Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że rządowa tarcza antyinflacyjna to skuteczna broń przeciwko inflacji. – Dzięki tym rozwiązaniom widać szanse na wyhamowanie inflacji. Ludzie mniej zapłacą za energię i inne produkty, zmniejszy się też presja na wzrost płac – powiedział w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Tarcza nas obroni?

Glapiński powiedział, że tarcza stanowi ryzyko dla budżetu, ale, jak dodał, rządzący nie chcą dopuścić do „znaczących wahań poziomu życia”.

– To pozytywne zmiany. Obniżą inflację. Dzięki tym rozwiązaniom widać szanse na wyhamowanie inflacji. Ludzie mniej zapłacą za energię i inne produkty, zmniejszy się też presja na wzrost płac. Pamiętajmy jednak, że to duże obciążenie dla budżetu, znowu coś za coś. Nie chcemy dopuścić do znaczących wahań poziomu życia, dlatego podjęto to ryzyko dla budżetu – mówi szef Narodowego Banku Polskiego.

Dodał, że podobne działania przyniosły efekty w innych krajach.

– Inflacja najbardziej uderza w niezamożne rodziny, więc podjęcie takich działań jest konieczne. Przewidujemy, że w 2022 roku wciąż inflacja będzie podwyższona, ale w roku 2023 prawdopodobnie sytuacja wróci do założonych celów – stwierdził.

Pytany, jak inaczej można walczyć z inflacją, dodał, że jest jeszcze przestrzeń do wzrostu stóp procentowych.

– Nie jest ona nieograniczona, bo nie możemy zdusić gospodarki z powodu możliwego wzrostu bezrobocia. Ewentualny wzrost stóp spowoduje spadek inflacji w przyszłości – mówił Glapiński.

Powiedział, że obecna tarcza będzie wprowadzona na kilka miesięcy.

– Byłoby dobrze, gdybyśmy mogli pozwolić sobie na trwałe obniżenie podatków, ale jeszcze nie jesteśmy na tym etapie rozwoju. Potrzebujemy znacznych środków w budżecie – przekonuje Glapiński.

Fundusz Odbudowy

Pytany z kolei o środki z unijnego Funduszu Odbudowy, szef NBP zapewnił, że Polska da sobie radę nawet bez tych funduszy.

– Można stwierdzić, że damy sobie radę. Wzrost będzie nieco wolniej postępował, ale wciąż będzie. Pamiętajmy, że spora część pieniędzy unijnych musi być wydawana na konkretne cele, na przykład na zieloną energię. Nie mamy tutaj swobody – mówił dalej szef NBP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments