Przed nami III fala – prognozuje minister zdrowia

0
koronawirus

– Prognozujemy apogeum trzeciej fali epidemii w Polsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia na poziomie ok. 10-12 tys. przypadków dziennie, co jest liczbą, z którą już sobie poradziliśmy – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.

III fala zachorowań na COVID-19

Polityk był dziś gościem TVN24. W czasie rozmowy był pytany o to, czy i kiedy do Polski dojdzie III fala epidemii COVID-19. Jak stwierdził, „prognozujemy, że to apogeum będzie miejsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia, czyli czeka nas tak naprawdę mniej więcej miesiąc nieprzerwanych wzrostów (liczby zakażeń)”.

Póki co, te prognozy pokazują, że szczyt tej trzeciej fali będzie na takim średnim dziennym poziomie mniej więcej 10-12 tysięcy przypadków dziennie, co z punktu widzenia samego systemu opieki zdrowotnej jest już liczbą, z którą już sobie poradziliśmy – powiedział.

Dodał, że „to jest scenariusz z dużym znakiem zapytania”.

– Bo tutaj mamy dwa powody – i mutacje, które się pojawiają – które przyspieszają rozwój pandemii. No i oczywiście też takie poluzowanie zachowań, poluzowanie tej dyscypliny społecznej. To są takie dwa elementy odpowiedzialne za ten przyrost – powiedział.

Nie będzie tak źle?

Niedzielski przyznał, że „na tę chwilę” w prognozach widać, że III fala nie będzie tak ciężka jak poprzednie, ale zastrzegł, że „prognozy tutaj to są raczej zawsze wariantowe, to znaczy, że mamy jakąś prognozę podstawową, i ona mówi o przedłużeniu pewnej tendencji, która ma miejsce”.

– Ale jeżeli będziemy mieli do czynienia z tym, że te mutacje nowe będą systematycznie rosły i będą stawały się coraz bardziej popularne, a wiemy, że one są bardziej zakaźne, no to oczywiście to przyspieszenie może być większe – mówił.

Przy okazji apelował, że „musimy sami postępować rozważnie i się chronić”.

– Mówię tu o stosowaniu tej reguły +DDM+, czyli +dezynfekcja, dystans i maseczki+, bo to jest naprawdę takie jedyne narzędzie. Szczepienia jeszcze nie mają takiego +efektu tamy+ i zahamowania pandemii – powiedział.

W niedzielę jego resort podał, że badania laboratoryjne potwierdziły 7038 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 94 osoby; w sobotę informowano o 8510 nowych zakażeniach i 254 zgonach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments