, edukacja, dodatkowe kurs
  • wydatki ogólne związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego — rachunki, czynsz oraz media itp.
  • wydatki jednorazowe — wyjazdy na wakacje lub kolonie, kupno niezbędnego dla dziecka sprzętu itp.

ile wydajemy na zabawki dla dzieciPoza tym nie może zabraknąć wydatków na małe drobiazgi, które sprawią, że na twarzy naszego dziecka pojawi się uśmiech, czyli zabawek. Z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce” przygotowanego na podstawie badań platformy MAM zdecydowana większość rodziców, bo aż około 61,5 procent, kupuje zabawki edukacyjne. W następnej kolejności chętnie kupowane są klocki i układanki, natomiast na trzecim miejscu znajdują się książki i kolorowanki. Jednymi z często kupowanych zabawek są lalki i pluszaki, które kupuje około 44 procent Polek i Polaków. Co ciekawe niewiele rodziców decyduje się na zakup najróżniejszych sprzętów elektronicznych. Smartfony, komputery i konsole kupuje dla dzieci tylko 20% osób. A jakie dokładnie kwoty Polacy przeznaczają na dziecięce zabawki? To zależy także od okazji.

Ile właściwie Polacy wydają na zabawki dla dzieci?

Zabawki dla dzieci mają naprawdę różne ceny. Jednak z raportu wynika, że Polacy wydają około 200 zł miesięcznie na dziecięce zabawki. Oczywiście w zależności od danej rodziny kwota ta może się różnić. Jedni rodzice chętniej kupują nowe gadżety dla dzieci, kiedy inni podchodzą do tej sprawy bardziej oszczędnie.

ile wydajemy na zabawki dla dzieciNajwięcej zabawek kupujemy w okolicach świąt. Na świąteczne prezenty dla dzieci Polacy potrafią wydać od 500 zł do nawet 2 tys. zł. Zwykle na mikołajkowy podarunek przeznaczamy około 230 zł. Natomiast na święta Bożego Narodzenia dajemy dzieciom droższe prezenty, jednak zwykle nie przekraczają 300 zł. Wszystko zależy też od rodziców. Część z nich w czasie świąt wydaje całkiem sporo na prezenty, a ich wartość sięga nawet 2 tys. zł.

Polacy kupują zabawki nie tylko z okazji świąt i urodzin. Wielu rodziców kupuje tańsze lub droższe zabawki dla swoich pociech co miesiąc. A w jakich sklepach zabawki dla dzieci kupujemy najczęściej? Opowiemy w dalszej części artykułu.

Gdzie Polacy najczęściej kupują zabawki dla dzieci?

Zdecydowanie najchętniej Polki i Polacy kupują zabawki dla dzieci przez Internet. Za pośrednictwem sieci w ten sposób zabawki kupuje aż 30% osób. Duża dostępność i niskie ceny sprawiają, że Internet to nasz faworyt.

W drugiej kolejności są sklepy stacjonarne z zabawkami. W takich miejscach kupuje 29% rodziców. Natomiast 21,5% osób wskazało, że zabawki dla pociech kupuje w marketach i dyskontach.

Za uśmiech dziecka jesteśmy w stanie zapłacić

Posiadanie nawet jednego dziecka to spory wydatek. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeszcze przed narodzinami będziemy musieli sporo wydać. Mamy tutaj na myśli wyprawkę dla dziecka, a także ewentualne koszty związane z ciążą i porodem. Niestety wraz z wiekiem dziecka koszty rosną.

ile wydajemy na zabawki dla dzieci

Poza podstawowymi kosztami rodzice inwestują naprawdę sporo pieniędzy w zabawki dla swoich pociech. Według raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce” przygotowanego na podstawie badań platformy MAM Polacy co miesiąc potrafią wydać nawet 200 zł na zabawki. 61,5% kupuje przede wszystkim zabawki edukacyjne. Na drugim miejscu znajdują się klocki i układanki, następnie książki, a dopiero dalej misie i lalki.

Polacy najwięcej wydają na zabawki w okolicy świąt. Na prezent z okazji Mikołaja i Bożego Narodzenia wydają około 500 zł, chociaż w niektórych przypadkach zdarzają się podarunki o wartości 2 tys. zł. Natomiast zabawki Polki i Polacy najczęściej kupują przez Internet. Sklepy stacjonarne z zabawkami odwiedza 29% osób. W marketach i dyskontach zabawki kupuje 21,5% rodziców.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments