Branża turystyczna wróciła do łask. Pojawiają się pełne samoloty, a centra turystyczne są maksymalnie obłożone. Już teraz Polacy tłumnie ruszyli na wycieczki, zarówno po kraju, jak i zagraniczne, a szczyt sezonu jest jeszcze przed nami. Przed takim wyjazdem warto pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym.
Dlaczego warto się ubezpieczać na wyjazd zagraniczny? O tym Marcin Wenus – redaktor naczelny Comparic24.tv, porozmawiał z Dawidem Korszeniem – Rzecznikiem Prasowym TUiR WARTA S.A. Rozmowa jest dostępna na kanale Comparic Rynki, a najważniejsze informacje zostaną omówione poniżej.
Z kodem COMPARIC10 otrzymasz 10% zniżki na ubezpieczenie turystyczne w TUiR Warta.
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny – rozmowa z Dawidem Korszeniem
Ile osób, które wybierają się na zagraniczne wycieczki się ubezpiecza?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ WARTA S.A. nie dysponuje pełnymi danymi dotyczącymi liczby osób podróżujących, jednak ubezpieczenia turystyczne stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok ich ilość więc rośnie.
Jakie są najczęstsze dolegliwości, które wiążą się z bardzo dużymi kosztami, a ubezpieczenie turystyczne je obejmuje?
Nawet niewielki uraz może skończyć się hospitalizacją. Nie musi więc dojść do spektakularnych chorób czy wypadków, aby koszt leczenia za granicą wyniósł minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Wiele osób wyjeżdżając za granicę zastanawia się, co się stanie, jeśli zachorują na COVID-19, zwłaszcza w krajach, w których opieka zdrowotna jest na niższym poziomie niż w Polsce.
Jak wygląda kwestia ubezpieczenia w tym przypadku?
Wybierając ubezpieczenie należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze, trzeba sprawdzić czy ubezpieczenie nie ogranicza ochrony w przypadku wystąpienia pandemii lub epidemii. Po drugie, należy zwrócić uwagę czy COVID-19 nie jest objęty dodatkowymi klauzulami, dopłatami do ubezpieczenia. Warto jednak taką ochronę dokupić, ponieważ wtedy ubezpieczenie będzie pokrywało koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.
Czy ubezpieczenie turystyczne pokrywa przesunięty lot?
W przypadku WARTA S.A. przesunięty lot zostanie pokryty w przypadku potwierdzenia testem, że dany klient musi odbyć izolację w związku z chorobą. Jeżeli jest to tylko kwarantanna, to niestety nie jest ona traktowana jako choroba i ubezpieczenie nie pokrywa kosztu przesunięcia lotu.
W jaki sposób można się ubezpieczyć?
Ubezpieczenie, jak każdy rodzaj ochrony tego typu, można kupić u agenta, a także za pomocą strony internetowej. Wystarczy kilka kliknięć. Warto to zrobić jak najwcześniej, jednak w przypadku WARTA S.A. trzeba to zrobić najpóźniej przed samym wylotem lub przekroczeniem granicy. Jeżeli ubezpieczenie wykupimy już będąc za granicą, ochrona zaczyna działać dnia następnego.
Jak wygląda cały proces od momentu, gdy już doznamy urazu za granicą?
Po pierwsze, należy skontaktować się z ubezpieczycielem. Można to zrobić poprzez stronę internetową lub telefonicznie.
A co jeżeli z powodu wypadku od razu trafimy do szpitala i będziemy w stanie zgłosić to zdarzenie dopiero po kilku dniach?
Zorganizować sobie pomoc ubezpieczyciela można na dwa sposoby. Jeden to kontakt z firmą ubezpieczeniową, wtedy konsultant bezkosztowo zorganizuje całe leczenie, kontakt z lekarzem, szpitalem czy transport medyczny. Tutaj klient nie musi ponosić żadnych kosztów. Drugim sposobem jest zorganizowanie wszystkiego na własną rękę i samodzielne opłacanie tego typu usług, następnie po powrocie do Polski przedstawiamy rachunki firmie ubezpieczeniowej i się z nią rozliczamy.
Jakie dyscypliny sportowe obejmuje ubezpieczenie, a jakich nie?
Sporty ekstremalne są na ogół dodatkowo płatne. Jednak, z każdym rokiem coraz mniej dyscyplin jest do tej grupy zaliczana, dlatego warto zwrócić uwagę czy na umowie ubezpieczenia dana forma aktywności kwalifikuje się do sportów ekstremalnych czy tych opłaconych w standardowej polisie. W przypadku WARTA S.A. takie aktywności, jak kitesurfing, surfing, nurkowanie wchodzą w skład standardowej polisy. Do sportów ekstremalnych zaliczane są z kolei skoki spadochronowe, turystyka wysokogórska czy pływanie na statkach oceanicznych. Co z narciarstwem i snowboardem? Często wymagają one dopłaty w ramach pakietu sportów zimowych.
Czy ludzie jadąc na narty częściej myślą o ubezpieczeniu turystycznym niż w przypadku letnich wakacji?
Z urlopów zimowych częściej korzystają osoby bardziej świadome ryzyka, jakie może się pojawić. Koszty związane z wypadkiem na stoku często są gigantyczne.
Co z krajowymi wyjazdami? Czy wszystko pokrywa nasza służba zdrowia, czy może warto pomyśleć o turystycznym ubezpieczeniu?
W Polsce mamy system w 100% publiczny, więc służba zdrowia powinna nam zapewnić tę ochronę w całości. Natomiast, w sprzedaży znajdują się pakiety turystów podróżujących po Polsce. One obejmują odszkodowania i świadczenia w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że w przypadku jakiegoś urazu otrzymujemy świadczenie za dany uszczerbek. Tak więc, podróżując po Polsce można także skorzystać z takiego ubezpieczenia.
Czy zdarzają się przypadki, że osoba, która miała jakiś wypadek wykupuje ubezpieczenie turystyczne już za granicą, a następnie czeka do rozpoczęcia następnego dnia, aby ją to ubezpieczenie objęło i dopiero wtedy rozpoczyna leczenie?
Niestety, zdarzają się takie przypadki. Jednak po dokumentacji medycznej, można zweryfikować takie nadużycia.
Istotnym aspektem w przypadku ubezpieczenia turystycznego, który jest często pomijany, jest kwestia następstw leczenia chorób przewlekłych. Mowa tutaj nawet o takich dolegliwościach, których nie do końca jesteśmy świadomi, jak alergia czy otyłość. Niektóre ubezpieczenia zawierają zakres takiego leczenia w standardzie. Warto więc wybierać ubezpieczenia, w których zakres chorób jest jak najszerszy za atrakcyjną cenę.
Z kodem COMPARIC10 otrzymasz 10% zniżki na ubezpieczenie turystyczne w TUiR Warta.
Nagranie z rozmowy dostępne jest poniżej.