Ciekawe trasy rowerowe w Polsce

671

Polskę można odkrywać na wiele sposobów. Jednym z najpiękniejszych jest eksploracja naszego pięknego kraju poprzez trasy rowerowe. Nowe szlaki, które powstawały w ostatnich latach, nareszcie zbliżyły standard uprawiania turystyki rowerowej w Polsce do takiego, jakim od lat mogą cieszyć się mieszkańcy Europy Zachodniej. Dzięki coraz bardziej sprzyjającej infrastrukturze, wielu z nas zaczęło stawiać na atrakcyjny, aktywny wypoczynek i zwiedzanie kraju właśnie z perspektywy tego jednośladu.

Na jakie trasy należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy wyczynowymi kolarzami i pragniemy pojeździć rekreacyjnie, wśród wyjątkowych okoliczności przyrodniczych? Sześć z nich zostanie przedstawionych poniżej:

Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – Białowieski Park Narodowy

Zacznijmy od bardzo łatwej trasy. Otóż, bardzo ciekawy szlak rowerowy znajduje się w Białowieskim Parku Narodowym, który zaskakuje licznymi okazami fauny i flory. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody – Puszczę zamieszkuje aż 12 tysięcy gatunków niezwykłych roślin i zwierząt. Jej eksplorowanie rowerem pozwala zobaczyć o wiele więcej tajemniczych jej zakątków niż tylko te dostępne marszem.

Rowerową wyprawę warto rozpocząć w Narewce, gdzie jeszcze przed podróżą możemy zwiedzić cerkiew św. Mikołaja. Kolejny przystanek to Kosy Most, gdzie z platformy widokowej można podziwiać żubry. Finałem podróży jest Stare Masiewo – wieś otoczona pierwotną białowieską przyrodą.

Trasa liczy 22 kilometry, więc nie powinna przysporzyć problemów absolutnie nikomu. Zainteresowani dłuższą przejażdżką mogą się jeszcze udać na białoruską część Puszczy Białowieskiej – wydłuży to trasę o kilkanaście kilometrów.

Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – Szlak Stu Jezior

Wielkopolski szlak rowerowy o długości 100 kilometrów to połączenie jezior i zabytków turystycznych. Podróż warto rozpocząć z samym sercu województwa, czyli Poznaniu – najlepiej obok jeziora Malta. To jednak dopiero początek wodnych atrakcji.

Na trasie turyści mogą podziwiać zbiorniki wodne: jezioro Strzeszyńskie, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie oraz 52 inne jeziora znajdujące się na tym odcinku. Droga wiedzie przez lekko pagórkowaty teren głównie szosami o małym natężeniu ruchu, jest też kilka piaszczystych odcinków. Miłośnicy zwiedzania znajdą w Szamotułach unikatowe zabytki – Zamek Górków oraz pierwszą w Wielkopolsce drukarnię. Warto zatrzymać się w Sierakowie, gdzie znajduje się Sierakowski Park Krajobrazowy, a zaraz obok najstarsza stadnina koni gorącokrwistych w Polsce.

Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – Mazowiecki Szlak Rowerowy

W południowo-wschodniej części stolicy zaczyna się trasa idealna na weekendowe wycieczki rowerowe. Podróż mazowieckim szlakiem rozpoczyna się i kończy w Wawrze. Trasa nie jest zbyt trudna i liczy sobie 83 kilometry.

Gdzie warto się zatrzymać podczas jej pokonywania? Między innymi w Otwocku, gdzie poznamy tajemniczą historię “czarnej dziury”; oraz Karczewie z kapliczką ufundowaną przez rowerzystów czy Czersku, w którym organizowane są turnieje rycerskie. W czasie powrotu do Warszawy warto urozmaicić swoją rowerową podróż zwiedzaniem parku zdrojowego w Konstancinie-Jeziornej oraz ogrodu botanicznego w Powsinie.

Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd prowadzi od Krakowa do Częstochowy i liczy łącznie 190 kilometrów. Trasa wzięła swoją nazwę od wzniesionych na szczytach wzgórz zamków, zwanych Orlimi Gniazdami. Twierdze powstały jeszcze za czasów króla Kazimierza Wielkiego jako system zabezpieczenia granic oraz ważnych szlaków handlowych.

W czasie wyprawy rowerowej Szlakiem Orlich Gniazd można podziwiać imponujące ruiny zamków w Mirowie, Bobolicach, Smoleniu czy Pieskowej Skale. Starodawne twierdze nie są jednak jedyną atrakcją słynnego szlaku. Trasa pomiędzy Krakowem a Częstochową słynie z pięknej przyrody. Tereny są bardzo różnorodne, możemy więc napotkać skały, jaskinie oraz porośnięte lasami pagórki.

Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – EuroVelo 10

Szlak rowerowy EuroVelo 10 to polski odcinek międzynarodowej trasy sieci EuroVelo wiodącej dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Cała trasa ma ponad 8,5 tysiąca kilometrów, a polski odcinek ciągnie się na długości 588 kilometrów i przebiega przez 3 województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Warto wybrać trasę biegnącą od Świnoujścia do Helu. W czasie rowerowej wyprawy można zobaczyć m.in. Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, latarnie morskie oraz fortyfikacje Półwyspu Helskiego.

Warto dodać, że na tej popularnej trasie, zostały w ostatnich miesiącach przeprowadzone znaczące inwestycje. Na drodze rowerowej między Helem a Juratą po Mierzei Helskiej położono nową nawierzchnię, a na Mierzei Wiślanej pomiędzy Mikoszewem a Krynicą Morską powstała prawdopodobnie najdłuższa, niemal nieprzerwana szutrowa trasa rowerowa w Polsce.

Ciekawe trasy rowerowe w Polsce – Green Velo

Na koniec Green Velo, czyli Wschodni Szlak Rowerowy. To zdecydowanie najdłuższa i najpopularniejsza trasa rowerowa w Polsce. Długość tego szlaku przekracza 2 tysiące kilometrów. Co więcej, wiedzie on przez 5 województw – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Jednocześnie, prowadzi on przez 5 parków narodowych oraz 16 parków krajobrazowych.

Green Velo wiedzie głównie przez asfaltowe drogi o niższym natężeniu ruchu. Cały szlak jest spójnie oznakowany. Ponadto, turyści jadący tą trasą mają do dyspozycji 545 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, czyli obiektów noclegowych, gastronomicznych oraz usługowych, w których można odpocząć, zjeść, a następnego dnia wyruszyć w dalszą podróż zielonym szlakiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments