Od 12 lutego można składać wnioski do Funduszu Kompensacyjnego o rekompensatę za powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19. Już w ciągu pierwszego tygodnia złożono ponad 50 wniosków. Dziś natomiast Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że do tej pory wpłynęło 880 wniosków i wszczęto 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 – negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiono wszczęcia postępowania.
Komu należą się odszkodowania? Jak złożyć wniosek do Funduszu Kompensacyjnego? Ile pieniędzy wypłacono wspomnianym 40 osobom? Jaka była najwyższa kwota odszkodowania? Przekonamy się poniżej:
Spis treści
Rekompensata za powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19 – co już wiemy? 
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19 należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo których okres hospitalizacji był nie krótszy niż 14 dni. Jak zostało wspomniane we wstępie, wiadomo już, że pieniądze w ramach rekompensaty wpłyną na konto co najmniej 40 pacjentów.
Spośród tych 40 spraw, 20 to wstrząsy anafilaktyczne, a drugie 20 to kwestie poważniejsze, gdy hospitalizacja trwała powyżej 14 dni. Mowa tu między innymi o zespole Guillain-Barré, podczas którego dochodzi do porażenia nerwowego a wśród łagodniejszych objawów pojawiają się bóle mięśni, drętwienia i niedowład.
Ile wynoszą odszkodowania?
Maksymalne odszkodowanie wynosi 100 tysięcy złotych. Jego kwota obliczana jest na podstawie długości pobytu w szpitalu i zabiegów, które miały tam miejsce, a także dodatkowych kosztów związane z późniejszym leczeniem. Nie ma natomiast znaczenia czy dany zespół powikłaniowy był odwracalny.
Najwyższa dotychczas wypłacona kwota to 87 tysięcy. W sumie wypłacono natomiast około 700 tysięcy PLN. Każdy wniosek jest rozpatrywany maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy.
Odszkodowanie za wstrząs anafilaktyczny
Za wstrząs anafilaktyczny po szczepieniu przeciwko COVID-19 otrzymuje się 3 tysiące złotych, gdy trafiło się tylko na Szpitalny oddział ratunkowy (SOR), a 10 tysięcy PLN, gdy konieczne było przyjęcie do szpitala.
Jak złożyć wniosek do Funduszu Kompensacyjnego?
Zgodnie z ustawą, Rzecznik Praw Pacjenta udostępnia wzór wniosku o przyznanie świadczenia, umożliwiający podanie wymaganych danych i informacji w postaci papierowej albo elektronicznej. Mamy trzy możliwości złożenia wniosku:
- Wydrukować, a następnie wypełnić i podpisać odręcznie, po czym wysłać pocztą tradycyjną na adres Rzecznika Praw Pacjenta.
- Zapisać na dysku i wypełnić na komputerze, a następnie wydrukować, podpisać odręcznie i wysłać pocztą tradycyjną na adres Rzecznika Praw Pacjenta.
- Zapisać na dysku i wypełnić na komputerze, a następnie opatrzyć podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym, po czym przesłać za pomocą platformy ePUAP lub pocztą elektroniczną na adres
Trzeba zapłacić 200 zł 
Aby złożyć wniosek do Funduszu Kompensacyjnego, trzeba uiścić opłatę w wysokości 200 złotych. Opłatę uiszcza się na rachunek bankowy Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ta opłata zostanie zwrócona w przypadku uwzględnienia wniosku, ale również w sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Pacjenta pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Natomiast w razie wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie zostanie zwrócona.
W uzasadnionych przypadkach będzie możliwość zwolnienia z wnoszenia tej opłaty. Żeby to zrobić, przy składaniu wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta, należy dołączyć pismo z prośbą o zwolnienie z opłaty, w którym należy uargumentować, dlaczego ta kwota jest zbyt wysoka. Należy przedstawić swoją sytuację finansową i dołączyć np. zaświadczenie o wysokości emerytury lub renty czy o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej. Zwolnienie następuje na podstawie analizy przesłanych dokumentów.
Można złożyć wniosek nawet za szczepienie z 2021 roku
Co istotne, ustawa działa wstecz, co oznacza, że nawet jeśli powikłanie po szczepieniu nastąpiło w grudniu 2020 roku czy w styczniu ubiegłego roku, to wciąż można ubiegać się o odszkodowanie w ramach Funduszu Kompensacyjnego. Wniosek o przyznanie świadczenia może być złożony w terminie roku od ostatniego dnia pobytu w szpitalu czy na obserwacji i nie później niż po upływie 5 lat od szczepienia.
Kto decyduje czy odszkodowanie zostanie przyznane?
O przyznaniu świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego decyduje specjalny zespół ekspertów, którego przewodniczącym jest prof. Tomasz Hryniewiecki – konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, przewodniczący Krajowej Rady ds. Kardiologii oraz pełnomocnik ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.
W skład zespołu weszło sześciu doświadczonych lekarzy specjalistów wyróżniających się wiedzą w zakresie szczepień ochronnych. Powołując skład zespołu Rzecznik Praw Pacjenta korzystał z rekomendacji przekazanych przez towarzystwa naukowe, organizacje pacjenckie, samorząd lekarski oraz Ministra zdrowia.
Od 2023 odszkodowanie za NOP po każdym szczepieniu ochronnym 
Co więcej, zgodnie z obowiązującą od 27 stycznia nowelizacją ustawy zakaźnej, świadczenie docelowo przysługiwać będzie za niepożądany odczyn poszczepienny nie tylko po szczepionce przeciw COVID-19, lecz po każdym szczepieniu ochronnym, które zostanie przeprowadzone po 1 stycznia 2023 roku.
Docelowo świadczenie obejmie NOP po szczepieniach znajdujących się w kalendarzu szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży, nieobowiązkowych szczepieniach akcyjnych organizowanych przez państwo i finansowanych z jego budżetu oraz szczepienia akcyjne w przypadku epidemii. Świadczenie kompensacyjne nie obejmie natomiast przypadków działań niepożądanych, które wystąpiły po szczepieniu w ramach szczepień zalecanych.