– Nie ma przestrzeni do dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, a łagodne podwyżki stóp nie zaszkodziłyby polskiej gospodarce – powiedział członek RPP Jerzy Kropiwnicki w mediach, o czym donosi PAP.

Członek RPP o stopach proc.

(…) Nie należy tego robić (podnosić stóp proc. – PAP) w jednym pociągnięciu, tylko łagodnie w kilku pociągnięciach, żeby powrócić do tego poziomu, który dobrze nam służył przez ostatnie kilka lat, a także jak się okazało stanowił dobry zapas, gdy przyszła pora, by stopę procentową obniżyć. Dzisiaj można powiedzieć: dzisiaj takiego zapasu już nie ma. Jeżeli tę stopę procentową będziemy dosyć łagodnie podnosili, to skutków negatywnych dla gospodarki specjalnie bym się nie obawiał – powiedział Kropiwnicki

Z kolei w ubiegłym tygodniu tłumaczył PAP Biznes, że referencyjna stopa procentowa w Polsce powinna za rok wzrosnąć do ok. 1,50 proc., a to z uwagi na zagrożenia dot. skoku inflacji i negatywnego efektu wcześniejszych obniżek kosztu pieniądza w obiegu.

– Zawsze jeżeli (złoty – PAP) jest trochę słabszy, to dobrze wpływa na nasze możliwości eksportowe. Wiadomości z rynku niemieckiego są lekko optymistyczne, a te które dotyczą dwóch naszych następnych w kolejności, choć znacznie słabszych partnerów do eksportu, czyli Czech i Wielkiej Brytanii, też nie są najgorsze. Gdyby to miało jeszcze wsparcie w nieco słabszym kursie złotego, to byłoby dla polskiego eksportu dobrze – powiedział członek RPP.

Ceny rosną

Z kolei w połowie lipca GUS opublikował najnowsze wyniki dot. inflacji konsumenckiej (CPI). Wynika z nich, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły się w czerwcu 2020 r. w porównaniu z majem 2020 r. o 0,6 proc. (przy wzroście cen usług – o 1,3 proc. i towarów – o 0,3 proc.).

Dalsze wzrosty mogą napędzić nastroje konumencie.

– Odsetek konsumentów spodziewających się szybszego niż dotychczas wzrostu cen w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zmniejszył się o blisko połowę (z 55% w kwietniu br. do 26% w czerwcu br.), przybyło natomiast osób spodziewających się wolniejszego wzrostu cen. Jednocześnie konsumenci deklaruję ograniczenie swych wydatków na rzecz wzrostu oszczędności. Postawy takie nie będą sprzyjały utrwalaniu tendencji inflacyjnych – podano w komunikacie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments