Ile Polacy planują wydać na tegoroczne wakacje?

Udostępnij

Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego na wakacje trwające co najmniej dwa dni zamierza wyjechać od 55% do 65% Polaków. Wciąż przeważają wyjazdy krajowe. Ile zamierzamy wydać na tegoroczne wczasy?

Ponad połowa Polaków wybiera się na wakacje

Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego od 55% do 65% Polaków planuje w tym roku przynajmniej dwudniowy wyjazd wakacyjny.

Brak planów wyjazdowych deklaruje z kolei od 14% do 28% naszych rodaków. Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny, deklaracje Polaków dotyczące tegorocznych wyjazdów wakacyjnych wracają do poziomu utrwalonego przed pandemią COVID-19.

Ponadto, dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że liczba turystów krajowych korzystających z noclegów w Polsce wzrosła podczas pierwszych czterech miesięcy 2023 o 12% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wyjazdy krajowe najczęściej planowane są najczęściej na lipiec i sierpień, a zagraniczne – na wrzesień. Co istotne, od 54% do 64% Polaków wybiera urlopy krajowe – najczęściej nad Morze Bałtyckie, do jednego z kurortów znajdujących się w województwie pomorskim.

Najpopularniejsze destynacje zagraniczne stanowią z kolei Chorwacja, Grecja, Hiszpania i Włochy. Co ciekawe, 58% naszych rodaków wskazało, że zorganizuje podróż samodzielnie, a 42% skorzysta z usług biur podróży.

75% badanych zadeklarowało również, że planuje zakup ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem za granicę.

Ile zamierzamy wydać na tegoroczne wczasy?

Głównym czynnikiem decydującym o wyjazdach wakacyjnych są oczywiście pieniądze. Okazuje się, że na tegoroczne wczasy Polacy przeznaczą więcej pieniędzy niż w 2022 roku. Według badań firmy Provident Polacy wydadzą na wyjazd średnio 3200 złotych, co oznacza, że te wakacje będą średnio o 474 PLN droższe niż ubiegłoroczne.

Z kolei, według badań firmy Mondial Assistance planowana kwota na osobę różni się w zależności od tego, czy respondenci planują wakacje w kraju (2256 złotych na osobę), czy za granicą (3971 PLN). najdroższe kierunki wakacyjne

Natomiast w badaniach Polskiej Organizacji Turystycznej najwięcej osób zadeklarowało wydatki do 1500 złotych na osobę (42%), prawie co trzeci planuje wydać od 1501 do 3000 złotych, a jedynie 15% naszych rodaków powyżej 3000 PLN.

Środki na wakacje pochodzą głównie z naszych oszczędności. Zdecydowana większość Polaków nie planuje wzięcia na ten cel kredytu.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również