Czy ceny mieszkań spadną w 2022 roku? Kawa z Agentem #20

374

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omówiła obecną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce.

#20 Kawa z Agentem

Stopy procentowe NBP – kolejna podwyżka o 75 punktów bazowych

8 czerwca miała miejsce kolejna podwyżka stóp procentowych – o 75 punktów bazowych. Obecna wysokość stopy referencyjnej to 6%. To dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Popyt spada w przepaść! Tąpnięcie na rynku kredytów​

W maju bieżącego roku o kredyt hipoteczny wnioskowało łącznie prawie 24 tysiące potencjalnych kredytobiorców. To o ponad 50% mniej niż rok wcześniej i o 16% mniej niż w kwietniu 2022. Liczba wniosków o kredyt jest najniższa od stycznia 2007 roku. Dalszy wzrost stóp procentowy jeszcze bardziej zmniejszy zdolność kredytową Polaków i osłabi popyt na kredyty hipoteczne.

Czy fotowoltaika nadal się opłaca?​

Do sieci energetycznej Tauron Polska Energia podłączonych jest ponad 300 tysięcy prosumentów. Blisko 80% właścicieli mikroinstalacji zainstalowało je z chęci wygenerowania oszczędności. Obecnie fotowoltaika pozostaje atrakcyjnym i opłacalnym źródłem energii dla gospodarstw domowych, które z maksymalizują autokonsumpcję.

Działający od kwietnia nowy system rozliczeń prosumentów umożliwia bowiem zrównoważony rozwój fotowoltaiki w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jak on działa?

Wprowadził on nowe rozwiązania. Pojawiła się na przykład kategoria prosumenta zbiorowego oraz prosumenta wirtualnego. Kluczowa jest jednak zmiana sposobu rozliczeń – system opustów został zastąpiony net-billingiem.

Do 30 czerwca obowiązuje jednak jeszcze okres przejściowy, dopiero od 1 lipca prosumenci przechodzą na nowy system rozliczeń. W net-billingu zaoszczędzić można tym więcej, im lepiej instalacja fotowoltaiczna dopasowana jest do zużycia przez nas prądu. Warto więc zmaksymalizować autokonsumpcję.

Czy ceny mieszkań spadną w 2022 roku?

Niestety, zdaniem pośredników, wzrost cen na rynku nieruchomości jest niemal pewny. Wpływa na to kilka czynników, takich jak wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy, a także nowe wymogi energetyczne zwiększających koszty budowy oraz niska podaż w ujęciu krótkoterminowym.

A jak wiadomo, gdy rosną ceny na rynku pierwotnym, to na rynku wtórnym również powinno być coraz drożej. Wzrost cen na rynku wtórnym nie powinien jednak być drastyczny, powinny wyhamować go coraz wyższe raty kredytów i spadek zdolności kredytowej Polaków. Okazje cenowe mogą zatem się pojawiać.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments