Compliance w finansach

612

Od lutego co tydzień na kanale Comparic Biznes pojawia się audycja #ComplianceUPDATE, w której poruszana jest tematyka compliance i jej wpływu na zwykłego “Kowalskiego”. W ostatnim odcinku Justyna Postępska z kancelarii JustComply wyjaśniała kwestie związane z compliance w finansach. Jakie są rodzaje compliance? Czy compliance wszędzie jest podobny? Czy można być uniwersalnym compliance oficerem? Odpowiedzi a te pytania poznamy poniżej:

Compliance w finansach – Compliance UPDATE #12

Nie ma czegoś takiego, jak ogólny, uniwersalny compliance oficer. Każdy rodzaj działalności wymaga specjalistycznej wiedzy od takiego oficera. Dlatego można stwierdzić, że ogólne zasady compliance będą stanowić wstęp do nauki z danego działu compliance, jakim choćby są finanse. Compliance w finansach jest bardzo złożonym zagadnieniem wymagającym specjalizacji. Z tego powodu on także dzieli się na kilka specjalizacji compliance, takich jak choćby bankowość, rynki kapitałowe, usługi finansowe i płatnicze, działalność kredytowa, faktoring czy leasing.

Generalne zasady dotyczące etyki, przestrzegania ładu korporacyjnego i raportowania są jednak wszędzie podobne. Natomiast szczegółowe zadania, specyfika jego codziennej działalności będzie uwarunkowana branżą, w której pracuje. Jakie są więc szczególne wymogi compliance oficera w finansach? Można je przyswoić na specjalnych kursach do tego przeznaczonych, ich wybór jest szeroki.

Generalnie więc w compliance specjalizacja dotycząca danej branży jest wymagana. Warto więc podnosić swoje kompetencje w tym zakresie, jeśli pragniemy zostać compliance oficerem, zwłaszcza w instytucjach finansowych. Z całą pewnością każda organizacja mająca na celu wdrożenie compliance w swojej struktury, zwróci na to uwagę.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments