17 sierpnia przyniósł kolejny rekord zakażeń letniej fali COVID-19 w Polsce. Mowa tutaj o liczbie 7175 przypadków. Warto również wiedzieć, że także od 17 sierpnia pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko koronawirusowi.
W Niemczech z kolei czwarta dawka rekomendowana jest dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia, a także dla osób z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia poważnych chorób. W Wielkiej Brytanii natomiast zezwolono na stosowanie szczepionki chroniącej przed wariantem omikron.
Zapraszam na przegląd najnowszych informacji dotyczących COVID-19. Zacznijmy od najważniejszych wiadomości z naszego kraju:
Najnowsza liczba zakażeń COVID-19 w Polsce 
W piątek 19 sierpnia ministerstwo zdrowia informuje o 4819 zakażeniach koronawirusem i zgonach 34 osób z COVID-19. Siedmiodniowa średnia zakażeń to 3400. Poprzedniej doby wykonano 12 800 testów, co oznacza, że prawie 40% z nich dało wynik pozytywny. Rekord zakażeń letniej fali padł natomiast dwa dni wcześniej i wyniósł 7175 przypadków.
Ile szczepień wykonano w Polsce?
Od 27 grudnia 2020 roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 780 864 dawek szczepionki na koronawirusa. W pełni zaszczepionych jest w Polsce 22 536 626 osób, czyli 59,4% populacji naszego kraju. Podano także 13 096 014 dawek przypominających.
Warto dodać, że do tej pory w Polsce zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
2,2 mln zł odszkodowań za NOP-y
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych powstał pół roku temu. Rzecznik Praw Pacjenta wydał dotychczas 370 decyzji, z czego 108 było rozpatrzonych pozytywnie. Średnia kwota przyznana w ramach odszkodowania wyniosła 20 500 złotych. Z kolei czterech pacjentów otrzymało świadczenie w najwyższej kwocie, czyli 100 tysięcy złotych, a łączna suma przyznanych świadczeń wyniosła około 2,2 miliona złotych.
Decyzje wypłaty odszkodowań z tytułu wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych dotyczyły głównie wstrząsu anafilaktycznego, który wystąpił po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.
Czwarta dawka dla personelu medycznego
Od środy 17 sierpnia pracownicy wykonujący czynności zawodowe w placówkach ochrony zdrowia, w tym w aptekach i punktach aptecznych, studenci kierunków medycznych, a także pracownicy medyczni zakładów leczniczych dla zwierząt, mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami i materiałem zakaźnym, lub narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2.
Skierowania na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium kwalifikacji z zachowaniem odstępu (minimum 120 dni) dla przyjęcia drugiej dawki przypominającej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia, oceniając odstęp od ostatniego szczepienia i przynależność do grupy ryzyka.
Zalecane drugie szczepienie przypominające dla osób starszych w Niemczech
Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) zaktualizowała w czwartek, 18 sierpnia swoje zalecenia dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Przyjęcie drugiej dawki przypominającej zaleca się teraz osobom w wieku 60 lat i starszym, a także osobom z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia poważnych chorób.
Szczepionka przeciw omikronowi dopuszczona w Wielkiej Brytanii
Koncern Moderna przedstawił wyniki badań klinicznych na 437 pacjentach, które wskazują, że opracowana przez nich szczepionka wywołuje silną odpowiedź immunologiczną przeciwko wariantowi omikron oraz podwariantom BA.4 i BA.5, obwinianym za ostatnie wzrosty zakażeń koronawirusem.
Poziom przeciwciał chroniących przed omikronem u zaszczepionych nowym preparatem był 1,7 razy wyższy. Oprócz tego szczepionka Moderny zabezpiecza też przed zakażeniem pozostałymi, wcześniej rozpoznanymi, mutacjami powodującymi COVID-19. Preparat ten o nazwie Spikevax można przyjmować w postaci tak zwanego boostera, czyli dawki przypominającej. Nie zidentyfikowano żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa stosowania tej szczepionki.
Szczepienia nowym preparatem w UK ruszą we wrześniu
Wielka Brytania, jako pierwszy kraj na świecie, już zezwoliła na stosowanie szczepionki Spikevax. Będzie ona dostępna w Wielkiej Brytanii jesienią, jako dawka przypominająca. O tym, kto będzie do niej uprawniony, zdecyduje Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).
Od września wszystkie osoby powyżej 50. roku życia oraz młodsze z grup podwyższonego ryzyka będą mogły skorzystać z jakiejś formy szczepień przypominających. W efekcie od jesieni szczepionka Spikevax ma być podawana, jako dawka przypominająca dla około 26 milionów pacjentów, którzy wcześniej zaszczepili się przeciwko SARS-CoV-2.
Unia Europejska następna w kolejce 
Moderna rozpoczęła również działania, które mają doprowadzić do zatwierdzenia nowej szczepionki przeciwko omikronowi również na terenie Unii Europejskiej. Przewiduje się, że zostanie ona zaaprobowana w ciągu najbliższych dni i zacznie być dostępna w krajach członkowskich od września. Zgłoszenie do dopuszczenia jej do użytku złożono także w Australii oraz w Kanadzie.
Pfizer oraz BioNTech też szykują nową szczepionkę
Warto dodać, że Moderna prawdopodobnie nie będzie jedynym producentem szczepionek, które także chronią przed wariantem omikron. Już w czerwcu 2022 roku Pfizer oraz BioNTech przeprowadziły testy preparatu wycelowanego w nowe mutacje koronawirusa. Wstępne wyniki badań na ten temat okazały się pozytywne, więc wkrótce na rynku mogą pojawić się kolejne szczepionki przeciwko omikronowi.