Gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają na tegoroczne wakacje?

Udostępnij

Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 60% Polaków wybiera się tego lata na urlop. Co ciekawe, aż 71% osób z tej grupy deklaruje, że wakacje zorganizuje samodzielnie.

Ponadto, większość z nich tegoroczne wczasy spędzi nad polskim morzem. Które kurorty cieszą się największym zainteresowaniem?

Co trzeci Polak spędzi wakacje nad Bałtykiem

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS za 2022, najlepiej rozwiniętą bazą noclegową mogą pochwalić się województwa: małopolskie, zachodniopomorskie i pomorskie. W tych też regionach swoje urlopy spędza najwięcej naszych rodaków.

Latem w tym plebiscycie popularności prym wiodą województwa nadmorskie, ponieważ wakacje nad Bałtykiem niezmiennie wygrywają w rankingu naszych wymarzonych wczasów w Polsce. W tym roku wybiera się tam co trzeci Polak.

Gdańsk liderem

Deklaracje, które składano w badaniach, znajdują swoje odzwierciedlenie w realnych zachowaniach, co potwierdzają dane OLX. Od początku maja do końca czerwca na ogłoszenia w kategorii noclegi OLX zlokalizowane w samym tylko Gdańsku wysłano ponad 400 tysięcy odpowiedzi.

W tym samym województwie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również: Władysławowo, Sopot oraz Łeba. Na oferty noclegów z każdego z tych miast wysłano ponad 250 tysięcy odpowiedzi.

Kołobrzeg królem województwa zachodniopomorskiego

Miejscowością, którą najchętniej wybieramy w województwie zachodniopomorskim, jest Kołobrzeg. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy na oferty noclegów zlokalizowanych w tym mieście wysłano prawie 300 tysięcy odpowiedzi.

Małe miejscowości zyskują na popularności

Co ciekawe, z danych OLX wynika również, że choć niezmiennie chcemy wypoczywać w dużych nadmorskich miastach, to obok nich coraz większą popularnością cieszą się urokliwe, kameralne, miejscowości.

W nich też zdecydowanie łatwiej o noclegi, w których jednocześnie przebywać może więcej osób. A to istotny argument, ponieważ, jak podaje serwis, w kategorii noclegi OLX najpopularniejsze ogłoszenia to te na więcej osób (4+), czyli domki nad morzem, z aneksem kuchennym i atrakcjami dla dzieci. Plaża

Rekordowe wzrosty odnotowują zapytania o domki nad morzem czy domki letniskowe. Zdarza się, że na noclegi tego typu, znajdujące się w popularnych miejscowościach, wysyłanych jest po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy odpowiedzi.

Polacy na wakacjach szukają oszczędności

Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX, tłumaczy, że obecna sytuacja ekonomiczna zmusza wielu Polaków do poszukiwania oszczędności. Ale równocześnie nie chcemy rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. W poszukiwaniu złotego środka zwróciliśmy się więc w kierunku pragmatycznych rozwiązań.

W efekcie poszukujemy noclegów, w których równocześnie może przebywać więcej osób. Częściej decydujemy także się na samodzielne przygotowywanie posiłków, co przekłada się na wzrost zainteresowania ofertami z dostępem do kuchni lub aneksu kuchennego.

Chętniej wybieramy również miejsca, które dysponują udogodnieniami dla dzieci, takimi jak choćby plac zabaw.

Czym kierujemy się przy wyborze noclegu?

Analityk biznesowy OLX wyjaśnia, że porównanie naszych zeszłorocznych wakacyjnych preferencji z tegorocznymi wyborami najlepiej ilustruje zmianę naszych priorytetów.

W zeszłym roku użytkownicy OLX najczęściej wybierali noclegi, w których mile widziane były zwierzęta. Poszukiwaliśmy też miejsc, które oferują parkingi. Udogodnienia dla dzieci były dopiero trzecim kryterium wyboru noclegu. tanie wakacje dla dziecka

Dzisiaj to właśnie udogodnienia dla dzieci oraz dostęp do kuchni bardzo często decydują o wyborze miejsca wypoczynku na wakacje w Polsce, co świadczy o tym, że nie chcemy odmawiać dzieciom wczasów, ale jednocześnie poszukujemy takich noclegów, które pozwolą nam zmniejszyć koszty pobytu.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również