Jak działa streaming?

552

Streaming jest dziś podstawą działania większości portali pokroju np. Facebooka czy Twitcha. W tym tekście przybliżymy wam specyfikę tej technologii.

Czym  jest streaming?

Streaming oznacza przesłanie za pośrednictwem sieci w czasie rzeczywistym strumienia danych multimedialnych – audio lub wideo. Treści audio lub wideo są wysyłane do serwera jako mniejsze pliki, a taka transmisja danych umożliwia użytkownikowi sieci przeglądanie treści na żywo, bez konieczności pobierania ich w całości na urządzenie.

Podczas przesyłania strumieniowego filmu lub utworu komputer pobiera i dekoduje fragmenty pliku multimedialnego w czasie rzeczywistym. Jeśli masz wyjątkowo szybkie połączenie z Internetem, plik można pobrać całkowicie przed zakończeniem przeglądania, dlatego możesz przeglądać treść bez zakłóceń, nawet jeśli połączenie internetowe  zostanie przerwane. Wszystko, co jest przesyłane strumieniowo, nie trafia do stałej pamięci komputera

streamingAby móc przeglądać treści przesyłane strumieniowo wystarczy mieć połączenie z Internetem. W celu zapewnienia najlepszej jakości warto spełnić określone wymagania. By oglądać wideo w standardowej rozdzielczości bez problemów z przerwami, połączenie musi mieć prędkość co najmniej 2 megabitów na sekundę. Jeśli treść jest w jakości HD, minimum wynosi 5 megabitów na sekundę. Jeśli prędkość sieci wynosi co najmniej 9 megabitów na sekundę, nie będziesz mieć żadnych problemów i możesz oglądać wideo bez ryzyka zakłóceń.

Zasadniczo pojęcie przesyłania strumieniowego jest łatwe do zrozumienia: treść znajduje się na serwerze w chmurze lub na zdalnym komputerze podłączonym do Internetu, a system klienta „odczytuje” ją stamtąd zamiast z lokalnego fizycznego nośnika pamięci , jak pamięć USB lub wewnętrzny dysk twardy.

VPN a streaming

Warto skorzystać również z usługi VPN. Czym jest zaś VPN? To wirtualna sieć prywatna, która dzięki zmianie lokalizacji urządzenia mobilnego, pozwalana odblokowanie treści i obejście ograniczeń geograficznych oraz zapewnia szybki i nieprzerwany przekaz strumieniowy.

Zalety przesyłania strumieniowego są dość oczywiste: dzięki technologii na żądanie możesz oglądać, co chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Wszystko czego potrzebujesz to dość szybkie połączenie internetowe, kompatybilne urządzenie i aktywna subskrypcja. Możesz śledzić ulubiony serial telewizyjny siedząc wygodnie na kanapie, w domu lub z komputera w pociągu, gdy jedziesz do pracy, lub ze smartfona. Nie musisz czekać tydzień na następny odcinek i nie musisz być przed ekranem o określonej godzinie.

Streaming na żywo

Dzięki strumieniowemu przesyłaniu wideo na żywo poprzez platformy takie jak Facebook Live lub Twitch, informacje otrzymywane na komputerze są przesyłane właściwie w czasie rzeczywistym. Streaming na żywo to transmisja treści audiowizualnych w czasie rzeczywistym do użytkowników lub przeglądających podłączonych do Internetu. Transmisja jest wyświetlana na stronie internetowej, z której można korzystać za pośrednictwem komputerów osobistych, smartfonów lub tabletów.

Ponieważ transmisja na żywo nagrywa wideo i dźwięki, każda milisekunda tego nagrania jest podzielona na małe pliki. Następnie pliki te są kompresowane, a komputer stopniowo je pobiera i łączy.

Strumieniowe przesyłanie wideo na żywo jest teraz wykorzystywane przez firmy, MŚP, wydawców, agencje imprez i show, studia szkoleniowe. W Internecie transmitowane są wydarzenia na żywo, koncerty, konferencje, konwencje, szkolenia, lekcje, wydarzenia sportowe, imprezy firmowe, szkolenia lub wydarzenia medyczne.

Popularne usługi przesyłania strumieniowego na żywo, takie jak Youtube czy Twitch, wykorzystują globalną sieć serwerów, aby zmniejszyć opóźnienie i poprawić jakość przesyłania strumieniowego. Ewolucja domowych połączeń internetowych, takich jak Google Fiber, umożliwiła strumieniowe przesyłanie na żywo i wdrożenie domowych połączeń internetowych, a najnowsza technologia 5G jeszcze bardziej podniesie jakość transmisji na żywo.

Autor: Marianna Płatek [TechWarn]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments