W Wielkopolsce może powstać elektrownia jądrowa

0
elektrownia atomowa

Bezpieczeństwo energetyczne jest bezwzględnie jednym z fundamentów współczesnego państwa. Polska chce więc wybudować swoją pierwszą elektrownię jądrową. Okazuje się, że Wielkopolska jest rozpatrywana jako miejsce jej lokalizacji. Potwierdził to w środę premier Mateusz Morawiecki.

Elektrownia jądrowa

Obiekt miałby powstać w okolicach Pątnowa. Sam premier Morawiecki w rozmowie z Radiem Poznań powiedział, że jest to realne.

– W planach budowy energetyki atomowej rozważamy trzy lokalizacje: okolice Żarnowca nad morzem, Bełchatów i właśnie ten obszar: Pątnów-Adamów-Konin, czy Pątnów w szczególności – stwierdził.

Wielkopolska jest jego zdaniem dobrym miejscem na taką inwestycję.

– Rzeczywiście ona jest dobrze przygotowana: ma inżynierów, ma potencjał produkcyjny. Już zresztą dzisiaj ta transformacja w zagłębiu Pątnów-Adamów-Konin, Konin, Koło, Turek, w tym wielkim okręgu przemysłowym, zachodzi w kierunku czystszych energii, w kierunku nowych energii, energetyki wodorowej – to też bardzo cieszy, bo to jest kierunek, który będzie miał bardzo duże wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy – zauważył. – Jesteśmy trzecim w Europie producentem wodoru, a piątym na świecie. Ten wodór produkowany jest dziś z tzw. brudnej energii, dążymy do tego, żeby produkcja wodoru była czysta. Jesteśmy na dobrej drodze, to kierunek, w który mocno inwestujemy – dodał.

List do szefa rządu

Ideę budowy obiektu w Wielkopolsce promował w liście do szefa rządu marszałek województwa Marek Woźniak. Napisał w nim, że energetyka jądrowa „wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.

Zdaniem marszałka region „posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego”. Woźniak podkreślił jednocześnie, że w jego województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy dot. budowy elektrowni.

Przypomnijmy, że w 2020 r. rząd Polski przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby jednak ruszyć dopiero w 2033 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments