Emerytura pod palmami – w tych egzotycznych krajach koszty życia są naprawdę niskie

16580

W przeciwieństwie do Skandynawii, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, emigracja polskich emerytów jest zjawiskiem stosunkowo nowym, o którym raczej nie słyszy się codziennie. Co można uznać za raj dla polskiego emeryta? Kraj, w którym niezbyt imponująca, jeśli chodzi o europejskie standardy, polska emerytura w pełni by wystarczyła na komfortowe życie. W wymarzonym miejscu także dopisuje pogoda, można podziwiać zjawiskowe krajobrazy, jest ono bezpieczne, ma służbę zdrowia na dobrym poziomie i jest gościnny dla przyjezdnych z zagranicy.

Tak więc na jakie kierunki mogą się zdecydować polscy emeryci, aby zamiast irytujących ciągłych kolejek do apteki, stanąć w kolejce do samoloty i przenieść się w zupełnie inną, egzotyczną, lecz bardzo przystępną finansowo część świata? Poniżej zostaną przedstawione najlepsze destynacje do spełnienia tego typu marzenia. Na początek:

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Nikaragua

Nikaragua brzmi jak koniec świata, ale warto ją poważnie rozważyć, jeśli planuje się wyprowadzkę z Polski na emeryturę. Ceny mieszkań są tutaj aż o połowę niższe niż w naszym kraju, tanie jest również życie codziennie, jedzenie i inne produkty. Siła nabywcza polskiego emeryta jest tutaj więc zdecydowanie większa i da się to odczuć.

Nikaragua wyróżnia się pod kątem jakości środowiska naturalnego, dość wysoko również ocenia się tutejszą opiekę zdrowotną. Gigantycznym plusem Nikaragui jest jej położenie – od zachodu cieszy się 320 kilometrami wybrzeża nad Oceanem Spokojnym, od wschodu 480 kilometrami granicy z Morzem Karaibskim. Od strony wizualnej charakteryzuje się niskimi, pomalowanymi na zielono domkami, w których znajdują się patia z zielonymi ogrodami. Nie da się zaprzeczyć, iż Nikaragua ma swój niepowtarzalny urok.

Co więcej, jest tam nie tylko kolorowo, lecz dość kameralnie, nawet w szczycie sezonu. Ludzie są nadzwyczaj mili i kontaktowi, a pogoda to po prostu raj na Ziemi. Dodając do pięknej, postkolonialnej architektury, niskich cen, zjawiskowych plaż i pysznego jedzenia; takie atrakcje, jak wulkany, jedyne na świecie słodkowodne rekiny, plantacje przepysznej kawy i uroczy język hiszpański – Nikaragua wydaje się doskonałym miejscem na spędzenie jesieni życia.

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Ekwador

Stosunkowo niedroga ziemia i niskie ceny wynajmu to podstawowe zalety Ekwadoru jako kierunku do przeprowadzki na emeryturę. To jednak nie wszystko. Ta lokalizacja bije na głowę inne raje emerytalne, ponieważ osoby po 65 roku życia zamieszkujące Ekwador mogą korzystać z licznych zniżek w wysokości 50% na bilety do kin i na wydarzenia sportowe oraz na transport publiczny, który w tym kraju jest na wysokim poziomie. Koszty życia codziennego są w Ekwadorze naprawdę niskie. Obiad w restauracji w dużym mieście można zjeść już za 2,5 USD, a wizyta u lekarza specjalisty kosztuje 10 USD. Para starszych ludzi może przeżyć w Ekwadorze miesiąc na naprawdę wysokim poziomie za niecałe 1500 dolarów.

A jak przedstawiają się walory przyrodnicze? Równikowy klimat pozwoli wygrzać kości, słońce dostarcza witaminę D, a na czas upałów można uciec w chłodniejsze Andy. Na terenie wzniesień Kordyliery Zachodniej znajduje się Park Narodowy Cajas, obejmujący ponad dwieście malowniczych jezior pochodzenia polodowcowego. Miastami polecanymi emerytom są Quito i Guayaquil, głównie ze względu na łatwy dostęp do dobrej jakości opieki zdrowotnej oraz znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców.

Poza licznymi parkami narodowymi, niezaprzeczalną zaletą jest także położenie nad Oceanem Spokojnym, a także możliwość odwiedzania zjawiskowych, słynnych Wysp Galapagos. Wydaje się więc, że Ekwador to miejsce na emeryturę praktycznie pozbawione wad.

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Panama

Panama to kraj, który wyróżnia się wyjątkową opieką socjalną nad emerytami ze strony państwa. Oferuje on wyjątkowy w skali świata program emerytalny Pensionado Visa. Mogą do niego dołączyć wszyscy – również emeryci, którzy nie posiadają obywatelstwa panamskiego – otrzymujący emeryturę wyższą niż tysiąc USD miesięcznie. Program gwarantuje uzyskanie zniżek na usługi zdrowotne (25%), rozrywkę (50%), posiłki w restauracjach (25%), bilety lotnicze (25%) czy opłaty za prąd i telefon (25%). Eksperci przekonują, że para emerytów jest w stanie żyć w Panamie na wysokim poziomie za mniej niż 2 tysiące USD miesięcznie.

Zaletą Panamy jest też bardzo mała liczba dni pochmurnych i deszczowych w roku oraz oczywiście położenie pomiędzy Morzem Karaibskim na północy a Oceanem Spokojnym na południu. Kraj ten uchodzi również za raj dla wędkarzy. Wydaje się więc, że Panama to kolejny raj na Ziemi w naszym zestawieniu, zwłaszcza dla emerytów.

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Meksyk

Meksyk zachwyca kolorową kulturą i wyjątkowym w skali światowej dorobkiem cywilizacyjnym. Kraj ten oferuje takie atrakcje, jak wypoczynek na zjawiskowych złotych plażach oblewanych turkusowym morzem czy podążanie śladami cywilizacji Majów i Azteków. Poza tym wynajem mieszkania jest stosunkowo tani i panuje tutaj upalny, rajski klimat. Kolejne aspekty, dzięki którym Meksyk zyskuje na atrakcyjności, to bliska odległość do Stanów Zjednoczonych oraz powszechna znajomość języka angielskiego.

Należy jeszcze wyróżnić niskie koszty życia – wydatki na zdrową żywność (chodzi tu głównie o warzywa i owoce) można zamknąć w skali tygodnia kwotą 15 USD. Wydaje się więc, iż Meksyk to kolejna bardzo ciekawa i niedroga destynacja, w której można wspaniale spędzić swoją jesień życia.

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Tajlandia

Choć Tajlandia to już mocno wyeksploatowany pod względem turystycznym kierunek, koszty życia są tutaj nadal dużo niższe niż w Polsce. Popularność Tajlandii ma swoje zalety – mieszkańcy są przyzwyczajeni do podróżnych spoza Azji i przyjaźnie do nich nastawieni. Wynajęcie mieszkania w Tajlandii zaczyna się od kilkuset złotych miesięcznie, a koszt obiadu to zaledwie kilka złotych. Para emerytów mająca do dyspozycji około 3 tysiące PLN miesięcznie może liczyć na bardzo wygodne życie, bez konieczności odmawiania sobie przyjemności.

Tajlandia charakteryzuje się rajskimi plażami, fascynującymi świątyniami, bardzo przyjaznym ciepłym klimatem i przepysznym jedzeniem. Wydaje się więc, że to doskonałe miejsce na emeryturę.

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Filipiny

Czym charakteryzują się Filipiny? Poza ciepłym klimatem i wspaniałymi walorami przyrodniczymi, jedną z największych zalet tego kraju są bardzo niskie koszty utrzymania. Życie w tym państwie jest zwyczajnie kilka razy tańsze niż w Polsce, więc siła nabywcza naszej emerytury potrafi być tutaj wyjątkowo imponująca i można pozwolić sobie na prywatną opiekę medyczną, która oczywiście stoi na znacznie wyższym poziomie niż państwowa.

Co więcej, mieszkańcy Filipin cechują się także wyjątkową gościnnością, a flora i fauna w tym kraju jest absolutnie zjawiskowa i niepowtarzalna. Należy także dodać, iż dla wielu emerytów duże znaczenie może mieć także fakt, że jest to kraj w 80% katolicki. Uwzględniając wszystkie powyższe czynniki, nie podlega wątpliwości, że Filipiny to doskonały kierunek na emeryturę i zdecydowanie warto go rozważyć.

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Kolumbia

Kolumbia w ostatnich latach pnie się w górę rankingów określających rozwój gospodarczy i poziom życia. Przede wszystkim wysoko oceniana jest jakość środowiska naturalnego. Co więcej, koszty życia są w tym południowoamerykańskim kraju średnio o 20-30% niższe niż w Polsce. Warto również pamiętać, iż Kolumbia leży nad Morzem Karaibskim. To oznacza łagodny, ciepły klimat, dostęp do cudownych plaż i czystej, lazurowej wody.

Poza odpoczynkiem nad wodą można tu odkrywać wspaniałe parki narodowe jak Cañon Del Río Claro czy Tayrona. Wydaje się więc, że Kolumbia to kolejne miejsce warte rozważenia na emeryturę, choć z całą pewnością nie jest to tak popularny kierunek, jak powyższe.

Gdzie tanio żyć na emeryturze? – Czarnogóra

Na koniec mniej egzotyczny kierunek, jedyny znajdujący się na naszym kontynencie. Czarnogóra to jedno z nielicznych europejskich państw, w których jest wyraźnie cieplej niż w Polsce, a zarazem koszty życia i utrzymania są znacznie niższe – począwszy od wynajęcia domu czy mieszkania, skończywszy na takich aspektach, jak służba zdrowia czy koszt zakupu leków.

Co ważne, osoby pragnące osiedlić się w tym malowniczym kraju nie będą miały problemu z otrzymaniem statusu rezydenta – w Czarnogórze jest to niezwykle proste, a procedura znacznie mniej skomplikowana niż w krajach Unii Europejskiej. Wybrzeże Morza Adriatyckiego to niezwykle przyjemne miejsce na odpoczynek na emeryturze – gwarantuje ono łagodny, ciepły i stabilny klimat. Z kolei bałkańska gościnność i doskonała kuchnia to kolejne mocne argumenty za rozważeniem tego kierunku, zwłaszcza jeśli nie chcemy opuszczać Europy i szukamy miejsca z kulturą, która jest w większym stopniu zbliżona do naszej. Czarnogóra wydaje się więc być najlepszą destynacją na tanie spędzenie jesieni życia w Europie.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mark
Mark
1 rok temu

Meksyk jak najbardziej – za dolara skrócą cię o głowę!

cfbc
cfbc
4 miesięcy temu

Tajlandia już nie jest tania