Bez większej liczby szczepień czeka nas lockdown – zapowiedział rzecznik rządu

0
pfizer

– Bez większej liczby szczepień grozi nam IV fala epidemii i wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Polska pójdzie śladem Francji?

Müller został zapytany w środę przez dziennikarzy, czy polski rząd wprowadzi takie zmiany, jakie wprowadza np. Francja. Od sierpnia nad Sekwaną osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić do restauracji czy centrów handlowych oraz korzystać z niektórych usług publicznych.

W Polsce rząd chce jednak zastosować inne metody.

– Takiej decyzji w tej chwili nie rozważamy, nie ma tego na stole, jeśli chodzi o dyskusję na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego – powiedział Müller.

Dodał, że dziś w kraju mamy tzw. rozwiązania hybrydowe. Chodziło mu o przepisy, według których obowiązują np. limity osób na koncertach czy weselach, w które nie wliczają się osoby niezaszczepione.

Trudna decyzja

Rzecznik rządu dodał jednak, że przed władzami „trudna dyskusja”. Te muszą zachęcić Polaków do szczepień.

– Pewnie w parlamencie też będzie dyskusja na ten temat, jakie rozwiązanie wprowadzić, aby faktycznie zachęcić do większej liczby szczepień, bo bez większej liczby szczepień – powiedzmy sobie wprost – grozi nam IV fala (epidemii) i grozi nam wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień, jeżeli chodzi o poszczególne gałęzie gospodarki czy życia społecznego – dodał.

Ponoć dziś poważnie rozważana jest kwestia dotycząca „mocniejszego weryfikowania niektórych obszarów, które podlegają tym obostrzeniom i na przykład nie przestrzegają tych obostrzeń”, jeśli chodzi o wspomniane już wprowadzone limity osób.

Obserwując jednak to, co dzieje się na świecie, można odnieść wrażenie, że osoby niezaszczepione wcześniej czy później będą dyskryminowane w niektórych sferach życia publicznego.

Rzecznik rządu, odpowiadając na kolejne pytania, zwrócił także uwagę na to, że jednym z głównych tematów jest też kwestia obowiązku szczepień „co do osób, które idą do szpitala, chcą odwiedzić np. osoby w szpitalu, aby nie stwarzały ryzyka dla tych, którzy są z mniejszą odpornością, mają inne choroby”. To jest faktycznie rzecz, która jest dyskutowana mocno – mówił.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments