Prof. Robert Gwiazdowski jest wspólnym kandydatem PSL i Konfederacji na RPO. Chodzi o znanego prawnika, komentatora życia politycznego i ekonomicznego w Polsce oraz byłego polityka.

Gwiazdowski nowym RPO?

Już na początku grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła do 29 grudnia termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dziś swojego kandydata przedstawili posłowie PSL oraz Konfederacji. Jest nim prof. Robert Gwiazdowski.

Zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL) to próba wyjścia z impasu, jaki mamy w parlamencie. Gwiazdowski ma być jego zdaniem kandydatem kompromisowym.

Sam Gwiazdowski podkreśla, że jest otwarty na rozmowy z innymi klubami.

Problemy z wyborem RPO

Przypomnijmy, że posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO. Jak na razie się nie udawało.

Czy Gwiazdowski może zostać nowym RPO? Zauważmy, że PiS zgłosiło kandydaturę wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, więc to on ma największą szansę na sukces. Z kolei Lewica zgłasza kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Po raz kolejny, bowiem głosowano już nad jej kandydaturą i to bez powodzenia.

Co ważne, 5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września. W związku z zamieszaniem, jakie jest w Sejmie, nadal pełni on tę funkcję. I będzie pełnił do czasu powołania jego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Były polityk i ekspert od ZUS-u

Prof. Robert Gwiazdowski jest znany przede wszystkim z tego, że był członkiem rady nadzorczej ZUS-u. Podkreślał wtedy często, że „w ZUS-ie nie ma pieniędzy”, starając się tłumaczyć Polakom, jak działa system emerytalny w naszym kraju.

W 2018 r. próbował też wystartować ze swoim ugrupowaniem – Polską Fair Play. Niestety jego zwolennikom nie udało się wystartować do europarlamentu w każdym z okręgów, co sprawiło, że z pomysłu założenia partii Gwiazdowskiego nic nie wyszło. On sam wycofał się wtedy z czynnego uprawiania polityki.

Poprzedni artykułFiat inwestuje w Polsce
Następny artykułPodatek od plastiku – nowa opłata od 1 stycznia 2021 roku
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments