Coraz więcej Polaków ma oszczędności – jakie kwoty udało nam się odłożyć?

Udostępnij

Z badania „Barometr oszczędności 2023”, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że 78% Polaków ma odłożone pieniądze. Najpopularniejszym sposobem oszczędzania jest przechowywanie pieniędzy na oprocentowanym koncie w banku.

Ile oszczędności udało nam się zgromadzić?

W raporcie na temat badania “Barometr oszczędności 2023” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów zauważono, że 78% Polaków ma odłożone pieniądze. Wartość tych środków jest mocno zróżnicowana.

Okazuje się, że co czwarty konsument ma odłożone skromne kwoty nieprzekraczające 5 tysiące złotych. Natomiast 23% naszych rodaków zgromadziło ponad 20 tysięcy PLN.

Wolimy przechowywać pieniądze w banku, niż inwestować

Najpopularniejszym sposobem pomnażania oszczędności przez Polaków jest przechowywanie ich na oprocentowanym koncie w banku. Z badania “Barometr oszczędności 2023” wynika, że na takie działanie decyduje się 30% badanych.

28% naszych rodaków zakłada natomiast oprocentowane lokaty. Z kolei co dziesiąta osoba inwestuje w akcje i obligacje, 9% Polaków inwestuje zaś w waluty, a 7% – w złoto. Warto też dodać, że 5% ankietowanych lokuje oszczędności w nieruchomościach. Co dwudziesty badany inwestuje również w kryptowaluty.

Dlaczego niemal połowa Polaków nie pomnaża swoich oszczędności?

Niestety, 39% naszych rodaków w ogóle nie pomnaża swoich oszczędności, polegając na tym, co już ma i nie podejmując żadnych działań służących zwiększeniu posiadanych kwot.

W badaniu “Barometr oszczędności 2023” zaznaczono, że to głównie osoby, które mają niewiele zakumulowanej gotówki – w tym gronie niepomnażanie deklaruje aż 65% badanych.

Bardziej aktywni w zwiększaniu oszczędności są z kolei konsumenci, którzy dysponują kwotami przekraczającymi 20 tysięcy złotych. Co ciekawe, w badaniu zauważono, że osoby z przeciętnymi oszczędnościami chętniej niż te z małymi i dużymi, inwestują w kryptowaluty.

Ponadto, z badania “Barometr oszczędności 2023” wynika, że większość Polaków nie gromadzi oszczędności jako zabezpieczenia przed negatywnymi konsekwencjami inflacji – częściej naszą motywacją jest chęć posiadania “poduszki finansowej”. Głównym powodem są niewystarczające dochody, na co wskazuje 63% ankietowanych.

Co ciekawe, aż co dziesiąty z badanych sceptycznie podchodzi do skuteczności oszczędzania. Natomiast tylko 6% konsumentów wskazało, że nie gromadzi pieniędzy, ponieważ może polegać na rodzinie. Wykorzystywanie dochodów na ważne bieżące wydatki deklarują zaś przede wszystkim osoby z przeciętnymi oszczędnościami.

Z kolei 13% Polaków, którzy nie oszczędzają, w ogóle nie obawia się o swoją sytuację finansową. To przede wszystkim osoby, które już posiadają duże oszczędności. Nie czują więc potrzeby dodatkowego zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami inflacji.

Wzrost wynagrodzeń nie zniwelował w pełni skutków inflacji

Prezes Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki jest zdania, że wzrost wynagrodzeń, choć pozytywny z punktu widzenia pracowników, nie zniwelował całkowicie negatywnych skutków inflacji.

Według prezesa Krajowego Rejestru Długów „dlatego, mimo rosnących kosztów życia, wiele osób stara się jednak regularnie odkładać choćby symboliczne kwoty. Blisko połowa Polaków gromadzi oszczędności, aby zabezpieczyć się przed skutkami inflacji”.

Adam Łącki podkreślił, że “osoby, które niezależnie od motywacji gromadzą pieniądze, najczęściej odkładają od 251 do 500 złotych, a co piąta może przeznaczyć na to od 501 do 1000 złotych”.

Prezes Krajowego Rejestru Długów dodał na koniec, że “w bazie KRD widać sukcesywny spadek wartości przeterminowanych zobowiązań finansowych. To dowód na to, że dochody konsumentów rosną na tyle, że mają oni środki na spłatę długów. Można się więc spodziewać, że zmniejszy się odsetek tych, którzy nie oszczędzają, bo nie mają z czego”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również