Gowin chwali Polski Ład

0

Polski Ład nie schodzi z pierwszych stron gazet i czołówek portali internetowych. –Zaproponowane w Polskim Ładzie rozwiązania oznaczają obniżkę podatków dla 90 proc. Polaków – powiedział w sobotę wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin na antenie Polsat News.

Gowin chwali Polski Ład

– Dla 90 proc. Polaków te rozwiązania [przedstawione w Polskim Ładzie] oznaczają obniżkę podatków, dla 5 proc. są neutralne, dla kolejnych 5 proc. rzeczywiście oznaczają wzrost, ale nie podatków, tylko danin społecznych – powiedział Gowin.

Twierdzi, że ani mali, ani średni przedsiębiorcy nie będą w praktyce płacili wyższych podatków. Z kolei najwięksi będą płacili nie tyle większe podatki, tylko „zaczną wreszcie płacić normalne pieniądze za opiekę zdrowotną”.

Dodał, że w Polskim Ładzie utrzymane są progi podatkowe 17 proc. i 32 proc. i, że podniesiona została kwota, od której wchodzi się w drugi próg z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Kiedy Polski Ład stanie się rzeczywistością?

Polski Ład to jednak cały szereg zmian dot. m.in. likwidacji „umów śmieciowych”, reformy systemu zdrowia i wielu innych aspektów. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Gowin twierdzi, że projekty, które wchodzą w Polski Ład, są rozpisane na wiele lat. To projekt nie tylko na tę kadencję parlamentu, ale także na kolejne lata. Dodał, że do chodzi o przegłosowania ponad 100 ustaw.

Same projekty zgłoszone przez Porozumienie to jest kilkadziesiąt ustaw tylko w tym roku – powiedział. – Oczywiście będą też ustawy, które są obligatoryjne ze względu na przepisy unijne, dyrektywy unijne, czy ze względu na konieczność realizacji Krajowego Planu Odbudowy – dodał.

Z kolei Jacek Sasin, pytany przez „Super Express”, od kiedy nastąpi podniesienie kwoty wolnej, powiedział, że nastąpi to od przyszłego roku.

– Krawiec zarabiający 3 tys. zł zaoszczędzi rocznie 2180 zł. Fryzjer, który zarabia 4 tys. zł – 1930 zł rocznie, a mechanik zarabiający 5 tys. zł zaoszczędzi rocznie 850 zł. Przedsiębiorcy zyskają też na innych zmianach – wyliczał.

– Składki będą opłacane od każdej umowy zlecenia. Dlaczego to robimy? Bo zależy nam na tym, by Polacy otrzymywali jak najwyższe świadczenia emerytalne, pozwalające godnie przeżywać jesień życia – mówił z kolei o tzw. umowach o dzieło.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments