Firmy nadal chętnie inwestują w Polsce. Wyniki są nadal dobre i to mimo tego, że 2020 rok przyniósł spadek dynamiki wzrostu. – Z punktu widzenia atrakcyjności polskich miast Warszawa przeżywa swój renesans ­­- twierdzi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Firmy chętnie inwestują w Polsce

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce rozwija się niezależnie od pandemii – powiedział agencji informacyjnej Newseria Biznes Wiktor Doktór. – Oczywiście proces wchodzenia nowych inwestorów do Polski zajmuje znacznie więcej czasu niż miało to miejsce jeszcze chociażby dwa lata temu, ale sygnały są bardzo dobre. Wiemy, że jest kilkadziesiąt nowych projektów, w których rozważane jest ulokowanie się na terenie Polski. Nowe inwestycje to jedno, a reinwestycje już istniejących projektów to drugie. W tym obszarze też widać dużo zielonego światła – dodał.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu to usługi BPO (business process outsourcing – zlecenie wykonania usługi na zewnątrz), ITO (information technology outsourcing – zlecanie firmom zewnętrznym procesów informacyjnych) oraz SSC (shared services center – centrum usług wspólnych). Z danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wynika z kolei, że w 2020 roku obsłużyła ona blisko 200 projektów inwestycyjnych. Największa liczba dotyczyła właśnie branży nowoczesnych usług dla biznesu (44). Wyprzedziła takie sektory jak elektromobilność (18) i motoryzacja oraz R&D (po 15).

Pandemia wzmacnia rynek w Polsce?

Jak dodają eksperci branżowi, utrzymaniu dość wysokiego zainteresowania inwestycjami w Polsce sprzyjają różne innowacyjne rozwiązania. Skuteczne okazały się np. wirtualne wizyty lokalizacyjne. Dzięki tym, przykładowo, kilka firm z sektora BSS zdecydowało się na inwestycję w naszym kraju bez osobistej wizyty. Powodzeniem przy tym, co warto dodać, cieszą się zarówno stolica, ale i miasta regionalne.

Z perspektywy atrakcyjności polskich miast Warszawa przeżywa swój renesans. To stolica w ostatnim czasie zyskała mocno na popularności, co oczywiście nie odbiera też zainteresowania miastom regionalnym – dodał Wiktor Doktór. – Jeżeli miałbym wymienić kilka miast regionalnych, to wskazałbym m.in. Łódź, Trójmiasto i Poznań, które nadal cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nowych inwestorów – powiedział.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments