Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, PiS uzyskałby tylko 33,5 proc. głosów. Koalicja Obywatelska – 19,3 proc., a Polska 2050 – na 14,6 proc. Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica – 11,4 proc., Konfederacja – 6 proc. i PSL – 5,8 proc. To dane z sondażu United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski.

PiS traci

jak powołuje się rząd?Obecnie Zjednoczona Prawica, czyli koalicja PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski, samodzielnie rządzi Polską. Tyle że zgodnie z nowym badaniem, gdyby wybory odbyły się teraz, sytuacja ta uległaby zmianie. Tylko 33,5 proc. ankietowanych twierdzi, że oddałoby głos na partię Jarosława Kaczyńskiego.

Drugie miejsce na podium należy do Koalicji Obywatelskiej. Na największą partię opozycyjną głos chce oddać 19,3 proc. osób. (spadek o 0,4 pkt proc.). Kolejne miejsce należy do Polski 2050 Szymona Hołowni. Na tę siłę polityczną chce głosować 14,6 proc. ankietowanych (spadek o 0,4 pkt proc.).

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica z 11,4 proc. (wzrost o 3,4 pkt proc.) głosów. Oprócz tego w parlamencie zobaczylibyśmy ponownie posłów z Konfederacji (6 proc. ankietowanych) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego ( 5,8 proc. głosów).

9,3 proc. ankietowanych nie wiedziało, na którą partię oddałoby głos.

Gdyby wybory odbywały się w niedzielę, wzięłoby w nich udział 48,8 proc. (z czego „zdecydowanie” – 30 proc., a „raczej” – 18,8 proc.) Polaków. Do urn nie poszłoby 45,8 proc. badanych (29,5 proc. twierdzi, że „zdecydowanie” nie weźmie w nich udziału, a 16,3 proc., że „raczej nie”). Nie wie, co by zrobiło, 5,4 proc. osób.

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 19 lutego metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

Trzęsienie na polskiej scenie politycznej

Skąd takie, a nie inne, wyniki? PiS traci z pewnością przez obecny kryzys gospodarczy i dość chaotyczną strategię walki z pandemią koronawirusa. Do tego dochodzą tarcia wewnątrz koalicji. Od początku tej kadencji Porozumienie i Solidarna Polska już parokrotnie buntowały się przeciwko polityce i pomysłom partii Kaczyńskiego.

Z wynikiem lekko ponad 30 proc. PiS nie uzyska większości w Sejmie. Ma zaś nikłe szanse na zbudowanie koalicji z innymi partiami, jakie weszłyby do parlamentu.

Poprzedni artykuł1 mln klientów na platformie e-learningowej Allegro
Następny artykułPrzed nami III fala – prognozuje minister zdrowia
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments