Nie jest żadną tajemnicą, że życie na kredyt to dla większości z nas konieczność. Większość społeczeństwa posługuje się nim, aby sfinansować zakup mieszkania. Bardzo popularny w naszym kraju obecnie jest jednak również kredyt gotówkowy, przyjmujący często również formę krótkoterminowych pożyczek. Wiąże się to z lansowanym w krajach Zachodu konsumpcyjnym trybem życia, który także u nas coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, a przecież wiąże się on ze znacznie zwiększonymi wydatkami.
Polacy nie mają większych oporów przed zaciąganiem kredytów i pożyczek. W aspekcie zadłużania się społeczeństwa wyprzedza nas tylko Rumunia. Wynika to oczywiście z wyżej wspomnianego dążenia do konsumpcyjnego trybu życia. Chcemy funkcjonować na podobnym poziomie, co obywatele krajów zachodnich, lecz nie posiadamy takich oszczędności, co oni. Mało tego, z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że co czwarty Polak, biorąc kredyt gotówkowy lub zaciągając inne zobowiązanie, raczej nie zastanawia się, czy będzie miał go za co spłacić.
Na co w takim razie przeznaczamy kwoty pozyskane z kredytów gotówkowych i pożyczek? Jakie są nasze cele kredytowe? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od przedstawienia kto w naszym kraju najczęściej decyduje się na zaciąganie kredytów gotówkowych:
Kto najczęściej zaciąga kredyty gotówkowe i pożyczki?
Wśród klientów, którzy wnioskują o kredyty gotówkowe i pożyczki, dominują osoby, których dochody są relatywnie niewielkie i dlatego nie mają oni szansy odłożyć wystarczających środków na realizację swoich planów lub nagłych wydatków. Ponad 55% kredytobiorców stanowią osoby, które zarabiają od 1500 do 3000 złotych netto miesięcznie.
Jednak nie tylko najmniej zarabiający się zadłużają. Co może zaskakiwać, drugą największą grupę kredytobiorców – aż 20%, stanowią osoby zarabiające wyraźnie powyżej średniej krajowej – konkretnie od 5000 do 7500 złotych netto miesięcznie. Ich cele kredytowe są po prostu inne od osób mniej zamożnych.
Warto dodać, że im jesteśmy starsi, tym częściej kalkulujemy, czy stać nas na kredyt gotówkowy bądź pożyczkę. Aż 80% osób w wieku od 55 do 65 lat deklaruje, że gruntownie sprawdza swoje możliwości finansowe, zanim zdecyduje się ubiegać o dodatkowe środki
Na co wydajemy pieniądze z zaciągniętych kredytów i pożyczek?
Sprzęt RTV i AGD
Kredyt gotówkowy lub pożyczkę zdecydowanie najchętniej zaciągamy, aby sfinansować zakup sprzętu AGD lub RTV. W pierwszej kolejności mowa tutaj o smartfonach i komputerach. To urządzenia, bez których nie możemy obecnie funkcjonować, a wymienia się je znacznie częściej niż samochód czy mieszkanie. W efekcie – jako, że ich ceny są coraz wyższe – to właśnie na nie najczęściej zaciągamy zobowiązanie finansowe. Kolejne miejsca wśród sprzętów tej kategorii zajmują telewizory, lodówki i pralki.
Remont mieszkania lub domu
Bardzo często kredytem lub pożyczką finansujemy również remont mieszkania lub domu. Okazuje się bowiem, że w 2021 roku aż 85% Polaków wykonała różnego rodzaju prace remontowe. Blisko połowa z nich przeprowadzała drobne prace renowacyjne i naprawcze oraz odmalowała ściany i sufity. Chętnie wymienialiśmy również meble i dodatki oraz aranżowaliśmy na nowo poszczególne pomieszczenia. Niemal co piąte przedsięwzięcie było remontem generalnym całego domu lub mieszkania.
W praktyce wydatki Polaków na ten cel okazały się absolutnie rekordowe – rynek ten w 2021 roku sięgnął 100 miliardów złotych – uwzględniając zarówno kwoty przeznaczane na materiały remontowo-budowlane oraz wydatki na robociznę. A koszty zarówno materiałów, jak i mebli czy usług budowlanych cały czas rosną. Nic więc dziwnego, że wielu z nas musiało się wspierać w tym celu kredytem lub pożyczką. Więcej na temat wydatków Polaków na remont przeczytasz tutaj.
Zakup samochodu
Wielu z nas za pomocą kredytu lub pożyczki decyduje się sfinansować zakup samochodu. Z reguły nabycie własnego auta jest dla wielu Polaków jednym z ważniejszych momentów w życiu. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy szczególnie starają się dopasować samochód do swojego stylu życia i w związku z tym liczą się z większym wydatkiem na jego zakup. W efekcie, niestety wielu z nas decyduje się na auto przerastające nasze możliwości finansowe. O tym jak dobrać odpowiednie auto do swoich potrzeb przeczytasz tutaj.
Zakup działki
W latach 2020 i 2021 na rynku można było dostrzec ogromny wzrost zainteresowania kredytami gotówkowymi na działkę budowlaną. Jest to oczywiście związane z sytuacją na rynku nieruchomości, a konkretnie drastycznymi wzrostem ich cen. Jednak fakt, że mieszkania są coraz droższe, to jednak nie wszystko.
Jednocześnie praca zdalna wpłynęła na fakt, że Polacy coraz chętniej chcą wyprowadzać się za miasto i marzą o domu z ogródkiem, wśród zieleni, z własną przestrzenią. Dodatkowym czynnikiem jest wzrost cen działek, który oczywiście również jest mocno zauważalny.
Dlatego kto znajdzie korzystną ofertę, zamierza jak najszybciej sfinalizować zakup, nawet jeśli z rozpoczęciem budowy będzie musiał poczekać. Środki na ten cel szybko i bez zbędnych formalności pozwala pozyskać kredyt gotówkowy, ponieważ nie jest on produktem celowym. Bank nie będzie wymagał od klienta wyjaśnienia, na co wyda pożyczone pieniądze.
Spłata wcześniejszych zobowiązań
Niestety ciągle w naszym kraju znajduje się bardzo duża liczba klientów, którzy kolejny kredyt gotówkowy lub pożyczkę zaciągają na spłatę poprzedniego zobowiązania. Ponadto, rodacy często potrzebują dodatkowych środków, aby uregulować bieżące wydatki – takie jak opłaty za mieszkanie czy media. Oznacza to, że nadal wielu Polaków nie radzi sobie ze spłatą swoich zobowiązań i łatwo wpada w spiralę zadłużenia.