Fundusze zalążkowe czyli o seed capital

446

Założenie firmy bardzo często wiąże się z koniecznością pozyskania kapitału. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na finansowanie działalności z wewnętrznych źródeł, choć takie rozwiązanie ma swoje zdecydowane plusy. W zależności od potrzeb, etapu rozwoju oraz możliwości, firmy mogą uzyskać różnej wysokości kapitał na rozmaite cele. Z tego powodu na znaczeniu zyskują rozmaite nowoczesne formy wspierania młodych przedsiębiorców, takie jak fundusze private equity, a wśród zwłaszcza Aniołowie Biznesu czy fundusze zalążkowe. W tym artykule skoncentrujemy się na tych ostatnich. Czym są fundusze typu seed capital? Jak działają? Jakie kryteria musi spełniać przedsiębiorstwo w początkowej fazie rozwoju, aby się ubiegać o takie finansowanie? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Seed capital – co to jest?

Fundusze zalążkowe to, jak sama nazwa wskazuje, wsparcie dla firm w najbardziej początkowej fazie rozwoju. Zalążek to właściwie dobry pomysł, idea, która przy odpowiednim wsparciu może okazać się niezwykle dochodowym i przyszłościowym biznesem. Inwestycja w działalność na wczesnym etapie rozwoju wiąże się z wysokim ryzykiem, dlatego zazwyczaj stopa zwrotu dla inwestora jest wysoka, a podpisywana umowa przewiduje od 30 do 50% udziałów w firmie dla inwestora, które ten w późniejszej fazie działalności firmy może odsprzedać. Co do zasady fundusze te poza kapitałem inwestują wiedzę i mentoring (smart money). Pomagają tworzyć biznesplany, ustalać strategię i model biznesowy, a także plan marketingowy, sprzedażowy czy PR.

Takie fundusze najczęściej prowadzone są przez inwestorów, którzy sami mają już doświadczenie w biznesie i posiadają imponującą bazę kontaktów oraz wiedzę na temat tego, jak zaistnieć na rynku i tworzyć efektywny biznes. Interesują się zwłaszcza pomysłami technologicznymi, dlatego takie startupy mają większe szanse na kapitał z tego źródła niż choćby tradycyjne firmy produkcyjne. Fundusze zalążkowe oferują przede wszystkim kapitał długoterminowy, wnoszony na okres od 3 do 7 lat, mający charakter udziałowy.

W odróżnieniu od banku, fundusze zalążkowe nie wymagają od przedsiębiorcy dodatkowego zabezpieczenia. Spółka, która dopiero wchodzi na rynek, nie musi posiadać wartościowych nieruchomości czy ruchomości, by skorzystać z tej formy wsparcia finansowego. Ponadto, może ona otrzymać środki w wysokości, jakiej nigdy nie otrzymałaby z innych źródeł.

Z pomocy funduszy zalążkowych bardzo chętnie korzystają firmy technologiczne, zwłaszcza z sektora IT, które od wielu lat forsują pionierskie rozwiązania. IT nie jest jednak jedyną branżą intensywnie poszukującą wsparcia finansowego – często wsparcia seed capital fund poszukują firmy z branży govtech, gamingowej czy zajmujące się technologiami kosmicznymi.

Fundusze zalążkowe w Polsce

Skoro już wiemy co to są fundusze zalążkowe, przejdźmy do ich sytuacji w naszym kraju. Seed capital Polsce nie ma zbyt długiej historii – pierwsze powstały dopiero w 2006 roku. Od innych źródeł finansowania innowacyjnych mikro- i małych przedsiębiorstw wyróżnia je to, że środki chętnie udostępniają one firmom już we wstępnej fazie rozwoju (w efekcie są zaliczane do instrumentów finansowych wysokiego ryzyka).

Przykładowo firma, która dopiero wchodzi na rynek, ma ograniczony dostęp do produktów finansowych – nie może skorzystać z kredytu bankowego, często poza jej zasięgiem jest również leasing czy faktoring. Także wiele programów pomocowych jest opracowywanych z myślą o firmach w późniejszej fazie rozwoju.

Inwestowanie w innowacyjne firmy, które są w początkowej fazie działalności, to nie jedyny wyróżnik funduszy zalążkowych. Równie istotna jest struktura kapitałowa – największa część funduszy pochodzi ze środków publicznych. W Polsce jest to Krajowy Fundusz Kapitałowy, którego w 100% akcjonariuszem jest Polski Fundusz Rozwoju SA. Obecnie seed capital w Polsce oferują także parki naukowo-technologiczne. Znaczenie funduszy zalążkowych w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat nieprzerwanie dynamicznie wzrasta.

Jakie kryteria musi spełnić przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie z funduszu zalążkowego?

W procesie ubiegania się o dofinansowanie, czyli skorzystania z możliwości uzyskania pieniędzy z funduszu zalążkowego, początkujący startup musi spełnić kilka obowiązkowych wymogów. Podstawowym jest dobry, ambitny i innowacyjny pomysł na biznes. Przykładów już sfinansowanych pomysłów nie brakuje. Najczęściej dotyczą branży IT, nowoczesnych technologii oraz innowacyjności.

Kolejnym wymogiem jest wielkość i faza rozwoju prowadzonego przedsiębiorstwa. Kapitał wysokiego ryzyka, taki jak fundusz zalążkowy, skierowany jest do mikro- i małych przedsiębiorstw prowadzonych w różnych formach działalności. Fundusze zalążkowe przeznaczone są dla firm we wczesnych fazach rozwojowych innowacyjnych przedsiębiorstw, czyli fazie rozruchu (zasiewowej), na początku rozwoju działalności.

Jeśli zgłaszamy się do funduszu z pomysłem, a nie mamy jeszcze założonej działalności gospodarczej, pomoże on nam również w tych czynnościach. Będąc we wczesnej fazie tworzenia swojej nowej firmy, warto mieć na uwadze możliwość skorzystania właśnie z takiej formy pomocy na start. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że w zamian za otrzymaną pomoc fundusz obejmie w naszej firmie część udziałów. Zazwyczaj jest to od 30 do 50% udziałów.

Fundusz zalążkowy pomoże nam przygotować dobry biznesplan i strategię działania, które są kolejny kryterium uzyskania wsparcia. Ten bardzo ważny element pozwala funduszowi właściwie ulokować pieniądze, tak aby nie zostały one zmarnowane. Kwota, jaką można uzyskać z funduszu zalążkowego, wynosi od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilku milionów PLN na okres od 3 do 7 lat. Łączna kwota budżetu, jaką dysponują fundusze w Polsce, przekracza 500 milionów złotych.

Fundusze zalążkowe – proces finansowania

Jednym z podstawowych wymogów korzystania ze środków z funduszu zalążkowego jest pomysł na biznes. To również pierwszy krok w procesie ubiegania się o finansowanie przez fundusz kapitału zalążkowego. Zanim jednak przystąpimy do wysłania naszego pomysłu, warto sprawdzić, jakie branże są obsługiwane przez konkretny fundusz seedowy. Jeśli po wstępnej weryfikacji okaże się, że nasz pomysł jest związany z branżą, która jest przez niego finansowana, możemy przesłać go do niego.

Na etapie kwalifikacyjnym następuje wstępna akceptacja pomysłu oraz spotkanie z przedstawicielami funduszu. W jego trakcie musimy zaprezentować nie tylko nasz pomysł poprzez biznesplan, lecz także zainteresować nami fundusz. Powinniśmy przedstawić się jako osoba kompetentna, odpowiedzialna, godna zaufania oraz zdeterminowana do prowadzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Fundusz po spotkaniu podejmuje decyzję, czy przedstawiony przez nas pomysł ma potencjał i czy zasadnym będzie inwestowanie w niego środków. Jeżeli decyzja jest pozytywna, fundusz dokonuje szczegółowej analizy przedsięwzięcia inwestycyjnego pod kątem formalno-prawnym, finansowym oraz kadrowym. Pozytywny wynik przeprowadzonej analizy rozpoczyna proces inwestycyjny, w którym zostaje określona ilość udziałów do przejęcia przez fundusz oraz kwota kapitału, jaką fundusz zainwestuje w nowatorski pomysł na biznes.

Seed capital – zalety

Po pierwsze, fundusze zalążkowe, dzięki wykorzystaniu wewnętrznych, formalnych procedur, są w stanie zoptymalizować poziom ryzyka na każdym etapie procesu, nawet w najwcześniejszej fazie rozwoju. To właśnie daje im istotną przewagę nad innymi funduszami typu private equity.

Jeśli chodzi o pozostałe zalety, to przypominają one te dobrze znane z funduszy Venture Capital czy Aniołów Biznesu. Mowa tu więc o perspektywie długofalowego wsparcia w rozwoju firmy, ponieważ fundusze te, w przeciwieństwie do banków, koncentrują się na przyszłości firmy.

Kolejna zaleta to brak jakichkolwiek regularnych wypłat gotówkowych z przedsiębiorstwa na rzecz funduszu, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów bankowych.

Nie można także zapominać, że takie wsparcie często oznacza prestiż, wzrost wiarygodności czy poprawę wizerunku startupu oraz bezcenne zaplecze, jeśli chodzi o smart money, czyli wiedzę i doświadczenie biznesowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments