Długi kontrahentów względem przedsiębiorcy – jak sobie z nimi poradzić?

359

W dobie pandemii problem długów stał się jeszcze bardziej zauważalny i mocniej nagłaśniany. Z niezapłaconymi przez kontrahentów fakturami walczą przede wszystkim przedsiębiorcy. Dla nich to ogromny problem, bo powoduje utratę płynności finansowej, poza tym pociąga za sobą szereg innych konsekwencji. W jaki sposób można domagać się zapłaty należności? Kiedy warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej?

Polubowne załatwienie sprawy

Najprostsze rozwiązanie polega na polubownym załatwieniu sprawy. Jest ono również najmniej kosztowne, zarówno dla dłużnika, jak i dla przedsiębiorcy, który próbuje uzyskać należne mu płatności.

W polubownym załatwieniu sprawy uwzględnia się proste narzędzia, czyli głównie kontakt poprzez adres e-mail i wysłanie upomnienia. Warto zaczynać od tego kroku, ponieważ niejednokrotnie okazuje się, że dłużnik potrzebował jedynie nieco więcej czasu na zapłatę bądź podziałała na niego bezpośrednio wystosowana, oficjalna wiadomość.

Przedsiębiorca nie musi, a nawet nie powinien uciekać się do straszenia dłużnika adwokatem i sądem. Takie działanie niczego nie przyspiesza, a wręcz wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami.

Sporządź wezwanie do zapłaty

Poza pisemnym ponagleniem zapłaty można się zdecydować na przygotowanie wezwania do zapłaty, podjęcie negocjacji celem zawarcia ugody lub poinformowanie o planowanym przeprowadzeniu egzekucji na drodze sądowej.

Dlaczego nie warto pomijać tego etapu windykacji?

Polubowne załatwienie sprawy, które zostaje udokumentowane, w razie potrzeby będzie stosownym materiałem dla sądu, na podstawie którego koszty egzekucji sądowej zostaną przeniesione na dłużnika.

Gdy ponaglenia nie przynoszą oczekiwanych skutków

Gdy polubowne załatwienie sprawy nie daje żadnych efektów, przedsiębiorca może się zwrócić do prawnika bądź radcy prawnego, aby zlecić windykację. Dla wielu dłużników to już poważny argument do rozwiązania sprawy, ponieważ dalsze kroki zwykle kończą się na sprawie sądowej, a konsekwencją jest egzekucja komornicza.

Choć zlecenie windykacji oznacza dodatkowe koszty dla przedsiębiorcy, po rozwiązaniu sprawy, może się on domagać na drodze sądowej pokrycia tychże przez dłużnika. Po fachową pomoc najlepiej zwrócić się do specjalisty, którym może być adwokat z Wrocławia – Holding Prawny i współpracujący z kancelarią specjaliści posiadają bogate doświadczenie w windykacji należności na rzecz swoich klientów.

Przedsiębiorca zyskuje nie tylko zapewnieniu, że cały proces windykacji zostanie rzetelnie i prawidłowo przeprowadzony. Może on bowiem liczyć również na oszczędność czasu, ponieważ to nie po jego stronie leży przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Ostateczny krok

Windykacja sądowa to ostateczny krok, ale gwarantujący skuteczność w ściąganiu długów. W grę wchodzi w tym przypadku zastosowanie środków prawnych, wśród których są: pozew sądowy, wezwanie do zapłaty, tytuł egzekucyjny oraz czynności komornicze. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu, komornik może zająć majątek dłużnika, aby pokryć zadłużenie.

Ten ostateczny krok ma jedną dużą zaletę – w momencie złożenia pozwu zostaje przerwany bieg przedawnienia, co pozwala na walkę o odzyskanie należności, niezależnie od upływu czasu.

Rolą przedsiębiorcy w odzyskiwaniu należności jest właściwe postępowanie, aby wszystko poszło sprawnie, szybko i ograniczając negatywne konsekwencje występowania takich sytuacji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments