Ile Polaków będzie kosztować remont w 2022? Przygotuj się!

Narzędzia związane z remontem

Nowy rok zbliża się już wielkimi krokami. Obecnie mamy więc czas, w którym wielu z nas tworzy listy swoich postanowień noworocznych. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej aż co drugi Polak je sporządza. Co więcej, aż 5% naszych rodaków dwanaście miesięcy temu wśród swoich postanowień noworocznych wymieniała remont domu lub mieszkania.

Choinka na drabinie w czasie remontuW 2021 roku aż 85% Polaków wykonała różnego rodzaju prace remontowe. Blisko połowa z nich przeprowadzała drobne prace renowacyjne i naprawcze oraz odmalowała ściany i sufity. Chętnie wymienialiśmy również meble i dodatki (23% Polaków) oraz aranżowaliśmy na nowo poszczególne pomieszczenia (19%). Najczęściej remontowane były: sypialnia, salon, kuchnia lub jadalnia. Niemal co piąte przedsięwzięcie było remontem generalnym całego domu lub mieszkania.

W praktyce wydatki Polaków na ten cel okazały się absolutnie rekordowe – rynek ten w 2021 roku sięgnął 100 miliardów złotych – uwzględniając zarówno kwoty przeznaczane na materiały remontowo-budowlane oraz wydatki na robociznę. To pokazuje, że dla naszych rodaków własny kąt i jego standard są większym priorytetem niż podróżowanie i odpoczynek. Wpływ na to oczywiście miała pandemia COVID-19, która sprawiła, że spędzamy w naszych czterech ścianach nawet 90% swojego czasu.

Ponadto, nic nie zapowiada, że w przyszłym roku sytuacja ulegnie zmianie, i to pomimo ogromnego wzrostu cen większości materiałów budowlanych. W efekcie, choć nie wiadomo ilu z nas uwzględni remont w swoich postanowieniach noworocznych, to według badań aż 51% naszych rodaków planuje remont w nadchodzących roku. Z tego powodu, warto do takiego wydatku się już dziś przygotować i odpowiednio go zaplanować. Ile Polaków będzie kosztować remont w 2022? Przekonamy się poniżej:

Średnie wydatki Polaków na remont

Remont, dla przeciętnego mieszkańca dużego miasta, wiąże się z wydatkami przekraczającymi 10 tysięcy złotych. Według badań, aż 60,2% mieszkańców polskich metropolii przeznacza jednorazowo tak dużą sumę na ten cel. Stosunkowo niewielką część tej kwoty – zazwyczaj od 200 do 500 złotych – Polacy przeznaczają na sprzęt oraz elektronarzędzia. Co ważne, prawie połowa kupujących narzędzia do remontu, sugeruje się opiniami w Internecie, lecz ostatecznie aż 66% naszych rodaków kupuje je stacjonarnie.

Jak często robimy remonty i jakie trudności są z tym związane?

Najczęściej prace remontowe Polacy przeprowadzają z częstotliwością nie większą niż raz na trzy lata zazwyczaj wynajmując do tego profesjonalne firmy remontowo-budowlane. Spora grupa przebadanych osób zadeklarowała, że spotkała się z problemami dotyczącymi jakości świadczonych usług: problemy z ekipami zadeklarowało ponad 60% respondentów. Wszystkie te dane wskazują na to, że planując remont, należy liczyć się z dużym wydatkiem, ale poza tym także albo ogromem pracy – albo potencjalnymi problemami z zatrudnionymi fachowcami.

W jakich miastach remonty robi się rzadziej, a w jakich częściej?

W toku badania zaobserwowano również szereg ciekawych korelacji oraz różnic pomiędzy zwyczajami remontowymi mieszkańców największych miast. Wyróżnić można dwa podejścia do remontów. Z jednej strony Warszawa, Kraków oraz Katowice, w których remonty przeprowadzane są stosunkowo rzadko, jednak z wykorzystaniem większego budżetu i przy pomocy ekip remontowych. Z drugiej Gdańsk czy Bydgoszcz czyli miasta, w których mieszkańcy preferują wykonywanie drobniejszych prac regularnie, często siłami własnymi lub z pomocą znajomych i rodziny, przy mniejszych kosztach jednorazowych.

Ceny usług i materiałów budowalnych drastycznie rosną

Na duże koszty wpływają rosnące ceny zarówno towarów, jak i usług budowlanych – i to praktycznie wszystkich. W 2021 materiały budowlane zdrożały średnio o 10,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jaki produktów ceny poszły najmocniej w górę? Płyt OSB – aż o rekordowe 101%, izolacji termicznych – o 54%, suchej zabudowy – o 41%, a także dachów i rynien – o 13%

Przykładowe wydatki na remont całego mieszkania w 2022 Kobieta płaci szefowi ekipy budowlanej za remont

Przeanalizujmy teraz wydatki na remont, które powinniśmy ponieść decydując się na to działanie na początku 2022 roku – zanim ceny materiałów i usług wzrosną jeszcze bardziej – na konkretnym przykładzie. Wszystkie ceny, zarówno materiałów, jak i robocizny, zostały uśrednione, mogą się zatem różnić w zależności od regionu (w Warszawie i Krakowie za remont zapłacimy najwięcej) czy wartości nieruchomości. Weźmy pod uwagę mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, składające się z:

  • Kuchni o powierzchni 8 metrów kwadratowych
  • Łazienki o powierzchni 6 metrów kwadratowych
  • Dwóch pokoi o powierzchni odpowiednio 10 i 20 metrów kwadratowych
  • Przedpokoju o powierzchni 6 metrów kwadratowych

Remont kuchni

Okazuje się, iż całkowity remont kuchni stanowi aż ponad 46% wszystkich wydatków poniesionych na remont takiego mieszkania – czyli według naszych wyliczeń aż 19 500 złotych. Na sam sprzęt, w tym meble na wymiar i AGD, trzeba wydać około 13 tysięcy PLN. Reszta to koszty robocizny od skucia i położenia płytek, przez wymianę instalacji, po montaż drzwi i sprzętów.

Remont łazienki

Druga na liście wydatków jest łazienka. Remont gruntowny tego pomieszczenia na początku 2022 roku pochłonie około 10 tysięcy złotych. To ponad 23% wszystkich wydatków. Połowa tej kwoty kosztuje sama robocizna, czyli skucie i wywóz płytek, demontaż WC, montaż kaloryfera oraz wanny lub prysznica, instalacja hydrauliczna i elektryczna. Urządzenia sanitarne oraz drzwi z montażem to z kolei ponad 3000 PLN.

Remont pokoi

Remont dwóch wyżej wspomnianych pokoi zamyka się w kwocie 8 900 złotych i stanowi nieco ponad 21% wydatków. Najdroższa jest wymiana podłogi za prawie 4 tysiące PLN, reszta to koszt nowego oświetlenia, kaloryferów i drzwi. Rachunek uzupełniają malowanie ścian i instalacja elektryczna – oba te działania wiążą się z wydatkiem rzędu 1000 złotych na każde z nich.

Remont przedpokoju

Najtańszym remontowanym pomieszczeniem jest przedpokój. Zerwanie starych paneli, wylewka podłogowa, montaż drzwi z ościeżnicą, malowanie ścian i sufitu oraz lampa sufitowa z montażem to łącznie koszt rzędu około 3600 złotych.

Łączne koszty remontu całego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych

Łącznie na remont całkowity mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych na początku 2022 roku, obejmujący takie działania, jak te opisane powyżej, będziemy musieli przeznaczyć średnio szokującą kwotę rzędu 42 tysięcy złotych. Taka inwestycja to dla większości Polaków wprost szokująca kwota, trzeba się więc do niej odpowiednio przygotować i odkładać pieniądze od dłuższego czasu. Z tego powodu większość rodaków wydaje na remont zazwyczaj 25% tej sumy, lecz przeprowadza tylko niektóre niezbędne działania lub zajmuje się odnowieniem tylko wybranych pomieszczeń.

Przejdźmy teraz do kosztów, jakie musimy ponieść na najpopularniejsze działania z zakresu remontu w naszym kraju. Zacznijmy od tej, na którą nasi rodacy decydowali się w 2021 roku najchętniej, czyli malowania ścian:

Ile w 2022 roku będzie kosztować malowanie ścian? Para samodzielnie maluje ściany

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że jednym z podstawowych elementów remontu jest pomalowanie ścian. Wydatek na tę usługę może się znacznie różnić w zależności od regionu Polski, jak i od wykorzystanych specyfików. Osoby, które chcą zaoszczędzić, mogą zdecydować się na samodzielne pomalowanie pokoi w swoim domu lub mieszkaniu. Nie jest to szalenie trudne zadanie, jednak z pewnością wymaga pewnej wprawy, umiejętności i czasu. Z tego powodu wiele osób decyduje się zatrudnić doświadczonego malarza.

Od czego zależy koszt malowania ściań

Oszacowanie kosztów takiego przedsięwzięcia należy rozpocząć od oceny wyjściowego stanu ścian. Może się okazać, że trzeba uzupełnić ubytki w podłożu i myć ściany. Dodatkowo czasami niezbędne jest nałożenie powłoki gruntującej, dzięki czemu farba równomiernie się wchłania. Co ciekawe, usługi malarskie wycenia się za metr kwadratowy ściany lub sufitu, bez odejmowania powierzchni, jaką zajmują drzwi czy okna. Spowodowane jest to tym, że domalowanie zakamarków i wnęk przy tych otworach zajmuje malarzowi więcej czasu niż ma to miejsce w przypadku prostego podłoża.

Malowanie i czynności dodatkowe

Zakładając, że profesjonalna ekipa powinna umyć ścianę, zeskrobać starą farbę, dodatkowo uzupełnić ubytki, zagruntować ścianę a do tego jeszcze zabezpieczyć meble przed uszkodzeniem i zabrudzeniem, to właściciel mieszkania powinien liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 47 złotych za metr kwadratowy. Co bardzo ważne, cena ta zawiera jedynie koszt robocizny, bez uwzględnienia materiałów.

Samo malowanie

Natomiast, za samo malowanie pokoju trzema warstwami farby – bez powyższych usług dodatkowych – należy zapłacić od około 12 do 17 złotych. Ceny te wahają się oczywiście od województwa i wielkości miasta. Przy takim malowaniu, patrząc na wydajność farby akrylowej, jej koszt będzie wynosił średnio 2,30 PLN za mkw. Jeśli osoba zlecająca remont, zdecyduje się na farbę lateksową, to wyda dwa razy więcej.

Warto mieć na uwadze, że powyższe koszty obrazują jednolite malowanie standardowe. W sytuacji, gdy chcielibyśmy pomalować pokój bardziej artystycznie, choćby zdobiąc ściany różnymi namalowanymi grafikami, cennik może iść wielokrotnie w górę i sięgnąć nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy.

Czas na drugą najpopularniejszą usługę, dotyczącą remontów kuchni i łazienek:

Ile w 2022 roku będzie kosztować położenie płytek?

Podstawowe informacje i koszty dodatkowe Specjalista układa płytki ceramiczne

W przypadku, gdy decydujemy się na nowe płytki w kuchni lub łazience, na cenę również trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników wpływających na cenę. Jednym z nich jest wielkość i układ pomieszczenia, gdzie glazurnik będzie wykonywał swoją pracę. Drugim jest materiał i jakość wykonania płytek. Poza samymi płytkami, należy zakupić również listwy wykończeniowe, klej czy fugi.

Ponadto, tak jak w przypadku malowania ścian, szacując koszty nowej glazury, także należy uwzględnić konieczność przygotowania powierzchni pod płytki. Inaczej usługę wyceni fachowiec, który będzie musiał skuć starą glazurę, wyrównać ściany lub je zagruntować, a inaczej, gdy będzie mógł od razu kłaść nowe płytki na ścianie. Już samo skuwanie starych kafelków to koszt około 35-50 złotych za metr kwadratowy.

Koszt układania płytek

Ceny układania płytek są bardzo zróżnicowane. W największym stopniu zależą one od rodzaju kafelków. Najtańsze jest położenie małych, standardowych płytek ceramicznych o rozmiarach 30 na 30 centymetrów. Za taką usługę należy liczyć około 80 złotych za metr kwadratowy. O około 10 PLN za metr kwadratowy droższa będzie natomiast usługa ułożenia większych płytek ceramicznych – tych o wymiarach 60 na 60 centymetrów. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na mozaikę, to wówczas poniesiony przez nasz koszt będzie zdecydowanie najwyższy. Może wynieść on nawet 150 złotych za metr kwadratowy.

Poza wymiarem płytki, który ma kluczowe znaczenie przy koszcie, warto zwrócić uwagę na powierzchnię ścian. Jeśli glazurnik będzie musiał układać je wokół wanny, obudowywać nimi inne wystające elementy, wówczas koszt remontu z pewnością się wyraźnie zwiększy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments