Historia hazardu: Jak zmieniała się gra na przestrzeni 100 lat?

0

Gry hazardowe towarzyszą ludzkości od kilku tysięcy lat. Już w starożytnych zapiskach, oprócz faktu uprawiania różnych dyscyplin sportowych, można odnaleźć wzmianki o obstawianiu pieniędzy na wynik jakiejś gry lub o graniu na pieniądze. Nie będziemy jednak dzisiaj sięgać aż tak daleko. W tym artykule omówimy dla was pokrótce historię hazardu, czyli jak zmieniały się gry hazardowe w Polsce i na świecie na przestrzeni 100 lat.

Jak wyglądał rynek hazardowy 100 lat temu?

Obecnie żyjemy w bardzo uregulowanej epoce, przynajmniej pod względem prawnym. Hazard jest ściśle regulowany i nadzorowany przez państwo. Dosłownie każda jego dziedzina jest uregulowana stosowną ustawą, a organizator musi posiadać zezwolenie i odprowadzić podatek. Dodatkowo, surowo egzekwowany jest zakaz uczestnictwa w grach hazardowych osób nieletnich, czyli w Polsce tych, które nie ukończyły 18 roku życia, a w niektórych krajach to nawet 21 lat.

Dawniej oczywiście nie było praktycznie żadnych regulacji, a cały hazard istniał w tak zwanym podziemiu. O wynik walki bokserskiej czy meczu piłkarskiego można było się zakładać u bukmachera. Bukmacher ten nie miał jednak biura, w którym przyjmował zakłady. Były to zazwyczaj pojedyncze osoby, które trudniły się tym procederem. Bardzo często uczestniczyły w tym procederze organizacje przestępcze.

Również gry hazardowe, takie jak poker czy kości, rzadko były rozgrywane w kasynach. Te oczywiście istniały, grano tam także w inne gry, np. ruletkę, blackjacka czy bakarata. Ze względu na swoją naturę, miejsca te były często niedostępne dla zwykłego człowieka, który nie mógł sobie pozwolić na stosowny ubiór czy wysokie stawki. W pokera i inne gry grano więc w różnych miejscach, które dzisiaj można by określić mianem speluny.

Jak wygląda rynek hazardowy obecnie?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele się zmieniło. Już przed erą Internetu cała branża znacznie się ucywilizowała. Internet sprawił jednak, że gry hazardowe stały się jeszcze lepiej dostępne. Powstała całkowicie nowa kategoria gier, czyli sloty online. W ostatnich latach całkowicie zdominowały one ofertę kasyn online. Dziś już nikt nie wyobraża sobie internetowej rozrywki bez gier na automaty. Jaki jest sekret popularności automatów?

Przede wszystkim niski próg wejścia – bębnami maszyny możemy zakręcić kilka razy nawet posiadając na koncie dosłownie parę złotych. To już przepustka do tego, by liczyć na bardzo wysokie wygrane. Poza tym automaty charakteryzują bardzo proste reguły. O ile w innych grach musisz znać skomplikowane zasady i stosować skomplikowane reguły, to w slotach jedyne co musisz zrobić to wybrać stawkę i zakręcić maszyną.

Oczywiście wciąż popularne są inne gry hazardowe. Loterie liczbowe mają najwięcej aktywnych graczy. W ostatnim stuleciu one także zostały uregulowane prawnie. W Polsce nie mogą ich organizować prywatne firmy, a jedynie kontrolowany przez państwo Totalizator Sportowy. Gwarantuje to pełną uczciwość całego procesu. Także kasyna, zarówno te działające stacjonarnie jak i w sieci, muszą posiadać stosowną licencję. Bez niej nie będą mogły działać legalnie. Dokładnie to samo tyczy się również bukmacherów.

Podsumowanie

Gry hazardowe zmieniły się na przestrzeni ostatniego stulecia diametralnie. Z nielegalnych, często rozgrywanych w podziemiu gier przeszły drogę do legalnej rozgrywki, nadzorowanej przez państwo. Hazard nie był nigdy bardziej dostępny niż teraz dzięki Internetowi. Kolejne lata przyniosą zapewne jego dalszy rozwój.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments