Gdzie spędzamy Święta i ile wydajemy na nie pieniędzy

205

Święta to okres, który większość z nas kochała w dzieciństwie. Wiadomo, są z nimi związane prezenty, pyszne jedzenie, wujek z drugiego krańca Polski, którego widzimy tylko raz w roku, i wreszcie masa słodyczy. No i „Kevin sam w domu”. Nasze nastawienie zmienia się jednak z biegiem lat. Nadal lubimy Boże Narodzenie, tyle że pojawia się jeden niemiły element: wydatki.

No tak, przysłowie „zastaw a postaw się”, wywodzące się jeszcze z XVIII w., jest chyba w wielu polskich domach wciąż aktualne. Zapewne słyszeliście o osobach, które potrafią wziąć w tym okresie nawet pożyczkę. Ile więc wydajemy na święta?

Kilkaset złotych

Na forum wizaz.pl jedna z użytkowniczek zapytała, ile inni userzy wydają na święta. Padały kwoty ok. 1000 zł – głównie na prezenty. Do tego dochodziły pieniądze wydane na przejazd od rodziny, jeśli ta mieszkała w innym mieście.

Według raportu Deloitte z 2017 r. statystyczne polskie gospodarstwo domowe wydaje średnio 882 zł na same przygotowanie świąt. Na prezenty z kolei przeznaczamy 451 zł. Tradycyjnie najpopularniejszymi prezentami są:

  • kosmetyki
  • książki
  • alkohol
  • ubrania
  • płyty CD
  • gry komputerowe
  • zabawki.

Nierzadko wydajemy na to nie tyle swoje oszczędności, co korzystamy – jak jedna z pań, która wzięła udział w naszej sondzie, z kart kredytowych.

Jeśli wierzyć naszym rozmówcom, Święta spędzamy najczęściej we własnym domu.

Przygotowując się do Wigilii pamiętajmy też, że zakupy w tym okresie mogą być szczególnie bolesne przez inflację, która w tym roku dość dotkliwie uderzyła w portfele Polaków.

Mimo wszystko z okazji Świąt życzymy wam dużo zdrowia, szczęścia, udanych inwestycji na giełdzie i prezentów, z których będziecie cieszyć się przez cały rok!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments