Eliminacje do MŚ 2022 w piłce nożnej – co statystyka mówi o szansach Polaków?

1201

24 marca ruszyły Eliminacje strefy UEFA do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022. Reprezentacja Polski trafiła w nich do grupy I, wraz z Anglią, Węgrami, Albanią, Andorą i San Marino. Nie da się ukryć, że faworyt do zwycięstwa w tej grupie jest jeden – to drużyna z Wysp Brytyjskich, której selekcjonerem jest Gareth Southgate. Z kolei drugie – premiowane awansem do strefy barażowej – miejsce co prawda leży w zasięgu kilku drużyn, lecz u nas w kraju uważa się, że dla biało-czerwonych zajęcie tej lokaty jest absolutnym planem minimum.

To jednak nie oznacza, że nasz zespół czeka spacerek. Wprost przeciwnie – po męczarniach jakie mieliśmy nieprzyjemność oglądać w Lidze Narodów jesienią pewne obawy są z całą pewnością uzasadnione. Aczkolwiek, od tamtego okresu nadeszła jedna kluczowa zmiana – selekcjonerem reprezentacji Polski został Paulo Sousa, a czwartkowy mecz z Węgrami był jego debiutem na tym stanowisku w naszym kraju. Większość kibiców jest bardzo entuzjastycznie nastawiona do tej zmiany, której efekty będziemy obserwować podczas najbliższych spotkań.

Jakie są zasady wyjścia z grupy w Eliminacjach strefy UEFA do Mistrzostw Świata 2022? Jak nasz kraj sobie radził w tej fazie poprzednio? Jaki jest terminarz, czyli kiedy odbędą się mecze Polaków w Eliminacjach do Mistrzostw Świata? I najważniejsze – jakie są szanse Polaków na eliminacjach MŚ według statystyki? Dowiemy się poniżej:

Eliminacje do Mistrzostw Świata 2022 – zasady, czyli ile drużyn z Europy awansuje?

55 drużyn narodowych, podzielonych na 10 grup, bierze udział w Eliminacjach strefy UEFA do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze. Zwycięzca każdej grupy wywalczy bezpośredni awans do gry na mundialu. O pozostałe trzy miejsca w barażach walczyć będzie 12 drużyn. Będą to ekipy z drugich miejsc z każdej z eliminacyjnych grup oraz dwóch najlepszych zwycięzców grup Ligi Narodów UEFA, którzy nie znaleźli się w najlepszej dwójce w grupach.

Polska nie zwyciężyła w swojej grupie Ligi Narodów UEFA (zajęła w niej trzecie miejsce na 4 drużyny), nie może więc liczyć na miejsce w barażach tą drogą – pozostają wyłącznie Eliminacje.

Mecze Polaków w Eliminacjach do Mistrzostw Świata 2022 – terminarz

Reprezentację Polski w piłce nożnej czeka bardzo pracowity rok. Dziś ruszają opisywane Eliminacje strefy UEFA do Mistrzostw Świata 2022 – Polacy swój pierwszy mecz zagrają w czwartek, 25 marca. Latem biało-czerwonych czekają jeszcze finały mistrzostw Europy, które zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Nasza kadra będzie walczyć o wyjście z grupy z Hiszpanią, Szwecją i Słowacją. Natomiast jesienią nasza drużyna powróci do Ostateczne rozstrzygnięcia poznamy 15 listopada, kiedy biało-czerwoni zagrają ostatni mecz Eliminacji.

Terminarz meczów reprezentacji Polski w Eliminacjach do Mistrzostw Świata 2022 znajduje się poniżej:

  • 25 marca: Węgry – Polska
  • 28 marca: Polska – Andora
  • 31 marca: Anglia – Polska
  • 2 września: Polska – Albania
  • 5 września: San Marino – Polska
  • 8 września: Polska – Anglia
  • 9 października: Polska – San Marino
  • 12 października: Albania – Polska
  • 12 listopada: Andora – Polska
  • 15 listopada: Polska – Węgry

Eliminacje do Mistrzostw Świata w piłce nożnej – jak Polacy radzili sobie poprzednio?

Do tej pory biało-czerwoni wystąpili w 8 z 21 rozgrywanych turniejów Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Miało to miejsce w latach 1938; 1974; 1978; 1982; 1986; 2002; 2006; 2018. Przyjrzyjmy się teraz eliminacjom, które miały miejsce już w XXI wieku.

W Eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2002 roku reprezentacja Polski spisała się fantastycznie i awansowała z 1. miejsca w grupie. Cztery lata później Polacy także zdołali awansować, lecz tym razem z drugiego miejsca – naszą grupę wygrała wtedy właśnie Anglia.

Natomiast Eliminacji do Mistrzostw Świata w 2010 roku polscy kibice nie lubią wspominać. Nasza reprezentacja zajęła w nich dopiero 5. miejsce, więc nie było mowy o awansie. Eliminacje, które odbyły się cztery lata później także nie należały do udanych. Polska zajęła w nich 4. miejsce, więc znów wiele brakowało do zakwalifikowania się na turniej finałowy. Warto dodać, że wtedy naszą grupę po raz kolejny wygrała Anglia.

Eliminacje do Mistrzostw Świata w 2018 roku okazały się z kolei dla naszej reprezentacji całkowitym sukcesem. Polska zajęła w nich 1. miejsce w swojej grupie i bez problemu awansowała na mundial w Brazylii. Jak jednak doskonale pamiętamy, turniej finałowy okazał się całkowitą porażką.

Czas przejść do najważniejszej kwestii, czyli zaprezentować szanse Polaków na eliminacja MŚ 2022 według statystyki:

Eliminacje do Mistrzostw Świata – szanse Polaków, czyli co statystyka mówi o naszych rywalach?

Zacznijmy od naszego pierwszego rywala – Węgrów. Z reprezentacją tego kraju w XXI wieku zagraliśmy tylko czterokrotnie. Pierwsze dwa mecze odbyły się w 2003 roku w ramach Eliminacji do Mistrzostw Europy 2004. U siebie reprezentacja Polska zremisowała 0:0, z kolei na wyjeździe wygrała 2:1. Kolejne dwa mecze już nie rozgrywały się o żadną stawkę – były to mecze towarzyskie, rozgrywane przez naszą kadrę u siebie. Pierwszy z nich odbył się 17 października 2007 roku i zakończył porażką biało-czerwonych 0:1. Drugi odbył się 15 listopada 2011, tym razem nasza kadra zdołała wygrać 2:1. Statystyka jest więc po naszej stronie: 2 zwycięstwa; 1 remis; 1 porażka. Dobrze to wygląda zwłaszcza w kontekście meczu wyjazdowego, ponieważ jedyna taka rywalizacja w okresie ostatnich 18 lat zakończyła się wygraną naszej drużyny.

Zabawnie wygląda statystyka meczów z Andorą. Reprezentacja Polski zagrała w całej swojej historii tylko raz przeciwko tej drużynie. Miało to miejsce w 2 czerwca 2012 roku. Mecz zakończył się wynikiem 4:0 dla biało-czerwonych, a jedną z bramek strzelił Robert Lewandowski.

W czarnych barwach maluje się z kolei rywalizacja naszej reprezentacji z głównym faworytem grupy – Anglią. Z drużyną, która na ostatnich Mistrzostwach Świata zajęła 4. miejsce, biało-czerwoni mierzyli się w XXI wieku cztery razy. Co ciekawe, za każdym razem była to rywalizacja właśnie na szczeblu Eliminacji do Mistrzostw Świata. Pierwsze dwa mecze odbyły się w ramach turnieju eliminacyjnego do mundialu w 2006 roku. Oba mecze – pierwszy u siebie, drugi na wyjeździe – zostały przez biało-czerwonych przegrane wynikiem 1:2. Po raz kolejny z reprezentacją Anglii nasza kadra rywalizowała w ramach Eliminacji do Mistrzostw Świata w 2014 roku. Wtedy pierwszy mecz, rozgrywany u siebie, udało się biało-czerwonym zremisować 1:1. Bramkę strzelił podstawowy wciąż podstawowy obrońca naszego zespołu – Kamil Glik. Niestety rewanż rozgrywany na wyjeździe nie przyniósł już takich powodów do zadowolenia. Reprezentacja Polski przegrała go 0:2.

Jak więc widzimy, bilans meczów biało-czerwonych z Anglią rozgrywanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat nie daje powodów do optymizmu – na naszym koncie mamy 3 porażki i 1 remis. Ponadto, za każdym razem angielska drużyna potrafiła nam strzelić bramkę. Tak więc starcie na londyńskim Wembley, które odbędzie się już 31 marca może okazać się ekstremalnie trudnym zadaniem dla Roberta Lewandowskiego i spółki. Nie traćmy jednak nadziei – każda seria kiedyś się kończy.

Czas na statystykę potyczek z Albanią. W XXI wieku biało-czerwoni grali z tą reprezentacją dwukrotnie, jednak ani o stawkę. Były to mecze towarzyskie, które Polacy rozgrywali u siebie. Pierwszy z nich odbył się 29 maja 2005 roku, a drugi niemal dokładnie 3 lata później – 27 maja 2008. Oba spotkania zostały wygrane przez naszą drużynę i zakończyły się wynikiem 1:0. To dobry prognostyk przed tegorocznymi meczami.

Czas na ostatniego grupowego rywala – San Marino. Z reprezentacją tego niewielkiego państwa graliśmy w XXI wieku aż sześciokrotnie, czyli najwięcej ze wszystkich rywali. Jak nietrudno się domyślić, nasza kadra zdołała wygrać za każdym razem. Pierwsze dwie potyczki miały miejsce w ramach Eliminacji do Mistrzostw Europy 2004. Na wyjeździe reprezentacja Polski wygrała 2:0. a rewanż u siebie zakończyła zwycięstwem 5:0.

Kolejne dwa mecze odbyły się właśnie w ramach Eliminacji do Mistrzostw Świata, konkretnie do mundialu w 2010 roku. Wyjazdowy mecz znów zakończył się zwycięstwem 2:0. Warto dodać, że to wtedy swoją pierwszą bramkę dla naszej reprezentacji strzelił Robert Lewandowski. Rewanż rozgrywany przez Polaków u siebie zakończył się natomiast imponującym wynikiem 10:0. Wtedy Robert Lewandowski strzelił swoją drugą i trzecią bramkę, w historii występów w naszej kadrze.

Na San Marino biało-czerwoni trafili także dokładnie cztery lata później – w kolejnych Eliminacjach do Mistrzostw Świata. Pierwszy mecz, tym razem rozgrywany u siebie zakończył się wynikiem 5:0, autorem dwóch goli – obu z rzutów karnych – znów był Robert Lewandowski. Rewanż w San Marino zakończył się z kolei wielką niespodzianką. Nie dlatego, że Polacy zdołali wygrać, co było absolutnie pewne. Prawdziwą sensację wywołał fakt, że nasi rywale zdołali wtedy strzelić swoją pierwszą i jedyną bramkę w Eliminacjach. Mecz zakończył zwycięstwem biało-czerwonych 5:1, a autorem dwóch goli był wtedy jeden z naszych obecnie podstawowych kadrowiczów – Piotr Zieliński. Jak więc widzimy, bilans meczów z San Marino jest dla reprezentacji Polski jednoznacznie korzystny, a tegoroczne mecze z tą reprezentacją powinny być jedynie formalnością.

Eliminacje do Mistrzostw Świata – wnioski ze statystyk

Nie da się nie zauważyć, że murowanym faworytem do wygrania grupy I jest Anglia. Liczby jednak jasno sugerują, że reprezentacja Polski powinna zająć w niej 2. pozycję, która zagwarantuje miejsce w barażach. Naszym najpoważniejszym rywalem w konfrontacji o lokatę wicelidera grupy I powinny być Węgry. Czy tak się stanie? Przekonamy się już wkrótce.

Wydawać by się mogło, że kluczowe dla naszej reprezentacji będą mecze rozgrywane z Węgrami, ale i w pozostałych meczach biało-czerwoni muszą dać z siebie wszystko. Doskonale wiemy, że dopóki rozgrywki trwają, wszystko może się zdarzyć. A my musimy trzymać mocno kciuki za naszą reprezentację.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments